Најдобра цена за квалитет на е-книги

Ако сте во потрага за е-книга со најдобра вредност за парите, па еве ќе ви покажеме неколку препорачани модели, покрај се што треба да знаете за да изберете добар е-читач кој ги задоволува вашите очекувања, ги покрива сите ваши потреби и кој никако не ве разочарува, ниту по функционалност, ниту во доверливост .

Кои се е-читачите со најдобра вредност за парите?

Помеѓу Најпродавани читачи на е-книги се најде:

Kindle Paperwhite Essential

Kindle Paperwhite Essential е е-читач со добра вредност за парите. Има 8-16 GB внатрешна меморија, 6.8-инчен e-Ink екран со 300 dpi, прилагодлива осветленост и топло предно светло, со автономија што може да трае до 10 недели, со полнач USB-C и со заштита против вода IPX8.

Кобо Вага 2

Друг одличен модел е Kobo Libra 2. 7-инчен eReader со e-Ink Carta екран на допир, третман против отсјај, прилагодливо предно светло во топлина и осветленост, можност за репродукција на е-книги и аудио книги, отпорен на вода и со внатрешна меморија од 32 GB, што ви овозможува да зачувате околу 24000 наслови.

Брендови на eReader на кои треба да внимавате

При изборот на добар е-читач со најдобар сооднос квалитет/цена, треба да ги земете предвид и најистакнатите брендови за да имате поголеми шанси за успех:

Поттикне

Kindle е модел на eReader на Amazon. Тоа е едно еден од најпродаваните и со најдобра репутација. Покрај тоа што е технолошки напреден уред, важно е да се напомене и дека ќе ја имате обемната Kindle библиотека со сите наслови што можете да ги замислите, како и Audible за модели кои прифаќаат аудио книги.

Овој уред дозволува купувајте, преземајте, зачувајте и читајте книги од секаков вид, списанија, стрипови или дигитални весници. Овој eReader има и некои дополнителни предности како што е можноста да ги имате сите ваши наслови во вашата библиотека во облакот Kindle, што ќе ве спречи да ги изгубите купените наслови доколку вашиот уред се расипе. Покрај тоа, можете да уживате и во услугата за претплата Kindle Unlimited, за да читате кој било наслов без ограничувања.

Кобо

Kobo е брендот eReader што Rakuten го купи. Тоа е канадска фирма која предложи да биде Големиот ривал и алтернатива на Kindle. Има модели со слични карактеристики, многу функции, со најнова технологија, како и со Kobo Store на располагање за да најдете бесконечен број наслови за сите вкусови и возрасти.

Од друга страна, уредите на оваа фирма се исто така познати дека имаат висок квалитет и со конкурентни цени. И не смееме да заборавиме богатството на формати што го поддржува и капацитетот за прилагодување што го поддржуваат овие уреди.

Џепна книга

PocketBook е исто така меѓу најпознатите и најбараните е-читачи од корисниците. Тие имаат а фантастичен сооднос цена / квалитет, покрај тоа што поддржува голем број различни формати, имајќи пристап до библиотеките преку OPDS и Adobe DRM. Има многу лесен за користење систем кој има неспоредливо богатство на функции.

На пример, ќе можете да читате, да пишувате коментари и да правите белешки со прст, обележувајте страници, лесно извезувајте и увезете белешки, можност за читање од PocketBook Cloud, поставки за прилагодување (фонт, големина на фонт, бои на заднина, маргини,...), па дури и има апликација со која можете да слушате аудио книги во MP3 и M4B, како и функција текст во говор за претворање од текст во говор. Вклучува и вградени речници на различни јазици.

Оникс Букс

Уште еден од најпознатите брендови во овој сектор е Кутија оникс. Овие уреди се развиени и произведени од Onyx International Inc. од Кина. Имаат добра вредност за парите и најсовремена технологија, како и доста добри цени.

