Најдобар eReader

Енергија Систем

Дали сакате најдобар eReader? Денес на пазарот има десетици електронски книги што можеме да ги купиме, но за жал купувањето е-книга обично не е лесна задача и дека секој може да направи со успех. Затоа, денес преку оваа статија ќе ве советуваме и ќе ви дадеме упатства да го купите најдобриот еКнига и да не умрете обидувајќи се.

Ако мислите на купете го најдобриот читач, земете пенкало и хартија или вашиот таблет, за да забележите сè што ќе ви покажеме подолу и што ќе ви помогне во голема мера да ја изберете најдобрата електронска книга прилагодена на вашите потреби. Ако сакате да дојдете до поентата, погледнете ја оваа табела:

Индекс

Најдобри читачи на е-пошта

Откако ќе дознаеме некои од главните аспекти што мора да ги земеме предвид при купување еКнига, ќе одговориме на првичното прашање кој е најдобриот еРедач. За да го направите ова, ќе разгледаме некои од најдобри читачи на е-пошта што можеме да ги најдеме на пазарот;

Поттикне Paperwhite

За многумина, Kindle Paperwhite е совршена електронска книга бидејќи во еден уред комбинира сè што е потребно за уживање во читањето, а исто така може да се купи по цена која е повеќе или помалку достапна за секој корисник.

Според нашето скромно мислење се соочуваме со скоро совршен уред, бидејќи како што сите знаеме, Amazon eReaders користат сопствен формат eBook, што во многу нешта ги ограничува нашите опции, а во други го комплицира нашиот престој во светот на дигиталното читање.

Следно, ќе направиме мал преглед на главните карактеристики и спецификации на Kindle Paperwhite;

 • 6-инчен дисплеј со технологија Letter e-paper и интегрирано светло за читање, 300 dpi, оптимизирана технологија за фонт и 16 сиви скали
 • Димензии: 16,9 cm x 11,7 cm x 0,91 cm
 • Тежина: 206 грама
 • Внатрешна меморија: 4 GB
 • Поврзување: WiFi и 3G врска или само WiFi
 • Букерлив фонт, ексклузивен за Amazon и дизајниран да биде лесен и удобен за читање
 • Вклучување на функцијата за читање на Kindle Page Flip што ќе им овозможи на корисниците да прелистуваат книги по страница, да скокаат од едно поглавје во друго или дури да скокаат до крајот на книгата без да ја изгубат точката на читање

Без сомнение, Kindle Paperwhite е за многумина најдобриот eReader на пазарот.

Основен поттик

Конечно, не можевме да заборавиме на Basic Kindle, кој ни го нуди токму она што е неопходно за да можеме да читаме дигитални книги по многу ниска цена и што секој корисник може да го претпостави без премногу напор. Не треба да очекуваме премногу од овој eReader, но ако бараме нешто основно што ни овозможува да читаме, овој Kindle можеби е совршено решение.

Ова се главните карактеристики и спецификации на овој основен поттикне;

 • Димензии: 169 x 119 x 10,2 mm
 • Тежина: 191 грама
 • Внатрешно складирање: 4 GB
 • 1 GHz процесор
 • Облачно складирање: бесплатно и неограничено за содржината на Амазон
 • Поврзување: WiFi
 • Поддржани формати: Формат 8 Kindle (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, незаштитен MOBI, НР Кина; HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP со конверзија

Купете ја најдобрата е-книга Не е лесна задача, но се надеваме дека со советите што ви ги дадовме во текот на овој напис и моделите што ви ги покажавме, ќе ви биде нешто полесно. Која е најдобрата е-книга за вас? Ако сакате нешто поевтино, ние исто така имаме избор со најдобрите ефтини е-книги.

Киандл оаза

Kindle Oasis е можеби најдобро дизајнираниот е-читач на пазарот и со карактеристики и спецификации кои далеку ги надминуваат оние на кој било друг уред. Произведен од Amazon, можеби единствената негативна страна му е цената, а тоа е дека е превисока за повеќе или помалку нормален буџет.

