Најдобрите брендови на eReader

Кога избирате е-читач, треба да знаете Кои се најдобрите брендови на eReader? кои постојат. На овој начин, секогаш ќе го направите вистинското купување, знаејќи кои се најсигурните и со најдобри придобивки.

Ако се прашувате кои се најдобри брендови за читачиЕве избор со препорачаните:

Поттикне

Kindle е серија електронски читачи дизајнирани и пласирани од Amazon.. Овие уреди се меѓу најпродаваните поради силното влијание на продавницата Kindle, која има еден од најголемите каталози на книги, со повеќе од 1.5 милиони достапни наслови. Покрај тоа, има и Audible, уште една од најголемите библиотеки за аудио книги.

Основачот и извршен директор на Амазон, Џеф Безос, беше тој што им наложи на вработените да го создадат најдобриот е-читач досега. Ова беше во 2004 година и со тоа започна проектот кодно име Фиона што на крајот би резултирало со Kindle што сите го знаеме денес.

Низ историјата, Kindle користеше хардвер базиран на Marvell XScale чипови во првиот модел, следен од моделите базирани на Freescale/NXP i.MX и на крајот користеше Mediatek SoC за најновите и најмоќните модели. Што се однесува до оперативниот систем, сите се врз основа на кернелот Линукс, со сопствен фирмвер развиен од Amazon.

Што се однесува до квалитетот на овие производи, иако се дизајнирани од Amazon, се направени во Foxconn. Оваа компанија со фабрики во Кина и Тајван е добро позната по производство на производи за големи брендови, како што се Sony, Apple, Nokia, Nintendo, Google, Xiaomi, Microsoft, HP, IBM и многу други.

Предности и недостатоци на Kindle

Предност

Недостатоци

Квалитет Ограничувања во однос на поддржаните формати.
Функционалност и придобивки. ДРМ е многу присутен.
Продавница Kindle and Audible со милиони наслови. Не ви дозволува да инсталирате дополнителни апликации.

Најпрепорачани Kindle модели

Kindle Basic

Новиот Kindle е еден од најкомпактните и најлесните модели, со 6 инчи и 300 dpi, како и технологија e-Ink Paperwhite, складирање од 8 GB и облак на Amazon. Покрај тоа, тој е најосновниот и најевтиниот модел меѓу еЧитачите на Amazon.

Поттикне Paperwhite

Станува збор за посреднички модел од Amazon. Kindle Paperwhite е eReader кој доаѓа опремен со 8 GB меморија за складирање, 6.8-инчен екран со 300 dpi, прилагодлива осветленост и топло предно светло и компактен, лесен и ергономски дизајн.

Киандл оаза

Ако барате нешто супериорно, еден од најнапредните модели на Kindle е Oasis. Овој уред има 7-инчен e-Ink екран и 300 dpi. Има и прилагодливо предно светло во топлина и осветленост, тенок и ергономски дизајн, со копчиња за вртење страница и водоотпорност (IPX8).

Зошто да изберете Kindle

Покрај квалитетот и поволностите што ги нуди овој бренд, една од најзабележителните предности е неговата огромна продавница Kindle каде што ќе најдете наслови на книги од сите категории и за сите возрасти. Со над 1.5 милиони и расте. Меѓу нив има и списанија, бесплатни книги, стрипови итн. И на тоа мора да ја додадеме Audible, уште една огромна онлајн книжарница за купување аудио книги раскажани од најпознатите гласови.

Толино

Tolino е уште еден од најдобрите брендови на eReader. Тоа е сојуз на книжари од Германија, Австрија и Швајцарија кој беше фалсификуван во 2013 година, со соработка на телекомуникацискиот технолошки гигант Дојче Телеком. Така порасна овој бренд, кој започна со маркетинг во овие три земји за да се прошири во 2014 година во други како Белгија, Холандија и Италија, а подоцна и во многу други земји.