Под оваа фирма можете да најдете неколку модели. Boox почна да го користи Linux како оперативен систем, иако моментално користи Android во најновите модели. Исто така, доброто кај овој бренд, за разлика од другите, е што можете да најдете модели со многу голем екран, како оние од 13 инчи. Всушност, овие уреди се совршен хибрид помеѓу таблетот и eReader, користејќи e-Ink на нивните екрани.

Денвер

Денвер е малку помалку познат бренд на eReaders, но можете да го најдете на Amazon, Fnac, PCComponentes, Aliexpress итн., по многу ниски цени. Затоа, доколку барате нешто добро и без премногу вложување, моделите на Денвер можат да ви обезбедат електронски читач на книги за помалку од 100 €.

неговата многу основни модели, така што не можете да очекувате големи чуда. На пример, не очекувајте напредни технологии, богати функции или безжично поврзување како другите модели. Но, вистината е дека тие добро си ја вршат работата.

MeeBook

Во продавниците како Amazon или eBay исто така можете да најдете друг бренд со добра вредност за парите. Тоа е eReader MeeBook. Една од работите што најмногу се издвојува кај овие е-читачи е нивниот дизајн, доста привлечен и компактен. Покрај тоа, има WiFi, добра поддршка за формат, оперативен систем Android и моќен хардвер за непречено искуство.

La квалитет на сликата на овие е-читачи е исто така точка во негова корист, бидејќи новите модели имаат и густина на пиксели од 300 ppi.

СПЦ

SPC е уште еден од технолошките брендови кои произведуваат различни гаџети, вклучувајќи eReaders. Тоа е фирма специјализирана за развој на Smart производи за дома и за компании, со повеќе од 30 години искуство во секторот електроника и со долгогодишно искуство.

Нивните уреди за е-книга имаат добра вредност за парите, и совршено е ако барате нешто со добра технологија, но без да потрошите премногу пари. Се разбира, нема да најдете толку голема разновидност на модели како кај другите брендови.

Тагус

тагус гаја ехо

Куќата за книги Тој, исто така, целосно се вклучи во бизнисот со е-книги преку неговата продавница, како и преку неговиот сопствен уред eReader Тагус. Како што знаете, со него можете да купите и да пристапите до голем број книги од сите категории на оваа позната книжарница.

Tagus е уште еден од одличните модели поради неговите технички карактеристики и искуство слично на читањето на хартија што нуди. Сепак, иако во минатото имаа најразлични модели, моментално тоа бележи пад, па ќе имате нешто поограничен избор.

Ќош

Познатиот Продавница American Barnes & Noble, исто така, сакаше да лансира свои модели eReader на пазарот: Nook. Имаат добра репутација, со оглед на нивниот квалитет. Оваа компанија започна да продава книги, е-книги, играчки, списанија, видео игри, музика, филмови и слично преку својата продавница и веб-страница.

Овој е-читач е базирана на Android платформа, многу е богат со функции и има добар квалитет и технологија. Плус, добивате пристап до сопствената продавница за е-книги на Barnes & Noble, со што се натпреварувате со Kindle на Amazon. Сепак, треба да се забележи дека овие производи во некои случаи се малку скапи.

Xiaomi

xiaomi mireader

El технолошкиот гигант Xiaomi ги прошири своите канџи надвор од мобилните уреди, доаѓајќи да развива и произведува секакви производи, од компјутери, преку мобилни уреди, до апарати за домаќинство итн. И, се разбира, има и свои модели eReader.

Оваа фирма се карактеризира со висок квалитет, напредна технологија, дизајн и ниски цени. И ова е она што ги карактеризира нивните е-читачи. Сепак, мора да се каже дека моделите што ги лансираше марката се особено наменета за кинескиот пазар во моментов.

bq

ereader bq карактеристики

Шпанскиот бренд bq стана репер во национална технологија со мноштво електронски уреди, вклучително и некои добро познати модели на eReader како што е Сервантес. Тие направија големи сојузи на меѓународно ниво и многу се обложија на иновации преку техники за ребрендирање на кинески уреди. Сепак, овој потпис исчезна.