Следно ќе ги разгледаме главните спецификации на оваа Kindle Oasis;

 • Екран: вклучува 7-инчен екран со технологија за букви е-папер, допир, со резолуција од 1440 x 1080 и 300 пиксели на инч
 • Димензии: 16,2 cm x 11,5 cm x 0,76 cm
 • Тежина: WiFi верзија 180 грама и 188 грама верзија WiFi + 3G
 • Внатрешна меморија: 4 GB што ви овозможува да зачувате повеќе од 2.000 е-книги, иако тоа ќе зависи од големината на секоја од книгите
 • Поврзување: WiFi и 3G врска или само WiFi
 • Интегрирана светлина
 • Поголем контраст на екранот што ќе ни овозможи да читаме на поудобен и пријатен начин

Кобо Клара 2Е

Друга од одличните одредници на пазарот се уредите Kobo, кои успеаја да се подобрат со текот на годините и да го стигнат Amazon, иако во моментов ја немаат репутацијата и популарноста на Amazon. Кобо Клара 2Е е еден од знаците дека Кобо ги прави работите многу добро.

И, токму оваа електронска книга може да се пофали со некои карактеристики, кои ќе ги разгледаме веднаш подолу, што ќе ни овозможи да уживаме во дигиталното читање на повеќе од интересен начин.

Woxter E-Book Scribe

Ако бараме е-читач кој ни нуди некои интересни спецификации, а можеме да го купиме и за помалку или повеќе намалена цена, одлична опција би можел да биде Woxter EBook Scriba.

Со внимателен дизајн, овој уред можеби е совршен за вас кои штотуку влеговте во светот на дигиталното читање.

Ако сеуште се сомневате, ќе ви покажеме низа карактеристики што треба да ги земете предвид при купување е-книга за да започнете да уживате во дигиталното читање.

Најдобри е-читачи по бренд

Помеѓу најдобри е-читачи по бренд, ги имаме следните нагласувања:

Поттикне

Амазон има еден од најпопуларните и најуспешните брендови на eReader. Се работи за твое Поттикне, еден од најнапредните уреди и со најдобар квалитет што можете да го најдете на пазарот, покрај тоа што ја имате на располагање книжарницата Kindle со повеќе од 1.5 милиони наслови. А, меѓу актуелните модели, мора да истакнеме:

Кобо

Уште еден од големите ривали на Киндл е канадскиот Кобо. Оваа компанија, која сега е во сопственост на јапонскиот Ракутен, има и еден од најпродаваните и најценетите е-читачи. Kobo има прекрасен квалитет и карактеристики, а исто така има и огромна библиотека наречена Kobo Store за да пронајдете сè што барате.

Џепна книга

Џепна книга е мултинационална компанија посветена на е-читачите. Овој бренд основан во Украина и со седиште во Швајцарија, успеа да се зацврсти меѓу великаните. Меѓу главните моменти на овие е-читачи го наоѓаме нивниот квалитет (произведен од Foxconn), технологијата и одличната продавница за PocketBook. 

Оникс Букс

La Кинески оникс Тој, исто така, со своите Boox модели се проби на пазарот на eReader, базиран на квалитет, иновации и врвни карактеристики. Оваа фирма ви го става на располагање долгогодишното искуство со престижни модели како оние што ги имате на овие линии.

бележник

Meebook е дански бренд многу фокусиран на светот на дигиталното образование и кој исто така сакаше со сила да влезе на пазарот на е-читачи. Ова може да биде уште еден од најдобрите избори што ги правите, со премиум производ со сè што ви треба на дофат на раката.

Толино

La Алијансата Толино Се појави во 2013 година кога книжарите како што се Club Bertelsmann, Hugendubel, Thalia и Weltbild, заедно со Deutsche Telekon, решија да ги создадат овие уреди за Германија, Австрија и Швајцарија. Сепак, набрзо почнаа да се шират и во други земји поради нивниот квалитет и функционалност. Всушност, овие е-читачи се развиени од самиот Кобо. 

Најдобри е-читачи по тип

Најдобар е-читач со Wi-Fi

На е-читачи со безжично поврзување со WiFi Тие ви дозволуваат да бидете поврзани на Интернет за да можете да пристапите до онлајн книжарниците за да ги купите и преземате вашите омилени книги без да мора да поврзувате кабли помеѓу вашиот компјутер и вашиот eReader. Покрај тоа, тие исто така ви дозволуваат да имплементирате други дополнителни функции, како што е прикачување на вашите е-книги на облакот за никогаш да не ги изгубите.

