Преглед на Boyue Likebook Mars

Прегледи и анализа на Бојјуевата книга Марс, еридер и анорид де7,8 "

Денес е Преглед на лајк-книгата Марс од Боју кинеска марка што не ја знаат многу луѓе во Шпанија. И ние имаме низок квалитет на кинески јазик поврзан со тоа, но можам да ве уверам дека Лајк-книгата е на исто ниво со Киндл и Кобо. Бев воодушевен што пронајдов уред со огромен квалитет, чиј екран и карактеристики се на исто ниво со оние што веќе ги носат имињата Амазон и Кобо.

Откако темелно го тестираа, не е изненадувачки што многу меѓународни медиуми го сметаат за најдобар или еден од најдобрите читачи за 2018 година и тоа е дека употребата на Андроид со целиот спектар на опции што ова имплицира заедно со флуидноста на дела ја прават опција да се разгледа ако размислуваме да купиме читач (Можете да го купите од продавницата Боју на aliexpress)

карактеристики

ЕКРАН

 • 7,8 ″ Е мастило Буква HD.
 • Резолуција: HD / 300 dpi
 • X x 198 144 8,9 mm
 • 290 g

МЕEMУВАЕ

 • Внатрешна меморија од 16 GB
 • Микро SD до 64 GB

ПОВРЗАЕ

 • 802.11b, 802.11g или 802.11n со безбедност на WEP, WPA и WPA2
 • Bluetooth

БАТЕРИЈА

 • 3100 mAh
 • Автономија: неколку недели

ДРУГИ

 • Аудио приклучок, можете да слушате аудио книга
 • Окта-јадрен процесор

Цена 232 € (Сега е на продажба за 202 €)

Пакување

Како што секогаш велам, сакам да ја гледам амбалажата затоа што ми се чини декларација за намера во што ќе влеземе и вистината е дека Likebook Mars доаѓа многу добро подготвен. Со убав дизајн и крута кутија. Го обожавам допирот со жолто што го оживува.

На сликата го оставам и официјалниот капак кој добро штити, но изгледа премногу пластичен. Уредот е подобро да се држи со футрола отколку без неа. Барем тоа беше моето чувство.

Лого на проектот Гутенберг
Поврзана статија:
Проект Гутенберг: е-книги од јавен домен

Впечатоци и изглед

Ерадер андроид лајк-книга Марс

Во однос на изгледот, тој е класичен чистач за режење. Со други зборови, тоа е како читачите на кои сме навикнати, но големи, прилично големи.

Тежина на зафат, слаба точка

Зафат и тежина на уредот за читање на бојое

Тоа е веројатно една од слабите точки на овој уред во споредба со конкуренцијата. И се чини дека се навикнуваме на фактот дека големите екрани доаѓаат со заден зафат како „Оаза“ или со рамка на „Форма“ и тоа е дека откако ќе пробавме таков тип на поддршка и промашивме. Тој 7,8 ″ е многу инчи за да се одржи кога читате и повеќе со скоро 300 грама тежи, што го прави малку непријатно на одредени позиции.

Задниот дел е изработен од мазна пластика и иако не се лизга, недостасува зафат отколку безбедносен. Како што реков, се чини дека обвивката ви дава дополнителна сигурност кога станува збор за подигнување.

Conectividad

Поврзаност на „Маркер“ на Марс

Likebook има WIFI, Bluetooth и чита картички microSD до 64 GB. Исто така, доаѓа со алатка инсталирана за пренос на датотеки преку Wi-Fi од компјутер или уред поврзан на истата мрежа.

Покрај тоа, бидејќи можеме да инсталираме апликации како што се Getpocket или дури и апликации Amazon и Kobo и да бидеме поврзани со нашите сметки, тие го прават тоа многу моќна алатка без потреба да имате каква било продавница или заедница или каков било екосистем за продажба на книги на поддржи го.

Осветлување и батерија

Освежување A2 што ни овозможува да ја подобриме брзината на вчитување, идеално е особено за користење апликации од трети страни, прелистување на Интернет, инстаграм, фејсбук итн.

