Преглед на Кобо Аура Еден

Преглед на читачи на Кобо Аура Еден

Оваа Преглед на Кобо Аура Еден Тоа е исто така првиот Кобо што го пробав. Со нетрпение и очекување го чекав тоа и тоа ме загрижи бидејќи кога очекувате многу од нешто, ќе се разочарате. Но, морам да кажам дека не бев разочаран.

Темелно го тестирав читателот неколку месеци. И навистина уживав. Веднаш штом ќе го добиете Првото нешто што ме импресионираше беше нејзината големина. Голем е Јас би рекол многу голем. Оние од вас кои бараат голем читач ќе го сакаат тоа. Оние 7,8 ″ одат далеку. Особено кога сте навикнати на 6

Конечно се обидувам бренд на исто ниво со Kindle. Ајде да одиме со карактеристиките и тогаш ќе ти кажам многу повеќе. И ако сакате да го купите, погледнете овде

На крајот од анализата има галерија со фотографии од Кобо Аура Еден

карактеристики

ЕКРАН

 • 7,8 screen екран на допир
 • Е мастило Буква HD.
 • Резолуција: 872 x 1404 пиксели (H x V) / 300 dpi
 • Осветлена. Систем ComfortLight Pro
 • X x 163 116 8 mm
 • 230 g

МЕEMУВАЕ

 • Внатрешна меморија од 8 GB

ПОВРЗАЕ

 • Wi-Fi 802,11 b / g / n и микро-USB

БАТЕРИЈА

 • Се напојува со порта MicroUSB
 • Автономија: до 4 недели

ДРУГИ

 • Отпорен на вода 60 минути на длабочина од 2 метри IP8X
 • Поддржува книги со содржина заштитена од Adobe DRM

Пакување

Пристигнува во полу-крута кутија со страничен отвор. Отстранет е како да се кутии што содржат збирки книги. Многу удобен и лесен за ракување.

Пакување и презентација на електронскиот читач Kobo aura One

Внатре имаме многу убава крута кутија со преден отвор, како оние за цел живот. Пред да го отвориме, веќе претпоставивме дека она што е внатре ќе биде големо.

случај кобо аура

На кратко, пакувањето и неговата презентација се многу добро решени.

Впечатоци и изглед

Ви ја претставуваме кобо аурата

Како што потенцирав низ целата анализа, тоа е голем уред, тие се 7,8 инчи, тешко е да се држат со една рака. Нема странично копче за вртења на страници, сè е тактилно, но во конфигурацијата можеме да дефинираме различни региони за активирање на менијата и вртењата на страниците. Единственото копче е копчето за вклучување на задната страна.

ISBN
Поврзана статија:
Што е ISBN и за што служи?

Шасијата е изработена од пластика, со зафат на грбот што според мене ја прави многу привлечна. Има добар зафат и не се лизга во рака.

зафат и заден дел од уредот за чистење

Кога велам дека е голема, мислам голема. Овде можете да видите фотографија заедно со новата 7 ″ Kindle Oasis. Овде можете да ги видите заедно круните накит на Кобо и Амазон Киндл

Друга споредба е заедно со новата 6 ″ Кобо Клара, големина на која сме навикнати и со која полесно ќе можеме да ја споредиме.

 

Осветлување и менија

осветлување на осветлување kobo aura one и природно мени на лукс

Осветлувањето е многу добро и покрај тоа што е толку голем екран. Доаѓа со ComofortLight Pro за да ја намали сината светлина

Прегледи и анализа на Бојјуевата книга Марс, еридер и анорид де7,8 "
Поврзана статија:
Преглед на Boyue Likebook Mars

Осветленоста и природната светлина можеме да ги избереме автоматски. За осветленост користете сензор за амбиентална светлина. Со природна светлина ја поставува бојата на светлината во опсег од портокалова свеќа навечер до многу јасна бела сончева светлина во текот на денот.

Многу е погодно и лесно да се движите низ менијата и да ги менувате различните карактеристики на уредот за читање. Дури и никогаш не допирајќи Кобо, веднаш се навикнувате и го цените робусниот и стабилен систем.