Најдобар е-читач со екран во боја

Имајте е-читач со дисплеј во боја Тоа може да биде голема предност за оние кои сакаат да уживаат во целосни илустрации на книги во боја или да се потопат во прекрасниот свет на стриповите во боја. 

Најдобар е-читач за аудио книги

Од друга страна, не смееме да заборавиме дека eReaders со можност за репродукција на аудио книги Тие се исто така одлична алтернатива за оние кои сакаат да уживаат во највозбудливите приказни додека вршат други активности или за луѓе со тешкотии во читањето. Покрај тоа, мора да ги истакнеме оние што имаат Bluetooth за поврзување безжични слушалки и да можат да слушаат со целосна слобода. 

Најдобар е-читач со светлина

Електронските читачи со интегрирана светлина ви овозможуваат да читате во секакви услови на осветлување, можете да читате дури и во темница без да вознемирувате никого благодарение на изворот на светлина на овие уреди. Доколку барате еден од најдобрите модели со светлина, тогаш ви ги препорачуваме оние кои се веднаш погоре.

Најдобар е-читач со голем екран

Има е-читачи со многу големи екрани, совршен за оние кои сакаат да уживаат во читањето во повисоки димензии или за оние луѓе кои можеби имаат некаков вид визуелни проблеми и кои треба да читаат текст во поголема големина. 

Најдобри е-читачи на Android

Од друга страна и вие имате е-читачи со оперативен систем Андроид, кои обично нудат повеќе функции од другите поограничени е-читачи, на пример, со некои дополнителни апликации кои не се читаат. 

Како да го избереме најдобриот eReader?

Екран на читачот

Најдобар екран на е-книга

Како би можело да биде поинаку, екранот е еден од основните аспекти на секоја електронска книга, а тоа е дека читајќи од неа ќе поминуваме одлични времиња секој ден. За ова, од суштинско значење е да имате екран со соодветна големина, со оптимална резолуција и кој, колку што е можно, има вградено светло бидејќи ќе ни овозможи да читаме удобно и без да ги заморуваме или напрегаме очите речиси насекаде.

Исто така е важно да го разгледаме времето на купување на една или друга електронска книга во вид на електронско мастило што го користи. Технологијата Бисер со е-мастило е најнапредна на пазарот и е присутна во повеќето од најистакнатите уреди на пазарот, но никогаш не е потребно да се уверите во овој аспект бидејќи ќе ни овозможи удобно да читаме и исто така да имаме батерија. живот многу подолг отколку со другите видови технологии.

Друга многу важна точка во врска со екранот е резолуција и густина на пиксели или dpi. Квалитетот и острината на сликата ќе зависат од тоа. Затоа, треба да обрнете внимание на нив. Резолуцијата е важно да биде висока за да се постигне добар квалитет на сликата, особено кај моделите со поголеми екрани. И ова директно ја заклучува густината на пикселите, бидејќи колку е помала резолуцијата и колку е поголем екранот, толку полоша густина ќе имаат, што значи дека острината на сликата ќе биде помала, особено ако погледнете внимателно. Секогаш треба да барате е-читачи со висока густина, како што е 300 dpi.

Како да големина на екран, можеме да разликуваме две големи групи:

 • компактни екрани: Овие екрани се обично помеѓу 6 и 8 инчи. Тие ја имаат предноста што се компактни и лесни, совршени за носење од едно место до друго или за оние кои сакаат да читаат на патувања, како и идеални за најмалите во куќата.
 • големи екрани: опсег од 10 до 13 инчи. Овие други читачи на е-книги ја имаат предноста што можат да ја видат содржината во поголема големина, тоа донекаде ја намалува нивната подвижност, но тие можат да бидат идеални за постари лица или луѓе со проблеми со видот.

Конечно, и како што веројатно знаете, има е-читачи со екран со e-Ink. во црно-бело (сиви тонови) или во боја. Во принцип, не е потребна боја за читање на повеќето книги. Од друга страна, ако се работи за илустрирани книги или стрипови, можеби вреди да се има екран во боја за да се види целата таа содржина со нејзиниот оригинален тон. Ова е прашање на вкусови и преференции на секој корисник.