Тој беше купен од VinGroup и на крајот ќе згасне. Затоа, ако барате bq eReader, најдоброто нешто што треба да направите е одлучете се за алтернативи за ова.

Sony

ereader sony prs-t3

Sony Тоа е исто така уште еден од брендовите кои влегоа во полето на еЧитачите. Јапонската компанија разви неколку модели на електронски читачи на книги со своите Sony PRS и PRS-T серии. И, иако тие продолжуваат да ја одржуваат официјалната поддршка, овие модели веќе престанаа да се произведуваат, иако сеуште можете да најдете некои на залиха на пазарот.

Јапонската фирма ја затвори и својата продавница за е-книги, па Не ви препорачувам дека купувате модели од овој бренд дури и ако ги најдете достапни на сајтови како Amazon, бидејќи ќе имате сериозни ограничувања.

Како да изберете е-книга со најдобар квалитет и цена

карактеристики kobo ereader

Да изберете добра вредност за парите на eReaderТреба да ги имате на ум следните точки:

Екран (тип, големина, резолуција, боја…)

La Екранот на eReader е најважниот дел при изборот на вашиот совршен уред. Треба да земете во предвид неколку размислувања за овој аспект:

Тип на екран

Можете да најдете модели од пониска класа кои користат a LED LCD екран и други модели кои ги користат познатите е-мастило. Како што веќе знаете, искуството на LCD екранот е слично на читањето на таблет, така што нема да ги имате големите придобивки од e-Ink. Иако е-мастилото не само што ги прави вашите очи помалку заморни, туку ви овозможува да уживате во искуство слично на читањето на вистинска хартија, без отсјај или непријатност. Згора на тоа, овие електронски дисплеи со мастило трошат и помалку, па батеријата ќе трае подолго.

Значи, најдобриот избор помеѓу двата панели е несомнено e-Ink во секој случај (единствената позитивна работа кај LCD екраните е што имаат поголема стапка на освежување). Сепак, треба да ги разликувате типовите на екран со е-мастило постоечките за да знаете за што зборуваат во описите на производите што ги гледате:

 • визплекс: Воведена во 2007 година беше првата генерација на дисплеи e-Ink.
 • Перл: Беше претставен во 2010 година од Amazon за неговиот Kindle, а подоцна ќе се користи и од Kobo, Onyx и Pocketbook.
 • Mobius: Овој екран со е-мастило има слој од флексибилна пластика за подобро да се спротивстави на ударите. Се користеше меѓу другите од Оникс.
 • Тритон: Има прва верзија од 2010 година и втора од 2013 година. Станува збор за тип на електронски екран со мастило во боја, со 16 нијанси на сиво и 4096 бои. Се користеше, на пример, во Pocketbook.
 • Писмо: Има и две верзии, Carta 2013 и нешто помодерната Carta HD. Кога ќе видите e-Ink Carta, тоа значи дека има резолуција од 768×1024 px, со големина од 6 инчи и густина на пиксели од 212 ppi. Што се однесува до верзијата HD, таа оди до резолуција од 1080×1440 px и 300 ppi, задржувајќи ги 6 инчи. Овој формат е многу популарен, користен од најдобрите модели на е-читачи.
 • Калеидо: Првпат се појави во 2019 година, со генерација на дисплеи во боја базирани на панели во сиви тонови на кои беше додаден слој за филтер во боја. Подоцна, во 2021 година, ќе пристигне верзијата Plus, со подобрување во бојата и текстурата, за да бидат поостри. И во 2022 година пристигна Kaleido 3, нудејќи многу побогати бои, со 30% поголема заситеност на боите од претходната генерација, 16 нивоа на сива скала и 4096 бои.
 • Галерија 3: Најновото пристигнување, слетување во 2023 година. Тоа е најновата технологија на екрани во боја e-Ink. Го подобрува времето на промена на црно и бело до 350 ms, а бојата до 500 ms, иако во најдобрата боја постигнува 1500 ms. Плус, тие доаѓаат со предното осветлување ComfortGaze кое го намалува количеството на сина светлина што се рефлектира од површината на екранот за да спиете подобро и да не ги оптоварувате очите толку многу. Мора да се каже дека електронското мастило на Галеријата се заснова на ACeP (Advanced Color ePaper) за да се постигнат поцелосни бои и со еден слој електрофоретска течност контролирана од напон компатибилен со комерцијални TFT задни рамнини.