Уредите Tolino се издвојуваат по нивната вредност за парите, по нивните карактеристики и по технологијата имплементирана во овие модели. Исто така, треба да знаете дека овие модели беа развиена од канадската компанија Кобо (сега во сопственост на јапонската групација Ракутен).

Очигледно, ниту Алијансата на книжари, ниту Кобо немаат фабрики, па производството се врши во Тајвански фабрики, постигнувајќи добар квалитет како неговите најдиректни конкуренти.

И не смееме да заборавиме дека овие уреди имаа хардвер базиран на ARM процесори и оперативен систем Андроид (потекнува од Ракутен). Сепак, ова не е отклучен Android, туку е ограничен во функции.

Предности и недостатоци на Толино

Предност

Недостатоци

Цена квалитет. Не ви дозволува да инсталирате дополнителни апликации на вашиот Андроид.
Се базира на Андроид. Ограничено во однос на форматите на датотеки.
Технологија потпишана од Кобо. На почетокот на германски (иако подоцна може да се постави на шпански).

Најпрепорачливи модели на Толино

Толино Визија 6

Tolino Vision 6 е еден од најновите модели на овој бренд. eReader со 7-инчен e-Ink екран, висока резолуција, 16 GB внатрешна меморија, WiFi безжично поврзување и со компактни димензии и мала тежина.

Толино Блесок 3

Tolino, исто така, има уште еден одличен модел, Shine 3. Модел со екран на допир e-Ink Carta од 1072×1448 px, 8 GB внатрешна меморија за блиц, WiFi, компактен и лесен дизајн и екран од 6 инчи.

Зошто да го изберете Толино

Доколку сакате уред со а добра вредност за парите, покрај сигурноста дека дизајнот е на сметка на Кобо, тогаш Tolino е еден од производите што ги барате. Покрај тоа, тој се базира на ARM процесори со добри перформанси по вати и има оперативен систем Андроид.

Кобо

Кобо е уште еден од најдобрите брендови на е-читачи. Во моментов има 13.11% од пазарот на уреди, додека Kindle одржува 53.30%, а PocketBook би бил трет во конкуренција со 9.02%. Овој бренд е најдобрата алтернатива за Kindle што можете да ја изберете.

Кобо (во моментов во сопственост на јапонскиот Ракутен) е а бренд со седиште во Торонто, Канада, од каде што ги дизајнираат своите уреди, за конечно да бидат произведени во Тајван. Покрај тоа, оваа фирма се одлучи за оперативни системи базирани на Linux и со комерцијален фирмвер Kobo за да ги стартува своите уреди.

Имаат долгогодишно искуство во еЧитачите, со модели кои се добро познати и ценети на пазарот. Сите тие базирани на ARM чипови, особено на Freescale/NXP i.MX, иако во последно време се одлучуваат и за Allwinner SoCs.

Кобо Предности и недостатоци

Предност

Недостатоци

Цена квалитет. ДРМ е многу присутен.
Одлична книжарница Kobo Store. Нема толку титули како Kindle, бидејќи има нешто повеќе од 0.7 милиони.
Нежно и пријатно искуство. Не поддржува SD мемориски картички.

Најпрепорачани модели на Кобо

Кобо Вага 2

Kobo Libra 2 е е-читач со 7-инчен екран на допир и тип E-Ink Carta. Овој уред има екран со антирефлективен третман, прилагодливо предно светло во боја и осветленост, филтер за намалување на штетното сино светло, 32 GB капацитет на меморија, отпорен е на вода и поддржува аудио книги.

Кобо Клара 2е

Од друга страна е Kobo Clara 2E. 6-инчен HD е-читач со подлога за допир e-Ink Carta. Покрај тоа, вклучува и третман против отсјај, WiFi, Bluetooth, 16 GB внатрешна меморија, водоотпорен е и има ComfortLight Pro технологија за намалување на сината светлина, како и прилагодлива светлина.

Кобо Елипса

Кобо Елипса е исто така меѓу најдобрите на Кобо, алтернатива на Kindle Scribe или Kindle Oasis. Има 10.3-инчен екран на допир, тип e-Ink Carta и анти-отсјај. Дополнително, вклучува 32 GB внатрешна меморија, а вклучува и молив Kobo Stylus за пишување или прибележување.