Екранот е срцето на електронската книга, па без сомнение, таа е една од карактеристиките што треба да ја земете најмногу предвид при изборот најдобриот eReader.

капацитет за пишување

е-книга со екран во боја

Некои модели на е-читачи исто така дозволуваат употреба на електронски пенкала како Kobo Stylus, или Kindle Scribe (основен и премиум). Со нив може да цртате или внесувате текст, на пример, да додавате белешки, да пишувате документи итн.

Batería

Батеријата е обично нешто секундарно во електронските книги, бидејќи благодарение на електронското мастило, нејзиното времетраење се мери со недели, но исто така не треба да заборавиме на тоа. Без да се потпирате премногу на рекламирањето што сите производители го прават батеријата на вашиот уред да трае најмалку 8 недели, Ние мора внимателно да го следиме mAh батеријата и да ги провериме мислењата на другите корисници Во Интернет.

Интересно е и да се провери каков вид на полнење има eReader бидејќи доколку има брзо полнење, тоа ќе ни овозможи да го полниме уредот за кратко време. Ова може да биде навистина корисно ако патуваме многу со нашата е-книга.

Заедно со екранот, батеријата е уште еден фундаментален аспект пред изберете најдобар eReader.

Поддршка за аудио книги

читач на xiaomi

Треба да размислите и дали eReader има способност да игра аудио книги или аудио книги. Овие аудио книги ви овозможуваат да уживате во содржината без да читате, бидејќи гласот ќе ги раскажува приказните додека можете да извршувате други задачи, како што се патување во автомобил, готвење, вежбање итн. Покрај тоа, може да биде идеален за луѓе кои имаат проблеми со видот.

Процесор и RAM меморија

Процесорот и RAM меморијата исто така влијаат на перформансите, што може нудат непречено искуство, без чекање или грчеви. Генерално, повеќето од овие уреди работат доста добро, но би било препорачано да имаат најмалку 4 ARM процесорски јадра и RAM од 2 GB или повеќе.

складирање

кобо фунта

Како што знаете, уште една од клучните точки за да изберете eReader е складирањето или капацитетот што го имаат. Овие уреди имаат а внатрешна флеш меморија, и може да оди од 8 GB до 32 GB, што ви овозможува да складирате помеѓу 6000 и 24000 наслови на е-книги, соодветно. Сепак, има и премиум модели кои можат да достигнат 64 GB или повеќе. Мора да се земе предвид дека бројот на книги е просечен, а не е точен, бидејќи во зависност од бројот на страници во книгата и форматот, големината може да варира. Покрај тоа, аудио книгите во формати како MP3, M4B, WAV итн., исто така, имаат тенденција да заземаат повеќе простор, дури и неколку мегабајти.

Точно е дека складирањето не треба да биде голем проблем, бидејќи многу услуги вклучуваат складирање во облак за да можете да ги прикачувате вашите наслови на него и тие да не заземаат простор во вашата меморија. Покрај тоа, постојат и модели кои прифаќаат проширување на внатрешната меморија преку microSD мемориски картички, што е многу позитивна работа.

Система operativo

Некои е-читачи се засноваат на оперативни системи на кернелот Линукс. Иако, во моментов, Андроид стана популарен, и многу актуелни модели користат некоја верзија на оперативниот систем на Google за работа. Ова може да овозможи поголемо богатство на функции, но исто така е важно да добивате редовни ажурирања за да бидете секогаш ажурирани со закрпи.

WiFi, Bluetooth, 3G или LTE конекција

Купете подобра е-книга

За повеќето корисници ова ќе биде не многу интересна опција, но за неколкумина ќе биде од суштинско значење. И дали е тоа Ако eReader има WiFi или 3G конекција, можеме лесно да пристапиме до дигиталните библиотеки или дури до нашата библиотека што ја имаме во облакот.

Ако, пак, нашиот нов eReader нема никаков вид на поврзаност, нашите можности кога станува збор за стекнување или добивање дигитални книги ќе бидат значително намалени. Јасно е дека ако го бараме најдобра е-книга, поврзаноста мора да биде целосна.