допир наспроти редовно

Сони еридер со гестови

Се разбира, се користат најпримитивните модели botones да комуницираат. Наместо тоа, најмодерната употреба едноставно екран на допир. Сепак, некои може да вклучат и некои копчиња покрај екранот на допир за да ја свртите страницата. Во принцип, екранот на допир може да биде побогат од копчињата и лесен за повеќето корисници, како и да дозволи во некои случаи употребата на моливи за пишување или внесување белешки.

Големина

Од друга страна, големината е исто така многу важна, бидејќи факторите како што се мобилноста и удобноста при читањето ќе зависат од тоа. Можете да најдете е-читачи кои можат да одат од 6" до 13". Очигледно читач на е-книги со мали екрани од 6-8 инчи Тие можат да бидат најдобрата опција за децата, поради нивната помала тежина, покрај тоа што ќе ги однесат на патување каде што ви требаат без да заземаат премногу простор.

Наместо тоа, е-читачи од големи екрани Тие исто така имаат и предности, како што ви овозможуваат да ги видите страниците на книгата или стриповите во поголема големина, па дури и да зумирате повисоко за луѓето со проблеми со видот. Секако, бидејќи се поголеми, ќе имаат и две дополнителни недостатоци, од една страна се гломазни и потешки, а од друга ќе трошат повеќе батерија, што на крајот ја намалува мобилноста.

Резолуција / dpi

Колку е поголем екранот, толку поважен станува резолуција и густина на пиксели. Секогаш треба да барате модели кои имаат најголема можна резолуција. И, особено, што во зависност од пропорцијата на вашиот екран, тие одржуваат добра густина на пиксели, бидејќи квалитетот на сликата и текстот што ги гледате на екранот во голема мера ќе зависи од тоа. Во принцип, би препорачал само е-читачи кои се најмалку 300 ppi.

Боја

Конечно, како што коментиравме во делот тип на екран, има црно-бели екрани, кој може да биде совршен за читање литературни дела или весници итн. Сепак, и тие дојдоа екрани во боја, што ќе ви овозможи да видите повеќе содржини во целосна боја, како што се слики кои ги содржат книгите што ги читате, стрипови итн. Затоа, најбогатото нешто е што се определувате за боја, ако не ја користите само за текст, бидејќи сликите со сиви тонови губат многу. Секако, имајте на ум дека екраните во боја имаат дополнителен недостаток, а тоа е што трошат малку повеќе батерија од црно-белите екрани.

компатибилност со аудио книги

поттикне преглед

Друго многу важно размислување е да знаете дали ќе го користите eReader само за читање или исто така ви треба слушајте аудио книги или аудио книги. И тоа е дека многу актуелни модели на е-читачи го имаат вградено овој капацитет, за да можете да уживате во вашите омилени приказни раскажани со гласови. На тој начин, нема да морате да читате или да бидете свесни за екранот или контролите, да можете да уживате во литературата кога сте во автомобил, додека готвите или кога правите некоја друга активност.

Процесор и RAM меморија

Исто така, важно е да се погледне хардверот, особено процесор и RAM меморија. Течноста на вашиот eReader во голема мера ќе зависи од нив. Сепак, точно е дека ако не е Android eReader, не треба да се грижите толку многу за ова, бидејќи некои софтвери за читање што ги имаат овие уреди се многу лесни и не ги преоптоваруваат овие единици премногу. Меѓутоа, кога станува збор за е-читач кој поддржува апликации, идеално е да изберете моќен чип со најмалку 4 ARM-јадра и значителна количина RAM меморија, како што е 2 GB. На тој начин нема да имате проблеми со флуидноста во менијата, при отворање на апликациите итн.

