Преглед на Кобо Форма

Кобо форма, читач од 8 "

На Кобо Форма новиот читач на 8 ″ Кобо и имавме привилегија да бидеме неколку дена да го тестираме. Еве ја нашата анализа за читач кој сака да доминира во сегментот на сè почести читачи на голем екран.

Го сакав прегледот ... Постојат две работи што се истакнуваат кога прв поглед ќе ја разгледаме Кобо форма: неговиот импозантен 8 XNUMX екран и неговиот асиметричен дизајн со странична табла со копчиња. Тој е голем уред за чистење, за loversубителите на овој формат, а исто така имаме и дека чини 279,99 €. Не е ефтино, но од тоа ќе имаат корист оние кои многу читаат.

Да ги видиме карактеристиките и потоа да преминеме на многу поинтересни работи

карактеристики

ЕКРАН

 • 8 ″ Е мастило Буква HD.
 • Резолуција: HD / 300 dpi (1440 x 1920)
 • 160 х 177,7 х 7,5 мм во областа на зафатот и 4,2 мм од потенката страна
 • 197 g

МЕEMУВАЕ

 • Внатрешна меморија од 8 GB

ПОВРЗАЕ

 • 802.11b, 802.11g или 802.11n со безбедност на WEP, WPA и WPA2

БАТЕРИЈА

 • 1200 mAh
 • Автономија: неколку недели

ДРУГИ

 • Заштита IPX8, потопување до 2 метри за 60 минути во вода
 • ComfortLight Pro (прилагодлива температура на бојата)
 • 14 поддржани формати на датотеки (EPUB, EPUB3, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR)

Цена 279,99 €

Пакување

Ракутен кобо Форма на пакување

Пакувањето на Кобо Форма е многу слично на она на што сме навикнати во врвните уреди на фирмата. Цврста кутија што можете да ја користите како кутија за чување. Овој пат има магнетно отворање на предната страна, како да е физичка книга што ја отворате на средина. И магнетот е одговорен за чување на кутијата затворена кога ја чуваме. Многу брз и корисен, иако ако не се сфати правилно, уредот може да се отвори и падне.

 

Впечатоци и изглед

Асиметрична форма на Кобо, впечатоци и употреба

Како што рековме на почетокот, Кобо Форма се издвојува по својата големина и извонредниот дизајн. И, тоа е дека 8 се направени на уред 160 x 177 многу повеќе квадратни отколку читачите што сме навикнале да ги гледаме и вистината е дека тој е убав и пријатен формат.

Kindle eReader
Поврзана статија:
Читање на премиерот Амазон, нов паушал за е-книги?

Исто така, го истакнува неговиот асиметричен дизајн, со панел со странично копче и со автоматска ротација, тој е идеален и за десните и за левите корисници. Невозможно е да се зборува за асиметричен дизајн без да се спомене Kindle Oasis. Претпоставувам дека дизајнот на Оазата се појави на ум за сите нас. Но, тука кршам копје за Кобо. Ако нешто е добро, тоа мора да биде вметнато, без оглед на тоа дали конкуренцијата го сторила тоа претходно. Како Киндл, тие сега додаваат заштита од вода. Вака напредуваат уредите. Во секој случај, иако асиметријата нè потсетува на Оазата, таа не е решена на ист начин како што ќе видиме во зафатот. Кобо користи своевидна рамка додека Оазата ја прави зафат одзади.

Негативните или слабите точки на Кобо форма може да доаѓаат од неговото внатрешно складирање. Само 8Gb, што за е-книги е повеќе од доволно, но во случај на вметнување pdf или стрипови може да биде недоволно. Идеална работа за уредот со овие карактеристики ако не е вметнат microSD, тоа би било околу 32 GB или дури 64.

Друга заборавена точка е темата на аудио-книгите кои стануваат сè помодерни. Аудио книгите не можат да се играат на Кобо.

Зафатот

профил и зафат, дизајн на новото кобо

Тој мал наклон е клучот, тој е целиот. Тоа ви овозможува да го понесете уредот со сигурност и удобност што не можеме да ја најдеме во ниту еден рамен уред. Разликата помеѓу земање Кобо Аура Еден и Кобо Форма е многу голема. Запре ме

Ако требаше да ги оценам уредите што се најдобро земени од сите што ги пробав, би рекла дека за моја рака, за мене најдобро би било старата Киндл Оаза што повеќе не се произведува, потоа Кобо Форма и потоа нова Оаза. И, од оние со екран поголем од 6 ″ за мене е најудобен за држење.