Додадоа и денешните е-читачи способност за безжично поврзување за различни цели. Мора да направиме разлика помеѓу:

 • Wi-Fi/LTE: повеќето модели доаѓаат со WiFi конекција, така што можете да се поврзете на Интернет безжично и на тој начин да имате пристап до онлајн продавниците за книги. Од друга страна, некои модели може да вклучуваат и LTE конекција за 4G, што значи дека со SIM картичка со брзина на пренос на податоци можете да бидете поврзани каде и да одите.
 • Bluetooth: Технологијата BT е вклучена во е-читачите кои поддржуваат аудио книги. И ова ќе ви помогне да можете да поврзете безжични звучници или слушалки, да можете да ги слушате овие книги без потреба од кабли и со слобода да се движите до радиус од 10 метри.

Дизајн и ергономија

Амазон поттикне Paperwhite

Можеме да кажеме дека во позадина мора да ги земеме предвид аспектите како што се дизајнот или ергономијата. Во врска со дизајнот можеме да земеме во предвид дека нема многу изразени агли или што не ни дозволуваат да читаме удобно.

Исто така, би било препорачливо да го тестирате уредот пред да го набавите, на пример на голема површина, за да проверите дали е удобен во рака и дека нема да биде толку непријатен што нема да ни дозволи да читаме, уживајќи во секоја страница.

Интегриран речник

Зависи од тоа што ќе прочитаме, повеќе од можно е да имаме речник во близина за да можеме да бараме и да разбереме некои зборови. Некои електронски книги веќе имаат вграден речник, па затоа, ако сте пријател на речниците и ги користите секогаш кога читате, внимателно следете дали електронската книга што ќе ја купите ја има оваа функција.

Автономија

Ечитачите имаат вградени Li-Ion батерии кои можат да напојуваат долги временски периоди благодарение на ефикасноста на екраните со e-Ink. Овие батерии обично имаат доволно капацитет (mAh) за да достигнат до неколку недели со само едно полнење.

Финиш, тежина и големина

Основен поттик, една од најдобрите е-книги

Оценете ги и овие други аспекти, бидејќи тие влијаат на:

 • Заврши: Во зависност од материјалите и завршните материјали, може да биде повеќе или помалку робустен уред. Покрај тоа, важно е да има ергономски дизајн за да обезбеди најголема удобност.
 • Тежина и големина: Важно е во поглед на мобилноста, за да може лесно да се држи и носи од едно до друго место. Освен тоа, децата ќе можат да држат и лесен е-читач без да се уморат толку, па најлесните се совршени за нив.

библиотека

Важно е дека зад еЧитачот стои добра полица со книги, односно добра книжарница за да ги купите сите наслови што ги барате. Во овој случај, двете најдобри се Amazon Kindle и Kobo Store, и двата имаат голем број на наслови на располагање, со 1.5 милиони и 0.7 милиони соодветно. Сепак, некои исто така ви дозволуваат да се синхронизирате со локалните библиотеки за лесно изнајмување книги.

Во случај на аудио книги, има и некои извонредни онлајн книжарници, како што се Audible, Storytel, Sonora итн.

Илуминација

читач на оаза од amazon 7 "

И е-читачите имаат дополнителни извори на светлина, како што се предните LED диоди кои исто така ќе ви овозможат да го изберете нивото на осветлување на екранот, а исто така и топлината во некои случаи. На овој начин тие совршено се прилагодуваат на светлосните услови во секој момент, овозможувајќи ви да читате и во темница. Што се однесува до топлината, таа може да послужи за попријатно читање за вашите очи.

Отпорен на вода

Некои модели на премиум е-читачи имаат Сертификат за заштита IPX8. Ова значи дека моделот е водоотпорен или водоотпорен. Овие модели се спротивставуваат на целосно потопување, односно, ако го потопите вашиот уред под вода, нема да ви успее. Овие водоотпорни уреди ќе ви овозможат да уживате во читањето додека се бањате за релаксација, додека уживате во базенот итн., без страв дека ќе падне во вода и ќе се оштети.

