Преглед на Кобо Клара HD

Преглед и анализа на Кобо Клара HD

Кобо штотуку го претстави својот нов читач Кобо Клара HD. Тоа е читач од 6 за 129 €, тактилен, осветлен и со ComfortLight.  (Може да го купите на Амазон и fnac) За цена и одлики, нè потсетува на стариот Кобо Гло HD. Без сомнение, Клара доаѓа да се бори со Kindle Paperwhite.

Кобо Клара HD, Предодредено е да стане предводник на компанијата поради односот квалитет и цена. Во моментов компанијата има 4 читачи Кобо Аура, Кобо Клара HD, Кобо Аура H2O и Кобо Аура Еден. Аурата е најосновна, а H2O е врвна со 6 7,8 и онаа висока со спектакуларни 130. Но, Клара се наоѓа во сегмент многу добро дефиниран од PaperWhite и тоа е оној на уредите за читање кои имаат скоро исти карактеристики како врвната, но со потрезен дизајн и почести материјали, но по многу конкурентна цена. Денес тие XNUMX € се границата на цените од тука има значителен скок на горниот опсег.

карактеристики

ЕКРАН

 • 6 screen екран на допир
 • Е мастило Буква HD.
 • Резолуција: HD / 300 dpi
 • Осветлена. TypeGenius ComfortLight Pro систем
 • X x 159,6 110 8,35 mm
 • 166 g

МЕEMУВАЕ

 • Внатрешна меморија од 8 GB

ПОВРЗАЕ

 • Wi-Fi 802.11 b / g / n / микро-USB

БАТЕРИЈА

 • Се напојува со порта MicroUSB
 • Автономија: неколку недели

Пакување

Внатрешноста е точна, можеби малку слабо очекував посилна презентација. Точно е дека ова не влијае на карактеристиките на уредот, но секогаш ми се допаѓа што брендовите се грижат за сите детали на нивниот производ и начинот на кој ни го претставуваат е еден од нив. Нема никаква врска со амбалажата на нејзиниот постар брат, Кобо Аура Еден, што е многу внимателна.

Амазон
Поврзана статија:
Формати на поттикне, какви е-книги можете да отворите во читачот на Амазон?

Впечатоци и изглед

Кобо Клара HD впечатоци и изглед

Со класична големина од 6 ″ и трезен изглед. Многу е удобно да се ракува и транспортира. Bezel се појавува на екранот, тој не е рамен екран заедно со рамките како што се случува во Aura One.

Задниот дел, со добар зафат, изгледа перфориран, а не зафатот на Aura One.Допирот е пријатен и како што велам ништо не се лизга. Значи, имаме многу добро искуство со читање

Кобо Клара HD заден дел, преглед

Има едно копче, копчето за напојување покрај мини USB. Тоа е единственото копче на уредот. Нема копчиња за вртење страница и нема ниту слот за microSD. За мене, неговите 8 GB простор за складирање се повеќе од доволно. Но, прочитав луѓе кои сметаат дека им недостасува.

евтини читачи
Поврзана статија:
Ефтини е-книги

Копче за напојување и мини USB

Кобо, џеб и Bluetooth софтвер

Откако го тестираше Кобо, неговиот оперативен систем, менијата, сè е многу едноставно, пријателско, робусно и работи навистина добро. Знаеме дека доаѓа со интегриран џеб, Прочитајте го подоцна Mozilla, што ни овозможува да испраќаме веб-статии од таблет или паметен телефон и да ги читаме подоцна на нашиот уред за читање.

Иако имаше гласини дека ќе вклучува Bluetooth и може да се слушаат аудио книги, не ги најдов овие опции. Срамота е, бидејќи вистината е дека тоа би било многу интересна одлика.

Проценка

Без сомнение, Кобо извади одличен читач за сегмент што беше потребен и кој претходно го покриваше Glo HD. Ми се чини еден од најдобрите уреди, ако не и најдобриот до 130 € што можеме да го најдеме денес.

Becomeе стане репер кога зборуваме за најдобрите читачи во однос на односот квалитет / цена. Јас дефинитивно би го препорачал на секој што сака добар читател.

