Кобо ни ги покажува „цревата“ на Кобо Елипса

Пред неколку дена, Кобо ни го претстави својот дигитален лаптоп, Кобо Елипса и пред датумот на кој можеме да го имаме овој уред во наши раце, односно на 24 јуни, Кобо сакаше да ни покаже како го прават Кобо Елипса и како овој уред ги поминува тестовите за квалитет преку сопственото видео објавено на платформата ЈуТјуб.

Неодамна ви донесовме прегледот на Кобо Елипса и она што Кобо го презентира на видео не треба да биде ништо ново во однос на анализата што ја направивме во Тодо еРедерс, или барем не треба да го привлекува нашето внимание, но факт е дека ако го направи тоа, како што можете да видите на Видео.

Највпечатлива новина е автономија на уредот, барем ако веќе сте виделе склопен паметен телефон или таблет. Иако знаевме дека Кобо Елипса има батерија од 3000 mAh, сега знаеме дека уредот има по две батерии од 1500 mAh, што нè тера да ја имаме таа автономија. Овој систем веќе се користи од други уреди што се сметаат за премиум, како што е Kindle Oasis, која ја дистрибуира својата автономија на две батерии, но во случајот на Kindle, батериите се одделени, едната во уредот и другата во случајот, додека во случајот на Кобо Елипса, двете батерии тие се на ист уред. Лично ми се допаѓа затоа што во случај на проблеми со некој од нив, уредот нема да престане да работи, но автономијата ќе се намали за половина, во случај да треба да добиеме некои податоци.

Пред неколку години имаше контроверзност со читачот на Кобо околу внатрешното складирање на уредот за читање, нешто што го привлече вниманието на многу корисници, но можеме да потврдиме, по ова видео, дека внатрешното складирање на Кобо Елипса е залемено и дека не може да се менува како да е микрос картичка.

Во видеото ми недостасува забележителното присуство на Кобо Молив, бидејќи тој е нов уред во семејството Кобо Ракутен и може да му даде многу игра на екосистемот Кобо, како алатка за да се потенцираат или додадат дополнителни функции на Кобо Елипса, но се чини дека Кобо не сака да го даде овој додаток многу познато, барем повеќе од самиот Кобо Елипса.

Процесот на склопување е прилично едноставен, барем од она што го гледаме на видеото и малку бавно, но имајќи предвид дека станува збор за врвен уред, третманот треба да биде скоро рачно изработен.

Кобо Елипса, солиден уред со „скоро“ екран на преклоп

Вториот дел од видеото се однесува на процесот на квалитет на секој уред. Овие тестови се познати како тестови за стрес или издржливост и тие се вообичаени, многумина се скоро стандардни за мобилни уреди.

Во последниве години, производството на екраните е многу подобрено и тие се многу отпорни, исто толку отпорни како што гледаме на ова видео, но не смееме да заборавиме дека падот на одреден дел од екранот може да предизвика негово кршење или фрактура колку и да е отпорен на екранот, како кај паметните телефони и таблетите од најновата генерација. Исто така, гледаме како прават тестови за одговор на екранот во овој случај, применувајќи го прстот, моливчето Кобо и едноставно пенкало.

По положување на разни тестови, вработените започнуваат да го подготви и спакува уредот за дистрибуција. Чувството дека овие најнови слики произведуваат е дека уредот е рачно изработен, без оглед на чиповите или технологиите што биле користени. И токму ова чувство во последно време пазарот позитивно го наградува, иако јас лично мислам дека најдоброто нешто во врска со овој читач е како работи и неговите придобивки, што мислите вие? Дали мислите дека Кобо Елипса ќе се продава како Кобо Клара или корисниците ќе користат други читачи со помал екран?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.