BOOX eReader

Можеби BOOX eReader Не е најпопуларен од сите, но е прилично познат бренд со повеќе од извонредни модели, со навистина импресивни и уникатни карактеристики. Значи, ако барате нешто повеќе од eReader, како хибрид eReader+Tablet, за да го имате најдоброто од двата света, ова е уредот што ви треба…

Најдобрите модели eReader Boox

Ако сте решени да купите еден од најдобрите модели на eReader ONYX BOOX, еве ги најпрепорачливите во овој момент:

BOOX Note Air2

Следниот препорачан модел е BOOX Note Air2. Тоа е уште еден хибрид со Android 11 и 7,8-инчен e-Ink Carta екран со 300 dpi за поголема јасност и квалитет. Покрај тоа, тој е опремен и со пенкало Pen Plus и USB-C кабел.

Од друга страна, има моќен ARM процесор, 3 GB RAM, 32 GB внатрешна флеш меморија, 5 GB бесплатен облак складирање, WiFi, OTG и Bluetooth конекција, како и предна светлина со неколку сите -дневни читања.и ноќе.

BOOX Note Air2 Plus

Друг хибрид помеѓу eReader и таблет е BOOX Note Air2. Овој модел исто така располага со 10.3-инчен e-Ink дисплеј со сива скала со висока резолуција и прилагодливо предно светло за читање во секое време. Исто така, ви овозможува да го поделите екранот, да зумирате, да правите писмени белешки итн.

Овој уред е опремен со Android 11 и Google Play, моќен процесор, 4 GB RAM, 64 GB внатрешна меморија, G-Sensor, WiFi, Bluetooth, USB OTG, ви дава 5 GB бесплатен облак складирање, а исто така мора да Треба да се напомене дека го вклучува и моливот Pen Plus.

BOOX Nova Air C

го има и BOOX Nova Air C, компактен модел со 7,8-инчен e-Ink екран во боја со до 4096 бои. Како и неговите браќа, доаѓа и со Android 11 и можност за инсталирање апликации со Google Play.

Од друга страна, вклучува и прилагодливо предно светло во топлина и осветленост, функција Text-to-Speed ​​за читање на текстот до вас, 32 GB внатрешна меморија, USB OTG, WiFi и Bluetooth, и сето тоа со моќен хардвер за движете го системот течно.

BOOX Nova2

Го имаме и BOOX Nova2, друг модел од 7.8 инчи, но овој пат e-Ink во сива скала, со 300 dpi. Овој модел доаѓа со Android 9.0 верзија во која исто така можете лесно да го активирате Google Play.

Вклучува пенкало со прецизно ниво од 4096 точки на неговиот екран на допир, 2 Ghz OctaCore процесор, 3 GB RAM, 32 GB внатрешна меморија, долготрајна батерија од 3150 mAh, USB OTG, Bluetooth и WiFi.

BOOX Tab Ultra

Следната опција на списокот со препораки е BOOX Tab Ultra, еден од најмоќните и најнапредните модели. Со Android 11, овој хибрид помеѓу таблет и eReader ви нуди многу можности. Покрај тоа, вклучува и оптички молив Pen2 Pro.

Има и 10.3-инчен e-Ink екран, предно светло, G-сензор, слот за мемориска картичка, WiFi, Bluetooth, USB-C OTG, долга автономија, камера од 16 MP и технологија BOOX Super Refresh која нуди четири нови режими за ажурирање да се подобри искуството.

BOOX картичка X

BOOX Tab X е уште еден од најдобрите таблети + читачи што можете да ги најдете. Станува збор за уред со 13.3-инчен ePaper екран, со внатрешна меморија од 128 GB, оперативен систем Android 11, предно светло, G сензор, USB-OTG и безжично поврзување со WiFi и Bluetooth.

Ако сакате, можете да користите пенкало Pen2Pro, а неговата работна визија е идеална бидејќи е како А4. Исто така, има технологија за супер освежување и четири режими за освежување на екранот за да се олесни читањето, прелистувањето или користењето апликации.

BOOX Забелешка2

Конечно, тука е и BOOX Note2, друг хибриден читач за таблет/е-книги со Android 9.0, со можност за користење на Google Play. Покрај тоа, има голем 10.3-инчен e-Ink екран, со можности за пишување и панел на допир со повеќе допир.

Вклучува оптичко пенкало, прилагодливо интегрирано предно светло, моќен процесор, 4 GB RAM, 64 GB внатрешна меморија, батерија од 4300 mAh за долга автономија, USB-C OTG, WiFi и Bluetooth конекција. Исто така, поддржува мемориски картички.

Карактеристики на Boox eReaders

синхронизација на кутијата за читање

Меѓу најистакнатите карактеристики на eReader Boox, треба да се истакне и следново:

Пенкало за допир

Некои модели на BOOX на брендот имаат молив за попрецизно ракување со eReader, доколку не сакате да го користите прстот. Покрај тоа, ова пенкало ќе ви овозможи да направите повеќе од движење низ менијата, бидејќи исто така ви овозможува да пишувате како да го правите тоа на хартија, а исто така и да цртате.