Поддржани формати

Поддршката на формати на датотеки Тие се исто така суштински при изборот на вашиот eReader, бидејќи количината на содржина што може да ја репродуцира ќе зависи од тоа. На пример, имаме формати како што се:

 • Документи DOC и DOCX
 • обичен текст TXT
 • Слики JPEG, PNG, BMP, GIF
 • HTML веб-содржини
 • е-книги EPUB, EPUB2, EPUB3, RTF, MOBI, PDF
 • Стрипови CBZ и CBR.
 • Аудио книги MP3, M4B, WAV, AAC,…

Дали вреди да се инвестира малку повеќе во eReader?

поттикне преглед

Ако сакате е-читач за повремено читање, вистината е дека не вреди да плаќате повеќе за да ги добиете најдобрите модели. За тоа, ви препорачуваме да отидете во нашиот дел за е-читачи со најдобра вредност за парите. Од друга страна, ако сте страсни за читање и го правите тоа често, вистината е дека инвестирањето малку повеќе во вашиот модел може да направи голема разлика според вашето искуство. И тоа е затоа што премиум моделите обично имаат дополнителни функции што ќе ја олеснат нивната употреба.

Таблет или е-читач за читање

Ако сè уште се прашувате дали да купите таблет за читање или eReader, вистината е дека нема точка за споредба. На Електронските читачи се многу подобри за читање, а долгорочно ќе ви заштедат и визуелни проблеми. Во оваа табела можете да видите некои од разликите кои ќе ви помогнат да изберете:

карактеристики Таблет eReader опис
Тип на екран LCD (задно осветлување) Е мастило (електронско мастило) Искуството со e-Ink е повеќе слично на читањето на хартија и ќе предизвика помалку оптоварување на очите од LCD екранот. Дополнително, LCD екраните можат да генерираат повеќе непријатност, како што е отсјајот.
користете во темница Да Да Повеќето е-читачи имаат LED диоди за читање во темница. Таблетите имаат екран со позадинско осветлување, така што може совршено да се чита и во темница.
Автономија Horas Денови Благодарение на ефикасноста на екранот e-Ink, eReaders може да траат со денови со едно полнење на батеријата. Некои модели гарантираат до 1 месец со просечно дневно читање од 30 мин. Од друга страна, таблетот има опсег на часови, мора да го полни секој ден или на секои два или три дена во зависност од тоа како го користите.
тежина Потешки Многу лесен Додека таблетите се потешки, е-читачите се исклучително лесни, со тежина од 100 грама до 200 грама.
хардвер Помоќен помалку моќен Додека таблетот може да работи секакви апликации, во eReader системот е поограничен и фокусиран на функциите што се навистина потребни кај овој тип на уреди, па неговиот хардвер ќе биде помалку моќен, но и поефикасен.
Софтвер (апликации) Милиони Ограничен Таблетот ви овозможува да извршувате мноштво апликации и видео игри бидејќи е создаден за тоа. Во случај на е-читач, бројот на апликации е ограничен.
Употреби Повеќенаменски Читање книги, аудио книги, правење белешки Таблет може да се користи за прелистување на Интернет, канцелариска автоматизација, комуникација, играње игри, читање итн. Додека eReader повеќе се фокусира на читање е-книги, репродукција на аудио книги и во некои случаи, тие исто така ви дозволуваат да пишувате.
пола живот неколку години Многу години Додека таблетите можат да траат неколку години, е-читачот може да ви трае до една деценија.
цена Од 60 до 1000 XNUMX евра Од 80 до 500 XNUMX евра Таблетите од високата класа како iPad може да бидат многу скапи, додека е-читачите од високата класа обично не надминуваат 300-500 евра.

Каде да ги купите најдобрите е-читачи?

Конечно, мора да се каже дека на најдобри е-читачи по добра цена можете да ги купите на:

Амазон

Американската платформа е едно од најдобрите места за да ги најдете сите марки и модели што ги барате. Покрај тоа, ќе имате гаранции за купување и враќање, како и безбедна услуга за плаќање. И ако сте клиент на Prime, имате и бесплатна и побрза испорака.

