Научете како да направите слика од екранот на Киндл

Поттикне

Направете слика од екранот Обично е една од најчестите потреби на кој било уред и секако во Киндл, проблемот е што во многу прилики повеќето од нас кои користат некој од Amazon eReader Ние не знаеме како да ја направиме оваа слика од екранот, со последичен очај што нè наведува да ги притиснеме сите копчиња во потрага по посакуваната слика од екранот.

За да не мора да очајувате уште еднаш, денес ќе ви покажеме како да направите скриншот во сите модели Kindle што Амазон моментално ги има на пазарот.

Снимка на екранот на Kindle Paperwhite

 • Willе треба да притиснеме само на горниот десен и долниот лев агол истовремено, ако правилно го извршивме овој едноставен процес, екранот треба да трепка како доказ дека снимањето е успешно извршено.
 • Друга опција што работи на ист начин е истовремено да ги притиснете горниот лев агол и долниот десен агол.

Снимка на екранот на поттикне 4

 • Во овој Kindle ќе мора да го притиснеме копчето за тастатура и истовремено да го притиснеме копчето за мени, доколку правилно го извршивме процесот, ќе видиме блиц на екранот (не премногу интензивен) што ќе потврди дека е направено снимање. Ова ќе биде зачувано во папката "документи" наместо папките наменети за слики.

Снимка на екранот на Kindle Touch

 • Прво, мора да го притиснеме копчето Start или Home. Сега го допираме екранот и го држиме копчето Home неколку секунди. Во овој модел нема да видиме како било каков знак на снимање е успешно направен, но можеме да го видиме во основната папка на нашиот Kindle.

Снимка на екранот на Kindle 3 (тастатура Kindle)

 • За да направите слика од екранот, само притиснете ги копчињата Alt + Shift + G истовремено.

Снимка на екранот на Kindle Fire HDX

 • Процесот за снимање на екранот е многу едноставен и тоа е дека треба да ги притиснеме копчињата за напојување и копчето за намалување на јачината на звукот само неколку секунди, сигналот дека снимањето е успешно направено ќе биде мал блиц.

Дали успеавте да направите скриншот на вашиот Киндл?.

Повеќе информации - Амазон работи „на нешто поголемо од Киндл“


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Свирче dijo

  И каде го зачувувате снимањето, во кој директориум?

  1.    Данте Мџ. dijo

   Во root директориумот.

 2.   фрида dijo

  Не можам да направам слика од екранот на поттикне допир

 3.   Ани dijo

  Не можам да снимам ниту на Kindle Touch, дали некој знае како да го направи тоа?

 4.   Естер dijo

  Јас го правам совршен, дилемата е каде е зачувана?