Преносливо лого со калибар
Поврзана статија:
Пренослив калибар: Што е тоа, за што служи и како работи

форма на кобо рамка што овозможува совршен зафат

Копче за свртување страница и копче за напојување

И копчето за напојување и игличката за полнење се на страната на зафатот. На прв поглед се чини дека ќе го допреме копчето за напојување додека читаме, но по многу обиди, дури и обидувајќи се да го активирам додека читам, ми беше невозможно да го активирам без да имам намера. Мора да го притиснете копчето насилно.

Копчињата за вртење на страницата се совршени за вртење на страницата, барем во мојата рака.

распоред на копчето за напојување

Задниот дел е веќе класичен зафат Кобо. Како и секогаш, не се лизга и е многу пријатен на допир. Сè уште е пластично, не е користено алуминиум или какво било материјално злато.

грб на кобо форма и зафат

Осветлување, менија и батерија

На ниво на мени нема многу новини. Сè уште сме во околина во Кобо. Сè работи исто, со неговата интеграција со џебот, неговите речници итн. Удобен систем кој работи многу добро. Брзо е, иако има мали детали за конфигурацијата што ќе го направат животот попријатен, како на пример, да можете да изберете синхронизација со џеб од категорија наместо целата сметка или да можете да го покажете времето на врвот додека читаме.

На ниво на осветлување, генерално многу добро. Целиот екран изгледа униформно, освен страната каде што е зафатот, каде што гледам вертикална линија со различна нијанса, како остаток. Не пречи, и мора да го погледнете, но ете го. Се обидов да го фотографирам, но не бев во можност

Што се однесува до траењето на батеријата во моментот, тоа добро се држи, сакам повеќе да го исцедам за да видам колку долго трае, но по неколку дена тестирање сè изгледа нормално, со што ќе имаме автономија од неколку недели сигурно, но секако дека ќе треба да ја видиме употребата што и ја даваме и особено светлината, синхронизациите итн.

За да прочитате pdf, тие ви дозволуваат да притиснете двапати за да се зголемите и со прстот се лизгате помеѓу деловите на страницата и потоа намалете со двапати притискање

Во документите .CBR и .CBZ можете да го притиснете и задржите екранот за брзо свртување на страниците

Кобо форма vs Кобо Аура Еден

кобо форма vs кобо аура еден

Ја искористив можноста да фотографирам и исто така да го споредам Likebook Mars. Само требаше да ја ставам Оазата што веќе ја немам

Погледнете ги разликите во големини бидејќи класичните читачи имаат повеќе рамки и се повеќе правоаголни

Кобо форма vs кобо аура еден наспроти лајк-книга Марс

Кога станува збор за нивно земање, како што веќе рековме, тоа е многу поудобно од класичните верзии, особено во овие големини кои секогаш се попрекорни за ракување.

Проценка

Кобо Форма е одличен уред за читање, еден од најдобрите на пазарот во моментов. Работи исто како и она на што Кобо навикна во сите свои уреди, но во многу покорисен дизајн, многу удобен за читање и со многу голем екран.

Како што рековме, тој не е ефтин, ниту пак е удобен уред за чистење, ако сакате да го носите цел ден, но ако барате голем екран, тоа е одлична опција која сигурно нема да ве разочара.

Најдобро

Добрите

 • Екран 8 "
 • Асиметричен дизајн со физички копчиња
 • Многу удобен зафат
 • Без реклами

Најлошото

Contras

 • Цена 279,99 €
 • Ако сакате секогаш да го носите, тоа е преголемо
 • 8 GB простор за складирање без микро SD картичка
 • Не може да се слуша аудио-книгите
Кобо Форма
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
 • 100%

 • Кобо Форма
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Екран
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 60%
 • складирање
  Уредник: 75%
 • Траење на батеријата
  Уредник: 70%
 • Илуминација
  Уредник: 80%
 • Поддржани формати
  Уредник: 90%
 • Conectividad
  Уредник: 75%
 • цена
  Уредник: 65%
 • Употребливост
  Уредник: 90%
 • Екосистем
  Уредник: 90%

 

Фото галерија

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јави dijo

  Начо, пред сè, ти благодарам за прегледот. Само да ти кажам, ако ми дозволиш, дека видов некои грешки. Ставив неколку:

  - „Исто така го истакнува неговиот симетричен дизајн“ кога е асиметричен.