Медијамаркт

Германскиот технолошки ланец има и некои премиум модели eReader, иако не толку многу како Amazon. Се разбира, можете да изберете помеѓу модалитетот за онлајн купување преку неговата веб-страница или да отидете до кое било од неговите најблиски продажни места.

Англискиот суд

Имаме и можност да купиме од нивната веб-страница и да ви биде испратено до вашиот дом или да отидете во најблискиот центар за лично да го купите. Шпанскиот ланец ECI има и ограничен број на марки и модели, а неговите цени не се издвојуваат како најевтини, иако има понуди како Tecnoprecios.

пресекот

Францускиот Carrefour е исто така уште една можност да се најдат некои модели за кои разговаравме. Се разбира, можете да отидете на кое било од неговите продажни места низ шпанската географија или да купите директно преку неговата официјална веб-страница.

Ако досега сте дошле и сè уште се сомневате, на овој линк Имате избор на еReaders кои се нудат за да можете да изберете оној што одговара најдобро на вашите потреби.
Kindle eReader
Поврзана статија:
Читање на премиерот Амазон, нов паушал за е-книги?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

17 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Патрокло58 dijo

  Не сте ги зеле предвид форматите на книги што можат да ги читаат, во овој поглед жарот е многу слаб.
  Постојат и други интересни брендови, како PocketBook, кои сурово ги игнориравте.
  Конечно, личен коментар: Читателите на Андроид се пофлексибилни, но, барем за просечен корисник, покомплицирани за употреба (и помалку совршени) отколку уред дизајниран исклучиво за читање.

 2.   Pablo dijo

  Да речеме, вистина е дека Киндл не се справува со сите формати, исто така е вистина дека трансформацијата на книга како војна и мир на Толстој од епб во Азв или моби трае околу 23 секунди со калибар и на мојот компјутер дека имам стар АМД 2- јадро

 3.   Маркос dijo

  Треба да бидете претпазливи со Kindle бидејќи се чини дека тие имаат програмирано застарување и тешко е да достигнат две години живот. По една година (кога ќе заврши гаранцијата што ја даваат), тие имаат тенденција да даваат многу проблеми во работењето, сè додека не биде трајно блокирана и фрлена. Пребарувајте на Интернет за „разгори заклучување“ и ќе видите.

  1.    Алекс dijo

   МО CЕ ДА СЕ РАБОТИ ПРЕВЕДУВАЕТО ВО СТРАНА ТОА Е ОД АЗВО ДО ЕПУБ? ВИ БЛАГОДАРАМ.

 4.   Слика на зачувани места на Алберто Лозано dijo

  Дома сè уште работиме на „Киндл“ од прва генерација, купена на Божиќ 2007 година.
  Исто така, „Киндл 4“ што го купивме Божиќ 2011 година и, конечно, две „Киндл“ хартија-бели купивме во 2012 и 2013 година, соодветно.
  Користењето што го дава целото семејство е интензивно и само еден од белите хартии се сруши неколку пати, кои беа решени следејќи ги упатствата на телефонот од Амазон (феноменална услуга и многу брза). Набргу потоа, имаше системско ажурирање и повторно немаше проблеми.
  Од друга страна, другите е-книги (Papyre и други од нејзината генерација) што ги купувавме на крајот отидоа во зелената точка со запирање на работата и заменување со Kindle.
  Концептот на „планирана застареност“ не треба да се злоупотребува. Зад таа изјава стои многу урбана легенда.
  Има многу малку случаи во кои жар трајно паѓа, проблемот обично се решава брзо. Всушност и со оглед на нејзината сложеност, поголемиот дел од денешната електронска опрема може да има проблем со блокирање што може да се реши со едноставно рестартирање.

 5.   Јован dijo

  Кое е најдобро за читање pdf? Ја имав меѓу веѓите новата Kobo Aura, но имам видено тестови на YouTube и разочарувачки е ...