Овозможува контраст на текст и слики, ретко се разликуваат елементите во датотеките.

Доаѓа со ноќно осветлување што го претвора екранот во портокалово за да го наруши спиењето. Слично е на Кобо Комфортлајт, но без име.

Батеријата од 3200 mAh ќе ни даде радост неколку недели. Јас го тестирав уредот само во режим на читање и некои апликации за Android, ако слушаме музика или интензивно користиме екран со апликација, не знам како ќе одговори.

Андроид и неговите можности

На сите читачи на Андроид што ги тестирав досега немаше флуентност. Не можевте да уживате во нив од тоа да одат премногу бавно, да висат, итн. Но, како што веќе реков, ова не се случува со Likebook Mars. Тој основен процесор Octa го оживува и го тера да лета. Екранот на допир работи совршено.

Читач со тврдење за нешто повеќе. И, тоа е дека ако сме навикнати на хиперспецијализирани читатели за читање, кои имаат најмногу одредена функција за споделување на социјалните мрежи, а потоа и веб прелистувач кој не работи добро. И тука го имаме целиот двор на нашиот универзум на Android и апликации од трети страни. Може да инсталирате прелистувачи на светлина, читачи на pdf, getpocket, youtube (да исто така youtube) и многу интересни работи како ivoox итн. Бидејќи да запомниме дека Likebook Mars доаѓа со аудио приклучок врска со која можеме да слушаме аудио книги и музика.

На крајот од прегледот, исто така, оставам галерија и фотографии со менија за да можете да видите малку што нуди.

Проценка

најдобри преголеми бришачи

Јас навистина бев изненаден од „Лајк-бук Марс“ и не сум изненаден што се смета дека, како што реков на почетокот во многу медиуми, како еден од најдобрите или најдобрите читачи на 2018 година. Употребата на Андроид го прави мулти- алатка, и го прави неверојатно корисен. Проширете го концептот на е-книга, престанувајќи да бидете хиперспецијализирана алатка за да можете да направите нешто друго.

И тоа е дека тоа е Андроид уред со хардвер кој одговара, дејствата се многу течни, екранот е со прв квалитет и допирот на екранот е моментален. Работи што не успеваат во другите читачи со Android и ве прават да имате лошо искуство во неговата употреба.

Би сакал да го видам овој уред со подобар дизајн на зафат, исто како што прават Оазис и Кобо Форма.

Ако размислувате да купите читач на голем екран, мислам дека треба да го оцените како еден од врвните опсези.

Патем, сега имаат кинески, англиски, француски, италијански и уште неколку и потврдуваат дека наскоро ќе пристигне шпански јазик и дека како и другите функционалности ќе бидат инсталирани на сите уреди како софтверска функционалност.

Најдобро

Добрите

 • Андроид ви овозможува да правите чуда
 • А2 Режим на освежување
 • Можете да ги користите апликациите Амазон и Кобо
 • Можеме да слушаме музика и аудио книги
 • Најлошото

  Contras

 • Големина ако она што го сакате е да го носите секогаш со вас
 • тежина
 • цена
 • Шпанскиот јазик е во очекување
 • Лајк-книга Марс
  • Оценка на уредникот
  • 5 ratingвезден рејтинг
  202 a 233
  • 100%

  • Екран
   Уредник: 90%
  • Преносливост (големина / тежина)
   Уредник: 60%
  • складирање
   Уредник: 95%
  • Траење на батеријата
   Уредник: 80%
  • Илуминација
   Уредник: 85%
  • Поддржани формати
   Уредник: 90%
  • Conectividad
   Уредник: 95%
  • цена
   Уредник: 70%
  • Употребливост
   Уредник: 80%
  • Екосистем

  Како и секогаш, ако сакате да поставите прашање, можете да оставите коментар.

  Фото галерија

  Ви оставаме уште неколку фотографии во галеријата во случај да сакате да ги видите подетално.