Фото галерија

Кобо Клара HD
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
a 129
 • 80%

 • Кобо Клара HD
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Екран
 • Преносливост (големина / тежина)
 • складирање
 • Траење на батеријата
 • Илуминација
 • Поддржани формати
 • Conectividad
 • цена
 • Употребливост
 • Екосистем

Добрите

- Цена
- Користеност
- Pебна интеграција
- Comfortlight Pro

Contras

- Нема слот за SD


16 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јави dijo

  На темата читачи, почнувам да мислам дека има многу малку новости. Гледано еден, виден сè. Оние со поголеми екрани или различен дизајн (како Оаза) го привлекуваат вниманието ...
  Но, меѓу ова и Paperwhite има неколку разлики што ги гледам. Има да, но има малку и на естетско ниво ... уште помалку.

 2.   Начо Морато dijo

  Здраво Јави. Да.Нема интересни новости, ниту мислам дека ќе има. Читачите се уреди дизајнирани за многу специфична задача, читање и мислам дека дојде време кога тие го прават тоа многу добро.

  За мене најголемата промена што би можела да се случи е да користам дисплеи за изминување во боја, но не знам дали тоа некогаш ќе дојде.

  Што повеќе би побарале? Имајте на ум дека тие не се таблета.

  1.    Јави dijo

   Мислам дека контрастот може значително да се подобри. Мислам на позадината на екраните Е мастило. Сè уште е многу темно. Затоа се додава светло за да изгледа побело, но кај читателите што не ја носат (особено кај оние со голем екран) може да се види таа позадина, сè уште многу сива. Се разбира, ако по толку многу години E Ink не го реши тоа, ќе има дека има важни технички проблеми.
   Бојата е мојот голем сон, но чекав толку многу години и толку многу разочарувања: brigestone, Triton, Liquavista, Irx Innovations, итн ... Последниот куршум на Clearink останува и не го гледам јасно. Не сум убеден во квалитетот на нивните екрани во боја, но еј, тие велат дека ќе го подобрат. Исто така има и дисплеи ACEP од E Ink… можеби во следната деценија.
   Мислам дека би можело да биде интересно ако додадат соларни панели на уредите за читање. Со малку енергија што ја користат овие екрани, мислам дека би било изводливо да ги направам читачите тотално само-доволни. Претпоставувам дека проблемите ќе бидат трошоци, а можеби и технички. Финска компанија го предложи пред неколку години, не знам каде беше. Тој остави линк до видеото, патем, неговиот читач имаше Тритон екран (боја во мастило): https://www.youtube.com/watch?v=UbyCkJ3f4UI

 3.   СПУЛ dijo

  Па, подобрувањето е јасно ... ако има малку за иновации во хардвер, иновирај во софтвер.
  Би сакал повеќе од 6 ″ во иста големина ... и тоа да биде Kindle
  Ми се допаѓа кобо, но се синхронизирам од Амазон и ми испраќам книга по е-пошта од калибарот што ми се допаѓа повеќе ...

 4.   Начо Морато dijo

  Во софтверот, најинтересното нешто што го видов се уредите со Android затоа што можете да користите голем број апликации. Она што се случува е дека ми се чини дека е како да убиваме муви со топовски истрели. Инсталирајте Фејсбук за да споделите состанок? Твитер?

  Најинтересно е да прочитате подоцна или слично дело, да имате џеб на кој било уред.

  но едноставно не можам да видам дека читачот треба да има многу функционалности. Јас сум јасен дека тие мора да го подобрат тоа, и во хардвер и во софтвер, но не гледам дека ќе дојде нешто нарушувачко што ќе не изненади.

 5.   Јави dijo

  Начо Јас ти давам „ексклузив“: Патувањето за поттик исчезна од страницата Amazon.com
  Не знам дали е моментално, но се сомневам. Ако беше про недостаток на залихи, таа ќе се појавуваше и, во секој случај, може да биде нешто како „достапно за 2-3 недели“. Мириса на потсетување на производот.
  Вистината е дека ако се потврди, ништо не ме изненадува. Никогаш не сум имал смисла за овој жар и помалку по појавувањето на Војаџ.

 6.   Згоден dijo

  Мислев дека е добра идеја со твоите коментари да купиш Кобо Клара .. 130 евра како што знаеш, откако имав некои проблеми со Тангус.
  Катастрофа ... софтверот не работи, треба да го исклучам трипати за да прочитам три страници по ред, чувствителните области на екранот не реагираат кога ќе се допрат ... Колку и да ресетирам, тоа не не е важно Морав да престанам да читам романи на 800 страници затоа што секој пат кога ќе читам оди на страница 221 и нема начин да напредувам напред. Ладен софтвер? Излитени работи?
  Meе ми кажеш. Поздрав

  1.    Начо Морато dijo

   Здраво, ова што го кажуваш не е нормално. Дали сте контактирале со поддршка за kobo за да видите какво решение ви даваат и ако го поправат, заменат, итн?