Система operativo

Како што спомнав во претходниот дел, во некои е-читачи имаме комерцијален софтвер или лесни системи кои едноставно ги исполнуваат основните функции што треба да ги има еден од овие уреди. Ова може малку да ја ограничи употребата на eReader, но вие добивате флуентност. Од друга страна, имате и Android eReaders на дофат, кои имаат комплетен оперативен систем со кој можете да уживате и во други апликации, од инстант пораки, до клиенти на облак услуги, плеери со различни формати итн. Тоа може да биде позитивно, но исто така е точно дека ако немате моќен хардвер, исто така може да предизвика проблеми со флуидноста за кои зборувавме.

складирање

Иако не сте го вклучиле како дел од хардверот, мора да ја имате на ум и внатрешната меморија што ја има вашиот eReader. некои може да имаат од 8 GB до 32 GB, а во некои случаи уште повеќе. Тоа ќе ви овозможи да складирате помеѓу 6000 и 24000 наслови на книги за да имате цела одлична библиотека во вашиот џеб.

Од друга страна, важно е да знаете дека ако имате мал внатрешен простор и сте еден од оние кои акумулираат огромно количество содржина или ако ќе ја користите за аудио книги (тие заземаат повеќе простор во меморијата), треба да имате на ум и дали поддржува проширување на споменатата внатрешна меморија преку microSD мемориски картички.

Поврзување (WiFi, Bluetooth)

Сегашните модели на eReader имаат во многу случаи два типа на безжично поврзување:

 • WiFi: Тие овозможуваат вашиот eReader да биде поврзан на Интернет за да има повеќе функционалности и директно да ги презема вашите книги од онлајн продавници за книги. На овој начин ќе заштедите да зависите од кабли за да ги поминете книгите што сакате да ги читате.
 • Bluetooth: Многу е практично кога слушате аудио книги, бидејќи можете да ги поврзете слушалките или безжични звучници со вашиот eReader за да ги слушате овие приказни додека правите други работи, и без да морате да бидете „врзани“ со вашиот eReader со помош на кабел со Џек конектор . BT обично има покриеност од околу 10 метри, па ви овозможува голема слобода на движење без да ја изгубите врската.

Мора да се каже дека има некои модели со Поврзување со LTE, односно да додадете SIM картичка со брзина на пренос на податоци и да можете да уживате на Интернет каде и да сте благодарение на 4G или 5G.

Автономија

поттикне хартија

Електронските читачи вклучуваат Li-Ion батерии како и другите мобилни уреди. Овие батерии може да имаат многу различни капацитети, во зависност од моделот. На капацитетот се мери во mAh, односно милиампер часови. Колку е поголема вредноста, толку поголема автономија ќе има батеријата со едно полнење. Исто така, имајте на ум дека ако комбинирате батерија со голем капацитет со ефикасни дисплеи со e-Ink, може да заборавите да го полните вашиот eReader со недели или месеци.

Исто така, не би сакал да го заборавам типот на полнење на овие батерии. Во многу случаи тие веќе доаѓаат со USB-C конектор, но не сите модели поддржуваат брзо полнење. Во случај на поддршка за брзо полнење, батеријата ќе биде 100% многу побрза, за да не губите време за читање ако батеријата се испразнила.

Финиш, тежина и големина

Конечно, дизајнот не е важен само на естетско ниво, туку и ергономско ниво, за да ви го олесни читањето и начинот на кој удобно го држите е-читачот. Покрај тоа, треба да ја земете предвид и тежината на уредот и неговата големина, бидејќи треба да биде што е можно покомпактен и лесен, за да можете без проблем да го носите од едно место на друго и да го држите со часови читање без да го добиете уморен.