е-мастило

Електронското мастило или e-Ink е тип на екран со големи предности во однос на конвенционалните LCD екрани. Овие екрани нудат искуство повеќе слично на читањето на хартија, без сјај или непријатност, намалувајќи го заморот на очите. Покрај тоа, овие екрани имаат уште една предност, а тоа е што трошат многу малку енергија, па батеријата може да издржи со недели со едно полнење.

предно осветлување

кутија за читање оникс

Моделите BOOX eReader имаат и предно LED осветлување. На овој начин, можете да имате прилагодливо светло за прилагодување на сите услови на амбиентално осветлување. Можете дури и да читате во целосна темнина без да мора да вклучите друга светлина.

Текст во говор

Оваа функција за пристапност е многу практична, бидејќи му овозможува на уредот да чита кој било текст, односно да го трансформира текстот во аудио. На овој начин, можете да го прочитате вашиот BOOX додека вршите други задачи или за луѓе кои имаат проблеми со видот.

WiFi

Овие BOOX eReaders имаат и безжично поврзување за пристап до Интернет. Со ова можете и да купувате и преземате нови книги, како и да преземате апликации, да добивате ажурирања, да пребарувате и многу повеќе.

Екран на допир

Екранот на допир ќе ви овозможи полесно да ракувате со овој eReader/Tablet, како што правите со другите мобилни уреди. Покрај тоа, можете да го користите и прстот и самиот молив што е вклучен.

Целосен Андроид

кутија за е-книги

Овие е-читачи имаат особеност во споредба со другите. Постојат Android eReaders кои имаат многу ограничен оперативен систем и практично можете да ги користите само за читање и други функции што тие ги дозволуваат. Сепак, BOOX eReaders се повеќе како таблет со Android, така што можете да го користите Google Play за да инсталирате многу апликации од секаков вид. Затоа тие се совршен хибрид помеѓу таблет и дигитален читач на книги.

Bluetooth 5.0

BOOX-ите имаат и безжично поврзување со Bluetooth 5.0. Ова ќе ви овозможи да поврзете други уреди како што се безжични звучници или слушалки. Така, можете да ги слушате вашите омилени плејлисти, да ја користите функцијата Текст во говор или да ги слушате вашите омилени аудио книги без потреба од кабли.

USB-C конектор

Конечно, додека другите eReaders имаат microUSB конектор за полнење или пренесување податоци, BOOX има USB-C, што е помодерно и полесно за поврзување. Овој кабел ќе служи и за полнење на батеријата и за пренос на податоци со поврзување со вашиот компјутер.

Како да го активирате Google Play на eReader BOOX

Активирајте ја продавницата за апликации на Google Play Да се ​​направат овие хибриди помеѓу таблетот и eReader достапни на Android е лесно како следење на овој едноставен видео туторијал. Чекорите за други модели се:

  1. Допрете на Поставки.
  2. Потоа одете во Апликации
  3. Вклучете Овозможи Google Play.
  4. Најавете се на вашата сметка на Google Play.

Дали Boox е добар бренд за eReader?

кутија за читање

BOOX е заштитен знак на компанијата Onyx. Тоа е е-читач од Кинеската компанија International Inc. Оваа компанија е посветена на создавање на е-читачи, првично базирани на Linux и моментално базирани на Android. Имаат големо искуство и имаат многу добар квалитет. Значи, тоа е бренд на кој можете да му верувате.

Од друга страна, мора да се каже дека моделите eReader BOOX се единствените што се хибрид помеѓу таблет и eReader, со најдоброто од двата света. Односно, тоа е најблиску до таблет со екран за е-хартија. И ако она што го барате е е-читач со голем екран, оние BOOX се најдобри, бидејќи достигнуваат и до 13 инчи.

Кои формати ги чита eReader Boox?

Имајќи оперативен систем Android со Google Play, можете да инсталирате мноштво апликации за читање од канцелариски датотеки, таблети, музика итн. Но, ако тоа што го прашувате е формати што ги прифаќа како eReader, тогаш тие се исто така многу разновидни:

  • Текст: TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, FB3, DOC, DOCX, НР Кина, MOBI, PDF, CHM, PDB, EPUB, DjVu.
  • eComics: CBR, CBZ.
  • Слика: JPEG, PNG, GIF, BMP.
  • Аудио: MP3, WAV,…

Каде да купите евтин BOOX

Конечно, ако сакате да знаете каде можете купи кутија по добра цена, ги имате овие опции:

Амазон

На американската платформа можете да ги најдете сите актуелни BOOX модели. Покрај тоа, имате секакви гаранции за купување и враќање, како и сигурни плаќања. Исто така, запомнете дека ако сте клиент на Prime, можете да сметате на ексклузивни предности, како што се бесплатна испорака и побрзи испораки.

eBay

На оваа друга американска платформа која се натпреварува со Amazon, можете да најдете и некои модели на BOOX eReader. Тоа е безбедно место за купување, иако треба да внимавате дали се користени или нови модели и од каде доаѓаат.