  Галерија со слики од Маркер Марк

  Галерија на слики од оперативниот систем

  Така што можете да видите некои од опциите што можат да се конфигурираат, иако имам ставено малку затоа што скоро сè може да се конфигурира.


  Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

  14 коментари, оставете ги вашите

  Оставете го вашиот коментар

  Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

  *

  *

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   anоанра dijo

   Ви благодарам многу за вашиот преглед. Јас го имам тоа во моите глетки. Моментално ги имам Kobo Clara HD, Kobo Aura One, Kobo H2O и Kindle Paperwhite. Ако купам друг читател, што навистина не ми треба, би било за некој што има Андроид, да види нешто поразлично. Но, моето прашање е тежината, споредена со Кобо Аура Еден, дали се чувствува потешко? Дали сте биле во можност да пробате читач на епибили како Moonlight Pro?

  2.   Начо Морато dijo

   Еј.

   По тежина е многу сличен на Кобо Аура Еден, ми дава чувство на потежок. Не многу, но нешто друго. Иако не знам дали е затоа што знам дека тежи 60 грама повеќе и сето тоа е психолошко.

   Според дизајнот, повеќе ми се допаѓа една аура, екранот и рамките се во иста рамнина, а во лајк-книгата рамката е над екранот. Заден зафат итн.

   Се разбира, делот Андроид е многу кул. Со ова излегувате од конвенционалното.

   Јас не пробав ниту еден читател на епуб. Пробав со Pocket и Adobe

   Ако сакате да пробате нешто поразлично, мислам дека ќе ви се допадне за сето тоа што ви овозможува да се плеткате.

   честитки

  3.   Аитор Галего dijo

   Здраво добро, го имам овој вид на книги на Марс заедно со Кобо Форма и Аура Еден и она што го барам пред се е голема траење на батеријата, затоа што можам да лепам сесии од повеќе од 5 часа на ден цела недела . Значи, моето прашање е: од овие 3, кое има најдолго траење на батеријата? Па јасно е дека лајк-книгата со 3200 mAh има најголема батерија, но претпоставувам дека андроидот ќе троши многу.

   Конечно, ако познавате чистач над 7 инчи со батерија поголема од споменатите, многу би сакал да ме известите, бидејќи сум доста неодлучен и кога и да надмине 7 инчи, батеријата ми е приоритет.

   Ви благодарам многу однапред.

  4.   Патрокло58 dijo

   Ви благодариме за прегледот, останува некој што сака да го проба, се поставува прашањето, колку е чувствителен екранот за да може да пишува коментари?

  5.   Луз dijo

   Здраво. Барам нов читател кој ќе го пензионира оној што го имам. Критиките што ги правите ми изгледаат многу корисни, но сепак не можам да се изјаснам. Може ли да ми подадеш рака?

   Како прво, навистина сакам да читам, но сакам да го правам тоа тивко, дома или на место каде што немам многу одвлекување внимание; што е да се каже, јас нема да читам во метрото или на плажа, така што е мало за да можам да го носам не ми е гајле. Уште повеќе, мојот стар читател е 7 „и мислам дека 6“ би бил премал за мене.
   Повеќето дигитални книги што ги имам се во PDF формат, но не би имал ништо против да го сменам форматот, да барам epub или што било друго.
   Мислам дека е од суштинско значење тоа да има своја светлина и батеријата да не те тера да ја полниш на секои 3 дена. Батеријата на рудникот „изумре“ и ме принудува да ја полнам толку често, и тоа е омраза. Ако не го наполнив најмалку 2 недели, ќе го сметам за достигнување.

   Бенефиции:
   -Речник.
   -Копки, затоа што сум навикнат на нив, но тоа не е баш суштинско.
   -Аудио. Ниту е од суштинско значење, но би сакал да знам кои дозволуваат аудио. Овој (Likebrook Mars) го дозволува тоа, но не е на шпански, на пример.