Зошто да го изберете Кобо

Една од работите што најмногу се истакнува кај Kobo е колку се комплетни и нивниот квалитет. Еден од најдобрите е-читачи кога станува збор за натпревар против Kindle на Amazon. Покрај тоа, продавницата Kobo е една од најголемите онлајн книжарници по Amazon Kindle, со достапни повеќе од 700.000 наслови да изберете од, со сите категории што можете да ги замислите и за сите возрасти.

Џепарлак

PocketBook е европска мултинационална компанија основана во 2007 година во Киев, Украина. Во 2012 година го пресели своето седиште во Лугано, Швајцарија. Оттаму работат за дизајнирање на PocketBoot eReaders и услугите на PocketBook Store. Нивните дизајни се издвојуваат по нивниот квалитет и карактеристики, како и многу богати со функции и врвна технологија.

Во однос на фабриките каде што се склопуваат овие производи, треба да се истакне Foxconn, Wisky и Yitoa, да се продава во најмногу 40 различни земји и да биде трет производител на најпродавани читачи на е-книги, по Kindle и Kobo. Затоа, бренд на кој треба да му верувате и многу се препорачува доколку сакате да се извлечете од влијанието на двете големи.

Овие уреди се базирани на Linux, со a комерцијален фирмвер. Дополнително, треба да се напомене дека е една од ретките брендови кои нудат модели со екран во боја, што овозможува поголемо богатство при гледање слики или стрипови.

Предности и недостатоци на PocketBook

Предност

Недостатоци

Многу богат со функционалност и технологии. Нема толку голема продавница за книги како Kindle или Kobo, но секогаш можете да додавате книги од други извори.
Тие поддржуваат голем број формати. Не вклучува слот за SD картичка.
Има модели со екран во боја. Нема модели со преголеми екрани.

Најпрепорачани модели на Pocketbook

џепарлак 700 ера

PocketBook 700 Era е еден од најпознатите иконски модели на овој бренд. Тоа е е-читач со екран со висока резолуција e-Ink Carta 1200, со 300 dpi, анти-отсјај и простор за складирање од 16 GB. Вклучува и WiFi конекција, Bluetooth, долга автономија од недели и водоотпорност (IPX8).

Боја на џебната табла

Следниот модел на листата е PocketBook InkPad Color, еден од ретките читачи на е-книги во боја, со 7.8-инчен e-Ink Kaleido екран. Вклучува и 16 GB внатрешна меморија, предно осветлување, WFI, Bluetooth и голема автономија.

Pocketbook Touch HD3

Друго издвојување е PocketBook Touch HD3. Станува збор за компактен 6-инчен e-Ink екран на допир. Овој модел има и 16 GB внатрешна меморија и има се што можете да очекувате од квалитетен eReader, со долга автономија, лесен за користење и добри перформанси.

Зошто да го изберете овој бренд

Да се ​​биде европски бренд, Таа е една од најдоверливите. Не само тоа, PocketBook се издвојува по својот квалитет, перформанси, иновации и врвни технологии во сите негови уреди. Покрај тоа, тие се меѓу најдобрите во однос на екранот во боја и имаат функции исто толку практични како Текст во говор, така што го претвораат текстот во аудио и не мора да читате, нешто позитивно за оние со проблеми со видот.

Букс

Onyx Boox International Inc. е кинеска компанија eReader, и може да се позиционира по големата тројка: Kindle, Kobo и PocketBook. Овој производител се карактеризира со тоа што нуди напредни и многу разновидни електронски читачи на книги под брендот BOOX.

Оваа фирма развива и произведува сопствени уреди во азиската земја. И од своето основање е специјализирана за мобилни уреди базирани на Linux, иако тие неодамна направија скок до Android, обложувајќи силно на овој оперативен систем. Резултатот е хибрид помеѓу таблет и eReader, со можност за инсталирање апликации со Google Play.

