Casa del Libro ги обновува своите еReaders, ова се новите Tagus Iris, Lira и Da Vinci

Слика на книжарница во Ла Каса дел Либро.

Завршивме месец април 2018 година и не видовме поголеми лансирања или нови уреди за читање. Нешто што обично е ретко ако ги земеме предвид последните години. Но, има некои компании кои продолжуваат да се обложуваат на Денот на книгата и Април како краен рок за лансирање. А) Да, шпанската книжарница Casa del Libro ги претстави сите свои уреди за да можат корисниците да имаат алтернатива на нивниот стар eReader во текот на оваа година.

Casa del Libro ги обнови сите свои уреди, па дури и некои се променети за нови модели со цел да задоволат разни типови на корисници. Casa del Libro продолжува да се обложува на брендот Tagus, кој не само што лансираше три нови уреди, туку ја полираше и својата апликација за читање на мобилни уреди и ја обнови палетата додатоци за своите eReaders. Новите eReaders се нарекуваат Tagus Iris, Tagus Lira и Tagus Da Vinci.

Тагус Ирис 2018 година

Слика на новиот игол Тагус 2018 година
Tagus Iris 2018 е уред што веќе се појавил во минатото, но сега е целосно обновен. Уредот има 6 ”екран со технологија Carta и предно светло.

Тагус Ирис, како и останатите уреди функција технологија FlowView. Нова технологија која го намалува треперењето на екранот, ја оптимизира брзината на вртење на страницата и дипломира контраст на екранот за оптимални перформанси. Оваа технологија значително ја зголемува автономијата на уредот со постигнатото eReader со поголема автономија и помалку штетно, доколку е можно, за визуелното здравје на корисникот.

Резолуцијата на дисплејот е 1024 x 758 пиксели со 212 dpi. Екранот е тактилен, иако сè уште има странично копче за вртење на страницата. Остатокот од хардверот на уредот се состои од 1,2 Ghz двојадрен процесор со 512 Mb рам и батерија од 3.000 mAh. Покрај излезот за слушалки и микросд картичката, уредот има и Wi-Fi конекција.

Софтверот на уредот се базира на Андроид, што освен што поддржува каков било формат на е-книга, значи дека можеме да инсталираме скоро секоја апликација на нашиот мобилен телефон на еРедер, проширувајќи ги неговите функции и комунални услуги. Игос Tagus 2018 чини 139,90 €, малку висока цена ако земеме предвид дека таа нуди само FlowView технологија во споредба со нејзините конкуренти. Можеш купи го тука

Тагус Лира

Слика на Лигата Тагус
Тагус Лира е голем избор или за корисниците кои бараат eReader на голем екран. Да, за разлика од другите брендови, Tagus нуди можност да имате eReader со екран 9,7 ”и овој eReader се нарекува Tagus Lira. Тагус Лира доаѓа со FlowView технологија на пред-осветлен дисплеј Е-мастило карта. Резолуцијата на овој екран е 1200 x 825 пиксели со 150 DPI. Тагус Лира има 8 GB внатрешна меморија и можност за проширување со слот за микросд картички. Хардверот eReader, покрај екранот што го споменавме, се состои од процесор 1,2 Ghz DualCore со 512 Mb рам, звук, Wi-Fi конекција и батерија од 3.000 mAh. Одлична батерија за одличен уред.

Софтверот eReader е Андроид, како и скоро сите уреди на Тагус. Овој оперативен систем што Тагус го користи во своите еРедари и ќе ни овозможи да и дадеме повеќе функции на Тагус Лира отколку едноставно да сме читач на е-книги. Форматите што ги поддржува овој уред, како и останатите читачи се: txt, html, chm, pdb, mobi, fb2, djvu, pdf, epub, doc, mp3, wma, jpeg, png, bmp и gif.

Сепак, цената на Тагус Лира не е ниска како и другите уреди бидејќи е близу 300 евра, 299,90 евра. Купете го овде

 

Тагус да Винчи

Слика на Тагус Да Винчи
Тагус Да Винчи е уште еден модел кој исто така ја користи технологијата FlowView. Големината на екранот е 6 ”, но технологијата што ја користи е EPD Letter со предно светло и екран на допир. Резолуцијата на екранот е поголема од онаа што се користи во Игусот на Тагус 2018, исто така Тагус Да Винчи има резолуција од 1448 x 1072 пиксели со 300 dpi. Екранот е тактилен и ја содржи функцијата на капаци што овозможува светло да се прилагоди додека поминуваме со прстот на задната страна. Тагус Да Винчи продолжува да ја одржува филозофијата Casa del Libro и ја поддржува и надворешната меморија и можноста за воведување на големи количини е-книги со големо внатрешно складирање, 8 GB. Во прилог на микросд читачот на картички, Уредот ќе има Wi-Fi конекција, Bluetooth и порта за микробранување што ќе служи и за полнење на батеријата и за проширување на функционалноста на уредот.. „Тагус Да Винчи“ не нуди излез за слушалки, но е способен за репродукција на аудио, па затоа пред нас е еден од првите eReaders кои тие го испуштаат звукот преку Bluetooth-врската а не со традиционални слушалки, нешто што се мисли на Kindle Voyage и Kindle Oasis, но сè уште не е овозможено. Батеријата Тагус Да Винчи е 3.000 mAh, батерија што може да трае два месеци или повеќе ако се грижиме за елементи како што се светло или Wi-Fi конекција.

Тагус Да Винчи е уред кој Покрај тоа што има FlowView технологија, тој има затемнето предно светло и Android како оперативен систем на уредот. Ова ни овозможува да го користиме eReader во кое било опкружување и со други функции, покрај читачот на е-книги, како што е календар, читач на е-пошта или едноставно како дигитална тетратка за да запишуваме белешки во нашиот засекогаш.

Тагус Да Винчи има серија додатоци како футроли и полначи, иако овие елементи не се вклучени во eReader, но мора да ги купиме одделно. Цената на eReader е 174,90 €, прилично висока цена ако ги земеме предвид конкурентите, но ако ги цениме неговите дополнителни функции, можеме да кажеме дека уредот е доста избалансиран по цена. Купи го

Како се позиционираат овие eReaders на пазарот eReader?

Вистината е дека овие уреди, иако Casa del Libro не го сака тоа, сепак се близу до Поттикне Paperwhite y изданието Кобо Аура 2, што е, Е-читачи со среден опсег што исполнуваат потреба. Во секој случај, мислам цената на овие уреди продолжува да биде пречка за нивната продажба, цена ми чини 139,90 евра за Tagus Iris кога Kindle Paperwhite може да се набави за 30 евра помалку, ми се чини висока, како и Tagus Lira, што со 50 евра помалку, може да направи да се врти пазарот на eReader. Во секој случај, Јас навистина го ценам тоа што има Android или не, бидејќи Kindle е добар само за читање, додека eReader со Android може да се користи за многу повеќе работи. Во ова, Casa del Libro сè уште вреди и затоа, некои уреди како Тагус Да Винчи, изгледаат совршени решенија за многу корисници, барем јас мислам така Што мислиш? Што мислите за овие е-читачи?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Диего Перез dijo

    Неодамна купив „Тагус да Винчи“. Генерално, јас сум многу задоволен од тоа, но и покрај тоа што ги следам упатствата во упатството за употреба, не можам да пристапувам до "" Внатрешното складирање ". Може ли некој да ми помогне? Благодарам