Нолимбук +

пресекот одлучи да влезе на пазарот за дигитално читање и за ова лансираше два eReaders, Нолимбук и Ннолимбук +, покрај платформата за купување книги во дигитален формат и исто така бесплатно преземање. Пред сè, ќе започнеме со преглед на најмоќниот eReader, чија цена е 99.90 евра и чија цел е да биде ривал на Amazon Kindle Paperwhite.

Со 6-инчен екран, интегрирано светло и многу внимателен дизајн, Карфур успеа да создаде eReader кој е секако интересен, за што предвидуваме добра иднина, иако никогаш не знаете на пазар каде што конкуренцијата е жестока, со крал кој остава многу малку удел на пазарот за други уреди.

Сега е време да се нурнеме во Нолимбук +, затоа подгответе се да научите малку подобро за новиот еРедадер на Карфур.

Дизајн

пресекот

Нолимбук + е направен во пластика во бела боја, каде што неколку сини допири привлекуваат внимание, што му дава убава завршница.

На неговиот преден дел можеме да најдеме централно копче во сина боја, покрај двете копчиња што ќе ни овозможат да ја свртиме страницата. На дното на eRreader можеме да го најдеме копчето за напојување, исто така во сина боја, слот за миро SDHC картички и микро USB излез.

Пресекот во долниот лев агол е впечатлив, што ќе ни овозможи да го земеме уредот со една рака и без да биде непријатно. Не е револуционерна идеја затоа што повеќето уреди ги носат своите заоблени агли за да ни овозможат да го држиме eReader со поголема удобност, но изненадувачки е да се каже најмалку.

Што се однесува до екранот, тој е 6 инчи, со одлична дефиниција и пред се со многу опиплива разлика во споредба со другите уреди од овој тип. Во другите eReaders можеме да го видиме екранот малку потонат во рамката на уредот, додека во Nolimbook + можеме да го видиме на исто ниво со рамките. Овој мал детал е естетски убав и исто така го прави вртењето на страницата многу поудобно.

пресекот

Внатре

Внатре во овој eReader можеме да најдеме a Микропроцесор Cortex A8 Allwinner A13, работи со брзина од 1 HGz и тоа заедно со 256 MB DDR3 RAM меморија овозможуваат уредот да работи со многу голема брзина и ни нуди многу брзо вчитување е-книги и вртење страници.

Внатрешното складирање на уредот е 4 GB, што ќе биде повеќе од доволно за складирање на голем број е-книги, иако ако не беше доволно, можеме да го прошириме користејќи картички microSDCH до 32 GB.

Неговата батерија, иако не знаеме за колку mAh е, успеавме да го потврдиме тоа со просечна употреба и без прекумерна злоупотреба на сијаличката eReader, можеме да го користиме совршено 9 недели, или што е исто, нешто повеќе од два месеци. Како и обично, овие индикативни податоци и сигурно секој корисник може да ја стисне повеќе или помалку батеријата на овој уред.

Се разбира, на овој Nolimbook + не му недостасува микро USB конекција за која веќе зборувавме претходно и WiFi конекција што ќе ни овозможи да се поврземе со мрежата на мрежи и на пример да можеме да ја користиме платформата Nolim и директно преземете ги книгите во дигитален формат што ги купуваме директно.

Исто така, треба да знаете

Друг од најважните аспекти на eReaders е детално да знаете кои формати ги поддржува уредот. Во случај на овој Nolimbook +, можеме да потврдиме дека ги поддржува следниве формати на текст; ePUB, PDF, Adobe DRM, HTML, TXT, FB2 и следниве формати на слики; JPEG, PNG, GIF, BMP, ICO, TIF, PSD.

Интересно е исто така да се знае дека „Карфур“ лансираше разни додатоци за овој „Нолинмбук +“ на пазарот, меѓу кои се издвојуваат некои случаи со разни бои, со кои можеме да го заштитиме нашиот еРедер и исто така да му дадеме елегантен шмек. Неговата цена, да, и во споредба со eReader е доста висока бидејќи ќе мора да ја платиме небитната сума од 19,90 евра.

Нолимбук +

Цена и достапност

Како што се очекуваше овој Нолимбук +, како и официјалните додатоци, може да се купат само во која било област за трговија со Карфур, каде што ќе имате свој простор, каде што исто така можеме да најдеме професионален совет. Овој eReader исто така можеме да го набавиме од официјалната веб-страница на Карфур, што ќе го испрати до нашиот дом за неколку часа.

Неговата цена е 99.90 евраИако не заборавајте дека можете да го купите и Нолимбук, уред нешто понизок од овој, за цена од 69.90 евра.

Мислење на уредникот

Нолимбук +
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
99
 • 80%

 • Нолимбук +
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Екран
  Уредник: 85%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 85%
 • складирање
  Уредник: 85%
 • Траење на батеријата
  Уредник: 95%
 • Илуминација
  Уредник: 90%
 • Поддржани формати
  Уредник: 90%
 • Conectividad
  Уредник: 90%
 • цена
  Уредник: 90%
 • Употребливост
  Уредник: 90%
 • Екосистем
  Уредник: 65%

Добрите

 • Атрактивен бел и син дизајн
 • цена
 • Едноставен, лесен интерфејс

Contras

 • Таа е произведена и развиена од компанија без многу искуство во оваа област
 • Дигиталната книжарница на Карфур не нуди премногу различни дигитални книги
 • Уредот дава чувство, не реално, на слабо

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   јурена dijo

  Здраво, би сакал да знам дали nolim со светло има прелистувач за да може да пребарува на Интернет, би сакал одговор благодарам

 2.   Виламандос dijo

  Многу добра јурена.

  Има прелистувач, иако најдобро е да го пробате во Карфур пред да купите, што обично ги има изложено.

  Поздрав!

  1.    јурена dijo

   Ви благодарам многу, се прашувам дали да ја купам таа или кобо аурата што ако знаев дека имам прелистувач што би ми го препорачал нолимот со вградена светлина или кобо аурата

 3.   јурена dijo

  Дали е тоа затоа што тие го споредуваат нолимот со светлината со запалениот Paperwrite затоа што не знам дали да купам нолим или кобо аура, можете ли да ми кажете кој купил кој било од двајцата, нивното искуство е дека прочитав дека нолимот не работи добро и на некои страници прочитав дека батеријата трае две недели, а на други места трае девет недели, не чекам одговор за да можам да уживам во тоа што толку многу ми се допаѓа што е за читање затоа што ако ги прашам во продавница Тие нема да кажат ништо негативно затоа што треба да го купам и во медиумите повеќе од истото чекам одговор благодарам

 4.   јурена dijo

  Друга работа што видов е дека како тие го споредуваат нолимот со светлината со запалениот Paperwrite затоа што не знам дали да купам нолим или кобо аура, можете ли да ми кажете кој го купил едното или другото искуство е тоа што го прочитав дека nolim не работи добро и на некои страници прочитав дека батеријата трае две недели и на други страници дека трае девет недели не чекам одговор за да можам да уживам во тоа што толку многу ми се допаѓа што е да се чита затоа што ако те прашам во продавница нема да ми кажат ништо негативно бидејќи им е погодно да го купат и во медиумите повеќе од истото чекам одговор благодарам