Покрај тоа, тие се фокусираа на премиум уреди, со големи екрани и високи придобивки. Значи, ако го барате ова, Onyx BOOX ќе биде совршениот бренд што го барате.

Предности и недостатоци на Boox

Предност

Недостатоци

Постојат модели со екрани до 13 инчи. Тие немаат толку успешна продавница како Kindle или Kobo.
Можете да инсталирате многу апликации со Google Play за Android. Тие можат да бидат прилично скапи во некои случаи.
Има многу разновидност за избор. Нејзината автономија не е толку долга.

Најпрепорачани Boox модели

Кутија Забелешка Air2 Plus

Еден од најдобрите модели на Onyx е BOOX Note Air2 Plus. Станува збор за eReader од 10.3 инчи, со 64 GB внатрешна меморија, прилагодливо предно светло, моќен процесор, безжично поврзување со WiFi и Bluetooth, USB OTG, G-Sensor и оперативен систем Android 11 со Google Play.

Кутија Nova Air C

Следен е 7.8-инчниот BOOX Nova Air C од e-Ink. Совршен хибрид помеѓу таблет и електронски читач на книги. Со екран во боја, интегрирано предно светло, 32 GB внатрешна меморија, WiFi, Bluetooth, USB OTG и Android 11 со Google Play.

Box Tab Ultra

Го имате и BOOX Tab Ultra, уште еден уред од 10.3 инчи со дисплеј e-Ink. Дополнително, вклучува задна камера, G-сензор, слот за SD мемориска картичка, WiFi, Bluetooth, USB OTG, 128 GB внатрешна меморија, моќен хардвер и Android 11 со Google Play.

Зошто да изберете Box

Без сомнение, ако сте еден од оние кои не се сигурни дали да изберат таблет или eReader, Onyx BOOX е совршен уред, бидејќи имате најдоброто од двата света. Разновидноста на Андроид таблетот со можност за инсталирање на мноштво апликации со Google Play и предностите на електронскиот екран со мастило за поудобно читање како е-читач.

Каде да ги купите најдобрите брендови на е-книги

Да се ​​знае каде што можете да ги купите најдобрите брендови на читачи на е-книги по добра цена, еве список со препорачаните страници:

  • Амазон: Американскиот гигант е една од платформите каде што можете да најдете најголема разновидност на модели од овие брендови на eReader. Покрај тоа, ќе најдете и понуди од некои од нив и секогаш ќе имате максимални гаранции за купување и враќање. И ако сте клиент на Prime, ќе уживате во брза и бесплатна испорака.
  • Англискиот суд: Шпанскиот ланец ECI има и неколку модели на еЧитачи од најдобрите брендови. Тие не се издвојуваат по нивната цена, но секогаш можете да чекате за продажба и промоции како што се Technoprices. Од друга страна, исто така, треба да се напомене дека ви овозможува да купувате и во кое било од неговите продажни места и од веб-страницата.
  • пресекот: Carrefour е уште еден француски ланец кој исто така ги дозволува двата начини на купување: онлајн и лично. Таму можете да најдете неколку модели на е-читачи од најдобрите брендови и по поволни цени. Покрај тоа, како ECI, ќе најдете продажба и во одредени периоди од годината.
  • Медијамаркт: Германскиот Mediamarkt се издвојува и по своите цени, а меѓу неговите производи можете да ги најдете и најдобрите брендови на еЧитачи. Во овој случај, можете исто така да изберете помеѓу купување преку нивната веб-страница за да можат да го испратат до вашиот дом или да го направат тоа од која било од нивните продавници распространети низ главните шпански градови.
  • Компоненти за компјутер: Конечно, PCComponentes е одлична Мурсијанска платформа слична на Amazon, но од каде што многу други продавачи ги нудат своите технолошки производи. Овде можете да ги најдете и најдобрите модели на eReaders со многу конкурентни цени. Покрај тоа, тие имаат добра услуга и брзи испораки.