И, се разбира, размислете и за завршетоци и материјали, кој треба да биде квалитетен.

Кориснички интерфејс

Повеќето од денешните е-читачи користат екрани на допир и/или копчиња лесен за користење. Затоа, користењето на овие уреди нема да биде голем проблем, дури ни за постарите или децата кои немаат толку познавање на новите технологии. Сепак, бидете внимателни со некои случаи каде што тие можат да станат малку посложени и да ја попречат употребливоста.

Исто така, имајте на ум дека екраните на допир се многу удобни, но имаат копчиња за да сврти ги страниците може да биде голема предност. И тоа е тоа што ќе ви овозможи да ја свртите страницата само со едната рака ако другата е зафатена.

библиотека

кобо фунта

Од друга страна, додека некои еЧитачи се наменети за вчитајте книги од различни извори, некои ви дозволуваат да преземате книги само од една библиотека. Мора да видите дали наведената библиотека е доволна за да ги задоволи вашите потреби за читање или не. На пример, во Кобо ја имаме продавницата Кобо која има илјадници и илјадници наслови, па можете да ги најдете во сите категории, литературни жанрови и за сите возрасти. Додека Kindle, ја има продавницата Kindle на Amazon, која е веројатно најбогата по број на книги, па може да биде предност во однос на неговите ривали. Затоа имајте го ова на ум.

Со аудио книгите, треба да размислите и за наоѓање компатибилен eReader со најдобриот извор на наслови. На пример, и Kobo и Kindle имаат доста ваква содржина продавници како Audible.

капацитет за пишување

запали писар

Како што знаете, некои модели на е-читачи кои имаат и екран на допир дозволи употреба на електронски пенкала како Kobo Stylus, или Kindle Scribe, со кои не само што можете да уживате во вашите омилени книги, туку исто така можете да пишувате или додавате белешки на страниците, за да можат да бидат уште повеќе слични на хартиена книга.

Илуминација

запали со светлина

eReaders не само што го имаат позадинското осветлување на самиот екран, кое може да се прилагоди во многу случаи. Исто така имаат дополнителни извори на светлина, како што може да бидат и предните LED диоди кои исто така ќе ви овозможат да го изберете нивото на осветлување на екранот за да можете правилно да читате во секое светлосно сценарио, од темнината на ентериерот до просторите со висок интензитет на светлина како на отворено.

Отпорен на вода

Доаѓаат и некои е-читачи заштитени и сертифицирани со IPX8, што е вид на заштита што ги штити од вода. Со други зборови, ова се водоотпорни модели кои можете да ги користите додека се релаксирате во када или додека уживате во базенот.

Кога зборуваме за заштита од степен IPX8, таа не само што штити од прскање, туку и штити од потопување заврши. Односно, ќе можете да го потопите вашиот eReader под вода без да навлезе вода и да предизвика дефект во уредот. Значи тие се целосно водоотпорни.

цена

Последно, но не и најмалку важно е да се запрашате Колку пари имате буџет за инвестирање во вашиот eReader. На овој начин, можете да ги филтрирате и чувате само оние модели кои се во опсегот на цените што го барате, што ќе ви го олесни изборот. Како што знаете, имате широк опсег на цени, од најевтините што може да чини нешто помалку од 100 евра до најскапите што можат да достигнат 300 евра или повеќе. Така, секогаш ќе најдете модел кој одговара на вашите можности.

Таблет vs eReader, што е подобро за мене?

За да знаете кој победи во битката Таблет против еЧитач, прво треба да знаете предностите и недостатоците на секоја од нив, а потоа проценете кој најдобро одговара на вашите потреби:

eReader: предности и недостатоци

голем е-читач

Меѓу предностите Имаме:

  • Мала тежина и компактна големина: е-читачите имаат тенденција да бидат покомпактни по тежина и големина од повеќето таблети, што го прави полесно да ги носите со себе каде и да одите.
  • Поголема автономија: тие можат да достигнат недели без полнење.
  • екран со е-мастило: за помал замор на очите и искуство слично на читањето на хартија.
  • водоотпорен: многу се водоотпорни, па можете да уживате во нив во вашата када, плажа или базен.
  • цена: Обично се поевтини од таблет.