Интеграција со џеб

Ocketебна интеграција на Кобо

Ја сакам интеграцијата во џеб. Додавате која било статија што ќе ја најдете на Интернет и што сакате да ја прочитате во Pocket и кога ќе ги синхронизирате, ги имате во вашиот уред за читање. Тоа е многу едноставно затоа што додавањето во џеб е да кликнете на копчето на прелистувачот или да споделувате на мобилниот телефон и да ја изберете оваа услуга.

Единствено, но ставам е дека Pocket се користи за складирање на многу обележани информации и тие не се секогаш работи што сакате да ги прочитате. Многу пати зачувуваме ресурси, веб-страници, видео или слика и Не гледам смисла да синхронизирам сè. Треба да ни дозволите да ги избереме ознаките за синхронизација. Темелно го барав, но не успеав да ја најдам оваа опција.

Размислувајќи како да го премостам ова, ми паѓа на памет само да имам две џебни сметки, основната и секундарната, ја користиш примарната за сè и со ifttt ги правиш тие што ги означуваш на посебен начин да бидат испратени на секундарната сметка тоа ќе биде оној што ќе го синхронизирате со Кобо. Тоа е „ботч“ и ветувам дека ќе го објаснам во упатство за моментот кога ќе прифатиме дека синхронизира сè. Недостатоците се далеку помалку од предностите.

Тест за отпорност на вода

Не можев да го завршам анализа без тестирање на водоотпорност. Colorfulе беше пошаренолико со видео, но ајде да одиме без проблеми. Го имам потопено неколку минути и сè продолжува да работи совршено.

Се среќава со Спецификација IP8X што значи 60 минути на длабочина до 2 m.

Проценка

Открив дека е супер читач. Искуството беше многу добро. Многу течна работа и при стартување, врти страници, пребарувања, пишување со белешки, итн., Итн. Осветлувањето е исто така одлично и употребливоста е многу добра, штом малку го допрете, брзо се навикнувате на менијата Кобо.

Јас лично ја сакам интеграцијата во џеб, иако тоа ќе направи мало подобрување како што реков. Иако Кобо има своја продавница за продажба на е-книги, таа не е моќна како интеграцијата на Амазон со својот Киндл и неговиот каталог.

На ниво на батерија, нормална изведба, неколку недели со кои не мора да се грижиме.

Единственото нешто што мислам дека треба да го имаме предвид е дека станува збор за голем уред. Тоа едноставно не е идеално да се транспортира секој ден или да се чита во кревет. Но, тука зависи од вкусот на секоја од нив.

Можете купи го тука.

Галерија со фотографии Кобо Аура Еден

Сите фотографии во галеријата се направени во Римскиот театар во Сагунто, а работата на насловната страница е Ткајач од Нина Алан изменето од сега веќе непостоечката издавачка куќа Фата Либели. Тоа е модерна адаптација на митот за Арахне. Уживај!

Кобо Аура Еден
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
a 229
 • 100%

 • Екран
 • Преносливост (големина / тежина)
 • складирање
 • Траење на батеријата
 • Илуминација
 • Поддржани формати
 • Conectividad
 • цена
 • Употребливост
 • Екосистем

Добрите

Големина ако сакате многу големи читатели
Интеграција со џеб
Осветлување и приказ
Многу добра употребливост

Contras

Цената што може да биде претерана
Ако не сакате големи читачи, ова не е за вас


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јави dijo

  Ви благодариме за вашето мислење Начо. Имав нова Kindle Oasis веќе еден месец и се чинеше неверојатно. Неверојатно е колку покажува тој екстра инч во споредба со 6… и овој е уште поголем.
  Лично, и без да го пробав Кобо, би ја одбрал Оазата затоа што обично читам легнато и ергономијата на Киндл изгледа идеално за тоа. Ако, прашањето на светлината со понежни бои изгледа како успех што мислам дека на Амазон му треба време да го копира.

  Неколку прашања ако не ви пречи:

  - Дали системот за складирање е како Kindle? Со други зборови, дали е засновано на „колекции“ или можете да ставите папки директно од компјутер, како да е USB меморија?