  - «Како Kindle што сега го додава Comfortlight« ... Не знам дека ниту еден Kindle го вгради овој систем за осветлување. Дури ни најновиот Kindle Paperwhite, нели?

  - «И од оние со екран над 6 ″ за мене е најудобно да се одржи.» ќе биде 8 ″ нели?

  - Некаков не многу важен тип на грешка: репродуцир, кеу, »не е употребен алуминиум или материјално злато.

  Во врска со самиот преглед, многу ми разјасни тоа што го коментиравте зафатот. Тоа е местото каде што најмногу се сомневав. Ме натера да се сомневам и во положбата на копчето за напојување и во тоа што се навалува на рамката, затоа ви благодарам многу. Појаснето е дека не постои опасност од случајно притискање на копчето и дека наклонот е од корист во зафатот. Имав Oasis 2 и иако ми се чинеше прекрасно, го забележав лизгав кога го земав. Мислам дека опцијата избрана од Кобо е попаметна (и поевтина) отколку од Киндл.

  Секогаш бев iousубопитен за Кобос, но секако, толку сум навикнат на еко-системот на Амазон и неговата импресивна библиотека што е тешко да се смени.

 2.   Начо Морато dijo

  Здраво Јави, јас веќе ја коригирав симетријата, зборувам за асиметрија во целиот пост но ми се има случено еднаш. Исто така, се корегираат и „qeu“.

  Во врска со фразата

  „И од оние со екран поголем од 6 ″, најудобно е да го држам“ е она што сакав да кажам дека е најудобно од оние со повеќе од 6, што е стандардна големина, т.е. е поудобно од новата 7 ″ Оаза или другите големи читачи.

  Ја отстранив работата Comfortlight и ја разгледувам. Ми се чини дека погодив лизгалка, но ќе ја ставев раката во огнот што brought го донесе новиот Paperwhite, со друго име затоа што ова е регистрирана трговска марка ... но се чини дека си во право.

 3.   Јави dijo

  Исчисти тогаш Начо.
  Една работа, она што го има новиот Kindle е дека можете да ставите црна позадина и бело писмо за да видите дали сте се збуниле таму. Патем ... Мислам дека Амазон одвојува време да го копира Кобо. Мислам дека работата „Comforlight“ е одличен изум. Всушност, некои лаптопи го имаат (како мојот Surface) и можам да потврдам дека е многу добар. Напрегање на очите помалку.

  Честитка.

 4.   Seb dijo

  Добар Начо и благодарам за прегледот. Изгледа е брутален читач ...
  Не разбирам многу добро зошто цената е во негативни поени. Ако е најдобриот eReader на пазарот, скоро е нормално дека е најскап. Покрај тоа, екранот е најголем и токму ова чини повеќе. Тоа е исто како да кажете дека Теле со 55 ”е поскапо од 42” или како да кажете дека Порше Кајен е поскап од друг автомобил.
  Според она што го гледам, тие се за 30 евра повеќе од Kindle Oasis, со поголем екран и батерија 5 пати подобра (250 mAh наспроти 1200mAh).

  Според она што го прочитав во друг коментар за „страшната“ библиотека, Кобо објави над 6 милиони наслови. Мислам дека не сум видел толку голема бројка на Амазон ... При едноставно пребарување, не сум видел ниту еден наслов на Амазон што не беше исто така на Кобо (спротивното мора да важи тб).

  Добри читања!

 5.   Фернандо Амат dijo

  Имам КОБО ФОРМА и „скоро сè“ е во ред со мене, освен:

  Читам вертикално со копчињата во десната рака. Нема проблем.

  Со левата рака ја држам Формата, осигурувајќи се дека палецот на оваа рака не стапне на белиот екран, но понекогаш не се усогласувам толку многу ако читам во кревет или лежам на софа. И што се случува? Па, јас несакајќи го активирам „пресвртот на страницата“ понекогаш поминуваат дури и неколку страници. Тогаш морам да пребарувам која страница ми читаше.

  Погрешен, но лесен за поправање од Кобо во своите идни ажурирања.

  ПРЕДЛАГУВАМ дека програмата Форма, бидејќи има две одлични копчиња, вклучува опција за деактивирање (или повторно активирање) на вртењето на страницата на секое притискање на екранот.