Од друга страна, исто така, има недостатоци пред таблетот:

 • Ограничени карактеристики: додека таблетите поддржуваат голем број апликации од секаков вид, во случајот со е-читачите тоа е поограничено, така што тие обично не ви дозволуваат да комуницирате, да играте мултимедија, да играте игри итн.
 • црно-бел екран: Во некои случаи екранот нема боја.

Таблет: предности и недостатоци

Јаболко Молив

Што се однесува до предностите таблет наспроти eReader:

 • Богати функции: Тие се навистина лаптоп, па можете да правите сè, од играње видео игри, пишување документи, пуштање музика и видео, прелистување на Интернет, управување со вашата е-пошта, комуникација итн., како и користење на апликации за е-книги како што е Amazon Kindle, меѓу другото. , да читате е-книги или да слушате аудио книги со Audible или слично.

Од друга страна, недостатоци издвоите:

 • цена: Тие обично се поскапи од е-читачите.
 • Автономија: неговата автономија е поограничена, во многу случаи трае само 24 часа или помалку.
 • Екран: Не се e-Ink, овие таблети немаат искуство како хартија и предизвикуваат поголем напор на очите.

Накратко, ако читаш многу, најдобро е да имаш eReader. Ако читате малку, подобро е да имате само една таблета за сè.

Предности и недостатоци во споредба со традиционалните книги

Ако имате сомнежи помеѓу купување печатена книга или еКнига, ја имате и оваа табела која може да ви помогне при изборот:

Критериуми Е-книги печатени книги
Преносливост Не тежи ниту зафаќа простор, само е-читачот. Тежи и зафаќа волумен.
складирање Не му треба простор во вашиот дом. Ви треба мебел или полици.
карактеристики Овозможува прилагодување на фонтот, позадината итн. Не може да се измени.
Кост Помалку скапо да се биде дигитален. Поскапо кога се печати на хартија.
Conectividad Задолжително ако не го преземете. Не е потребно.
Богатство Може да имате линкови, слики итн. Само текст и слика.
Eyestrain Повеќе стрес, особено ако не е e-Ink. помала напнатост
Почетна цена Поскапо. Помалку скапо.
Енергија Потребно е за работа со eReader Не е потребен извор на енергија.
достапен Лесно достапно во секое време Не е толку лесно достапно во секое време

Каде да купите е-книги со најдобра вредност за парите

Конечно, мора да ги истакнеме и продавниците каде што можете најдете е-читачи со најдобра вредност:

Амазон

Американската платформа за онлајн продажба е едно од најдобрите места за наоѓање на огромното мнозинство на брендови и модели на eReader по добра цена. Дополнително, имате доверба за враќање или решавање на проблемите на оваа платформа, сигурни плаќања и сите гаранции.

Медијамаркт

Mediamarkt е синџир на продажба на технолошки производи од германско потекло, кој исто така има мноштво продажни места во Шпанија каде што можете да отидете за да го купите вашиот eReader по добра цена, иако имате можност да купите онлајн за да го испратите до вашиот дом преку неговата официјална веб-страница.

Англискиот суд

Шпанскиот El Corte Inglés исто така ја има таа двојност да има можност да одите во кое било од продажните места за да го купите eReader во делот за технологија или да го купите производот преку официјалната веб-страница за да не мора да патувате.

пресекот

Секако, како алтернатива на ECI го имате и францускиот ланец Carrefour. Повторно, треба да избереме помеѓу одење во некој од трговските центри што ќе ги најдете во многу градови или користење на нејзината онлајн продавница за да го купите вашиот иден електронски читач на книги.