  - Како за речниците? Дали веќе имате интегриран? Англиски шпански?

  - Дали е можно да се стават книги купени во Амазон или да се користат Kindle Unlimited или неодамна објавениот Kindle Prime? Претпоставувам дека не или барем не лесно, туку само да прашам ...

 2.   Начо Морато dijo

  Здраво Здраво. Јас одговарам

  - Колекциите може да се создадат за групирање книги што ги имаме на уредот. тоа е направено од нивните менија. Можете да испраќате папки или датотеки директно во ередерот од компјутерот, тој ги препознава книгите, но не и хиерархијата, односно ако ставите 2 папки со по 4 книги, ќе видите 8 книги и ако сакате да ги нарачате ги имате да ги направите од менито за колекции.

  - Донесете речници и преведувач, јас активирав шпански, англиски и шпанско-англиски и има избор на многу јазици од менито за конфигурација

  - Да, може да ставате книги од Амазон, да ги преземате и тие се во .azw3 ги поставувате на калибар и ги префрлате на кобо и ги претвора директно во .epub, одиме исто како кога имате епуб и сакате да го ставите во поттикне. Се разбира, azw3 не ги чита директно, а предметот на Kindle неограничен и главен, не го разгледав, но мислам дека не може да се направи, не директно, можеби ако ви дозволат да преземате книги, можете да го сторите истото, но не знам.

  Што и да ме прашате, сè уште го имам за да погледнам и докажам

 3.   javi dijo

  Благодарам Начо.
  Вистината е дека никогаш нема да ја разберам филозофијата на Киндл и Амазон да не дозволуваат нивните уреди да функционираат како USB-стикови и папки можат да се влечат од компјутерот. Ова го направив со мојот стар Papyre 5.1 и тоа беше најдобриот и најудобниот метод без сомнение.
  Секако дека постои добра причина ... но не знам.

 4.   Seb dijo

  Ви благодариме за прегледот, тоа е многу интересно и добро направено. Едно барање, но: „Иако Кобо има своја продавница за продажба на е-книги, таа не е моќна како интеграцијата на Амазон со својот Киндл и неговиот каталог“
  Што значи тоа ? Ако не се лажам, Кобо има над 6 милиони книги, а Амазон никогаш не објави повеќе. Вистина ?

  Патем, исто така, сметам дека е малку силно што се зборува за прекумерна цена кога ова никогаш не беше кажано со Оаза, што е поскапо! Се надевам дека не е комерцијален и затоа не е многу објективен.

 5.   Начо Морато dijo

  Здраво Себ.

  За жал, сè не е количина на книги. Што се однесува до „екосистемот“, Амазон е многу помоќен. Многу луѓе избираат да разгорат поради количината на понуди, само-објавени книги, итн. Што се таму. Тие исто така имаат Kindle Unlimited, паушален износ за читање книги и неодамна лансираниот Kindle Prime кој ви позајмува бесплатни книги ако сте главни во нивната услуга. Во оваа смисла, не гледам дека која било компанија може да се справи со тоа.

  Од друга страна. Зборувам за скап уред за читање, бидејќи 229 € за уред за читање се многу пари без да се споредат со која било компанија. Има и други читачи во Кобо многу поевтино, како што е Кобо Клара HD што го издаваат на 5 јуни. Ако не зборувам за цената на Oasis, тоа е затоа што станува збор за преглед на Aura One. За неколку недели ќе има анализи за новата и старата Kindle Oasis и ќе видите дека моето мислење за цената е дека е висока Иако ова е веќе одлука на секоја од нив.

  Ах, ова не се комерцијални објави. Тие се анализи или прегледи, брендовите ни ги оставаат своите производи за да можеме слободно да зборуваме за нив. И тоа е она што го правиме. Јасно е дека тоа е субјективно. Затоа е преглед.

  честитки

 6.   Патрокло58 dijo

  Одличен eReader, неколку месеци откако го имате (прочитани повеќе од 7 книги) и оди одлично. Сè што е добро што велат за него е точно.