   честитки

 7.   Синтија dijo

  Здраво, добро ми е даден HD-то на Кобо Клара и сè ми се допаѓа. Тоа е мојата прва е-книга, но има нешто што воопшто не ми се допаѓа. Многу е бавно, секогаш кога ќе свртам страница или преземам нешто, на Кобо му треба еден век да го стори тоа. Она што не го знам е дали е нешто нормално во е-книга или е мое што ми дојде неисправно.

 8.   Франциско Валера Бенгоецеа dijo

  Во ниту една анализа не е пријавено дека за да прочитате книга што ја поседувате, на пример, Дон Кихот, треба да добиете АДЕ сертификат издаден од Adobe. На овој начин, Adobe се инсталира на вашиот компјутер и ве овластува да го прочитате. Навистина? Ми се чини таков упад што само го вратив. И патем, постои начин да се заобиколи бравата
  заклучок: ако не сакате да бидете роб на Амазон, купете Кобо и ќе бидете еден од другите.

  1.    Начо Морато dijo

   Здраво Франциско, дали проблемот со ДРМ не е за читачот. Не е Хардверот што го става, туку е-книгата, оние што ги распоредуваат и продаваат книгите.

   Нема потреба или заштита од прескокнување. Во книги како Дон Кихот има десетици онлајн изданија без ДРМ.

   честитки

 9.   АтреидесXXI dijo

  Здраво. Добра анализа, но имам едно прашање, да видам дали можете да го решите. Разбирам дека вртењето на страницата треба да биде на работ на екранот затоа што, ако тоа е направено на средина, на пример, она што ќе го добиете е да ги подвлечете речениците. Дали е тоа така? И ако е, дали е можно да се оневозможи? Бидејќи за мене е важно да можам да ја вртам страницата од каде било на екранот. Јас сум навикнат на мојот Сони и сметам дека е доста практичен.

  Ви благодарам многу однапред

 10.   Manuel dijo

  Само што го купив и не поддржува промена на проредот на линијата. Кога разговарам со нивната служба за клиенти, тие ми велат дека тие само ги гарантираат книгите што ги купуваат на нивната платформа.
  Јас сум долго време читач на читатели и купив голем број книги со текот на времето. Па, тие ми велат дека моите книги се epub и дека користат формат epub 3.
  Но, неговиот оглас вели дека тој чита епуб. Вашиот одговор е дека не може да се промени проредот на линијата. Почнувам со лутина од почеток

  1.    Начо Морато dijo

   Здраво Мануел.

   Гледам дека само оние на нивната платформа гарантираат дека е нормално. Затоа што тие не знаат дали оние што ќе ги извлечете од неа се лошо изложени, што може да биде проблемот што го имате. Дали сте пробале некој друг епб?

   Прочитав нормален епуб со Клара и не најдов никаков проблем.

 11.   Lola dijo

  После моето искуство, препорачувам да не купувам Кобо, НЕМААТ ТЕХНИЧКА УСЛУГА И ПО ДВА ГОДИНИ ГАРАНЦИЈА, НИШТО РЕШЕНИЕ Е ДА ГО ФРЛАТ, НЕ РЕШААТ НИШТО ЗА ВАС. Мислам дека е важно да се имаат овие информации. Мој од 2017 година скоро 200 евра и да го фрлам ... најлошото е што мислам дека е приклучок за полнење ... глупо, но не е важно по гаранција, ништо не ти служи 9

 12.   РудоЕлКојонудо dijo

  Тоа е мојата прва е-книга иако ме разочара во однос на неговата цена.
  * Софтверот е многу бавен.
  * Апликациите за мобилни и компјутерски Кобо не се синхронизираат правилно со уредот. Само книгите купени на вашата платформа се гледаат и ако напредувате во читањето, тоа не се рефлектира на уредот.
  * Не е откриена WiFi мрежа со денови. Јас го рестартирав неколку пати, но останува ист. Goе одам во продавницата да видам какво решение ми предлагаат.