  1.    пакогого dijo

   Тие не се многу малку не. Јас исто така бев задоволен со Kindle 3 и бев на слично мислење со твоето, сè до оваа недела одеднаш ми умре, добро се погрижив и не користев интензивно, веројатно читав книга месечно, а тоа е употреба со слаб интензитет. Кога го барав мојот проблем преку Интернет, пронајдов стотици илјади слични случаи, вклучително и неколку компании специјализирани за решавање на истиот. Не ми се чини дека се „ретки“ или „специфични“ случаи. Имате помалку проблеми со несреќата или ненадејната смрт на која било друга популарна електронска ставка отколку на „Киндлс“. Со оглед на лавината случаи слични на моите, со кои се сретнав, се сомневам во квалитетот на „Андроид Киндл“. Во моментов ништо не го реши мојот проблем, па затоа решив да купам нова батерија и да се молам дека тоа е проблемот. Во случај да бидам принуден да купам нов, тој нема да биде производ Kindle, ми покажаа дека неговиот квалитет е сомнителен.

 6.   Jaume dijo

  Мислам дека во моментов е тешко да се победи односот цена / квалитет што го нуди разгорениот Paperwhite. Точно е дека од самиот почеток не може да ги чита сите формати ... но со помош на Калибри тие лесно можат да се претворат во формат компатибилен со Kindle.

  1.    Марко dijo

   Здраво добар ден. Дали вашиот проблем беше решен со купување нова батерија?

 7.   Noelia dijo

  Вие не само што ги заборавивте форматите, туку и аудио. Никој не се користи за слушање аудио-книга или музика при читање и, искрено, ако треба да носам мобилен телефон или таблет за да се поврзам на Интернет, mp3 плеер за музика и уред за читање книги ... I имам многу ereader и обединувам сè со таблет

 8.   Силвија Траксел dijo

  Имам проблеми со полнење на батеријата на е-книгата папир 6.1 и екранот е проверен во индексот, би сакал да знам каде можам да ја донесам електронската книга за преглед

 9.   беспрекорен dijo

  Здраво
  Можете да ми кажете дека електронските книги се користат за поврзување со јавната мрежа на национални библиотеки и директно преземање на истите.
  Благодарам

 10.   Анабел dijo

  Здраво!
  Сакам да купам е-читач, што е можно поевтин, што ми овозможува да читам pdf (не како слика туку како текст) и epub и, ако е можно, да имам и аудио книги.
  Јас не правам ништо друго освен читање анализа, но ништо не е јасно од коментарите на луѓето. На пример, нормално, прегледите на Kindle велат дека е одлично за цената што ја има и дека читаат pdf и слично, но тогаш повеќето корисници велат дека даваат многу проблеми, дека pdf ги чита само како слики или, пак, го оставате погледнете читајќи нешто мало или треба да одите надесно и лево за да ја поставите сликата на страницата.
  Исто така, имам прочитано дека TAGUS се добри, но се чини дека не се компатибилни со книгите на Амазон ...

  Како и да е, јас сум многу изгубен и сакам уред за читање бидејќи секогаш сум натоварен со многу книги: ')

  БЛАГОДАРАМ !!!

  1.    Дејвид dijo

   Ниту еден читач нема да ви донесе задоволителни резултати со PDF-те. Најдобрата опција е секогаш да го конвертирате PDF во ePub од компјутер.

   1.    дигалка dijo

    Барав нешто слично и на крајот мислам дека ќе се одлучам за книгата за слики на Марс де Боју. Буковите се исто така одлични, но цената е превисока.

 11.   Игнасио Начимович dijo

  Зошто при секоја евалуација на е-читачи што се прави, се изоставува да се наведе дека најголемиот број дела што се на мрежата се во формат е-паб, некомпатибилни со Киндл?
  Зошто не се издвојува дека затоа, и затоа што е специфичен формат на разгорување само оној што тој го признава, некој е принуден да купи само дела од формат на разгори, кои ги продава Амазон и кои, се разбира, не можат да се преземат? бесплатен интернет?
  Знам дека сите потребни конверзии можат да се направат на страницата „Калибар“, но зошто да се поднесете на таа непријатност, ако можете да прочитате директно во е-паб?

  1.    Bitww dijo

   Бидејќи во основа можете со Калибар да преобразувате е-книги во epub формат во формат mobi или azw3, кои се оние што ги прифаќа Kindle.

   Од таа причина, во многу прегледи тие дури и не го споменуваат тоа, бидејќи со Калибар проблемот со форматот Киндл е делумно „решен“.