  Не дозволувајте големината да ги исплаши, поради фактот што паузата на страницата е конфигурабилна, сè додека немате многу мали раце, треба да можете да читате само со една.
  Ниту, пак, е дека има 232 грама. (што тежи мојот) е одлична работа.

  Како што сакам да читам кога јадам сам (или со кафе) и затоа што е мој „робустен“ уред да ја напуштам куќата, додадов една од оние навлаки од типот „оригами“ кои освен што даваат дополнителна заштита, ми дозволуваат да стои сам. да, додадете 116 гр. дополнителна тежина.

  Што се однесува до екосистемите ... тоа, во множина; убаво е да се има опции.

  Единствениот проблем што треба да се забележи: Кога ќе ги напуштите 6 ″ екраните, тешко е да се вратите на нив.

  =)

 7.   Мерте dijo

  Здраво, имам Кобо Аура Еден и бидејќи не бев многу јасен за тоа како се поставуваат книги (претходно имав папир) директно ги прикачив. .Но, не знам што се случува кога сакам да видам корици за да изберам книга ... после три страници ме блокираат. Имам прочитано за поставување книги со Калибар. Можете ли да ми објасните чекор по чекор како треба да го сторам тоа? Ви благодарам!!!

  1.    Патрокло58 dijo

   Вие инсталирате Калибар (https://calibre-ebook.com/)
   Кога ќе го стартувате прв пат или подоцна во „Преференции> Волшебник за трчање за добредојде“, вие посочувате дека ќе користите Кобо Аура
   Прочитајте го упатството ако можете или одете на https://calibre-ebook.com/help
   Ставете ги вашите книги, тој ќе ги организира за вас.
   Со вклучен „Калибар“ и веќе со книги (книги), го поврзувате вашиот Kobo (наполнет, вклучен, на почетниот екран) преку USB со компјутер.
   Кобо треба да ти каже „Детектиран компјутер“ кликни [Поврзи се] и ќе каже „Поврзано и полнење“
   Во компјутерот, треба да се отвори основната папка на Кобо и во калибар да се додаде колона „На уредот“ и неколку икони „Испрати на уредот“ и „Уред“.
   Изберете книга, притиснете ја иконата «Испрати до уредот», повторете ги посакуваните книги
   Ако ја притиснете иконата "Уред", треба да се појават книгите што сте ги префрлиле. Заглавено десно од таа икона, има малку стрелка надолу, кога ќе ја притиснете ви дава опција „Исклучи го уредот“, притиснете за да го направите тоа.
   Кобо треба веднаш да се врати на главниот екран, да го исклучи USB-то од струја.
   Можеби ќе му треба малку време да го ажурира читателот (максимум 2 минути по книга), оставете го сам и оставете го да го стори тоа.
   Сега треба да можете да ги читате вашите книги.

   Бидете внимателни, кориците што не се појавуваат добро може да се должат на лош распоред на книгите, доколку проблемот продолжи, одете на https://www.epublibre.org/ преземете ePub и проверете, ако не, кажете ми токму тука.

  2.    Начо Морато dijo

   Здраво, тука зборуваме за Калибар https://www.todoereaders.com/calibre-portable.html

 8.   Омар Ел Кадри dijo

  Здраво Начо, твојата статија ми беше многу корисна. Но, барам уред за читање способен за удобно читање на PDF. Те прашувам, дали Aura One е погодна за читање во PDF? Ако не, кој читач изгледа најефикасен за читање во PDF. Од веќе ви благодарам многу. Омар

  1.    Начо Морато dijo

   Здраво Омар. За жал, не сум тестирал ниту еден читач што добро се справува со pdf. Да, тие можат да се читаат, но бидејќи документот не одговара на големината на екранот, секогаш мора да правите чудни работи и тоа ме прави нервозен. Aura One има предност во однос на големината на екранот, но сепак не би го препорачал да чита pdf, ниту пак во читачи со андроид и различни гледачи имам добро искуство

   За списанијата, трудовите и другите pdf што ги читам, а кои не се книги, користам таблет. И книги или одам во физички формат или епуб, моби итн, дигитален формат.

   честитки