   И на крајот сакам да биде добра инвестиција. Гледав во Kindle Oasis, Kobo Aura One и Kobo Forma кои се спектакуларни, но не сум сигурен дали трошењето 200-300 евра на е-читач е најдобрата инвестиција (ако по кратко време тие можат да започнат да не успее, на пример).

   Некој предлог?

  6.   Начо Морато dijo

   Ми се чини дека е на ниво на Кобо и Киндл во однос на чувствителноста

  7.   Начо Морато dijo

   Ако зборуваме за Аудио, познатите брендови и големиот екран, мислам дека лајк-книгата е единствената.

   Секој чистач треба да постои со години. Јас сè уште го користам својот Kindle 4 кој ќе има 6 години

  8.   Луз dijo

   Здраво Начо. Ви благодарам многу што одговоривте. Ти поставувам едно последно прашање, ако е можно. Разгледав и Kobo Aura H2O Edition 2. Дали е забележлива разликата во резолуцијата? Од 300ppp на Oasis и Aura One до 265 на Aura H2O?
   Ви благодариме.

  9.   Дафне dijo

   Здраво,

   Барам читател со андроид, кој освен читање книги, ми овозможува да учам. Со кој барам читател што ќе ми овозможи да читам и да ги подвлекувам белешките. Прво помислив на 10,3 7,8. екран, но бидејќи обично го носам со мене во метрото, мислам дека со екран од XNUMX ″ може да вреди. Откако многу погледнав, мислам дека лајк-книгата Марс и оникс букс-нова може да одговараат на она што го барам. Што би ми препорачал? И во обете, дали можете да ја преземете апликацијата од документи за да можете да пишувате? Не можам да се одлучам.

   Ви благодарам многу

  10.   Г-дин К. dijo

   Одличен преглед, јас секогаш го користев Кобо и секогаш му давав приоритет на оваа марка за нејзината синхронизација со ocketеб. Да се ​​биде во можност да зачувувате написи или вести и да ги носите на кое било место, без да мора да ги претворате во epub (или pdf или што и да е друго) е многу интересна точка. Сепак, секогаш ми недостасуваше „нешто“ во читачите, а оние што се повеќе разноврсни (Boox, на пример), се цени. Ова, и покрај тоа што е нешто скапо, не надминува (моментално) 250 € и практично е таблета со која можете да читате и читате без да страдате од видот (имам iPad и покажува, не можам да читам повеќе од половина час затоа што моето видот е исцрпен и главата ми се врти).

  11.   Еустакио dijo

   Здраво на сите. Имам Likebook Mars и многу сум среќен, учам да го користам подобро, иако има еден аспект што иако веќе уживам, би сакал да го знам подобро: Речник на шпански јазик. Имам вчитан речник RAE, го вчитав и самиот, иако не сум сигурен како. Би сакал да ја вчитам Википедија, на пример, или друга енциклопедија, но не можам да најдам начини да го сторам тоа. Благодарам и со почит Помогни ми те молам

   1.    Никола dijo

    Денес откако имав неколку ажурирања (претпоставувам) дали вреди овој читач? Вистината е, сметам дека е совршена големина на екранот за технички книги и се надевам дека прочитав манга, но сметам дека е висока неговата цена, некој може да ми каже дали работи добро или постои некоја подобра алтернатива?

  12.   Кристијан Карзолио dijo

   Здраво, го купив многу возбуден и не ги негирам неговите придобивки, но има фундаментален проблем што ме наведува да не го препорачувам, ако сакате да ја прочитате на сонце пластиката од страната на екранот да се топи. Нешто слично ми се случи со аргентински чистач, но беше многу ефтино и не му ставив прекривка. Овој има случај и се претпоставува дека е еден од најдобрите читатели во светот. Навистина се чувствуваше како измама. Поздрав Кристијан Карзолио carzolio@fibertel.com.ar

   1.    Начо Морато dijo

    Здраво Кристијан, и дали го спомна тоа на брендот? Бидејќи сè уште е дефектен уред. Не ми изгледа нормално.