Како да направите веб-прелистувачот на нашиот Kindle да оди побрзо (и зошто да не го направите тоа)

Слика на стар поттикне со својот стар веб прелистувач

Неодамна е објавен на многу важна веб-страница во светот на читачи упатство за JavaScript и нашите читачи.

Идејата на ова упатство е да се оневозможи JavaScript во уредот за читање, така што како работи веб-прелистувачот на читачот оди побрзо и неспокојот. Но, не е сè толку убаво или лесно како што звучи.

Со оневозможување на JavaScript во нашиот ereader, тоа го правите само во веб-прелистувачот и затоа, е-книгите ќе продолжат да го имаат и користат овој програмски јазик. Значи, ако некој дошол на идеја да го погледне со цел да ги направи незаконски преземените е-книги побезбедни, морам да кажам не, не можете.

Исто така, мора да кажеме дека за момент, ова упатството работи само со читачи на Kindle. И ако работи на повеќе модели, тоа би било со еРедер, никогаш со таблети. Ако се обидете да го сторите тоа на Fire или Kindle Fire, бидејќи станува збор за постар модел, резултатот може да биде погубен.

Зошто зборувате за отстранување на JavaScript на мојот Kindle?

Прелистувачот што го има Kindle е роден од експериментален проект кој беше извршен во 2009 година, пред повеќе од 12 години и оттогаш не е ажуриран или подобрен, па освен што е несигурна алатка за одредени операции, не работи добро со најсовремените веб-страници, кои во голема мера се потпираат на JavaScript.

Javascript прави корисникот може да комуницира со мрежата на полесен начин Но, по цена на перформансите на уредот, многумина велат дека е најдобро да се оневозможи Javascript-от на веб-прелистувачот Kindle.

Добрите и лошите страни на отстранување на JavaScript во веб-прелистувач

Ако имаме веб-страница за новости или информативна информација, со отстранување на JavaScript, ние ги товариме само информациите, така што товарот е побрз. Што повеќе сите други функции на уредот ќе работат подобро бидејќи процесорот за чистење има помалку операции за пресметување. Во таблетите Киндл, овој трик би бил корисен, одиме на кој било уред со веб прелистувач што го дозволува тоа, но исто така ќе ја изгубиме функционалноста на овие уреди.

Негативните точки за оневозможување на JavaScript во нашиот читач се во сегашните трендови на Интернет. Објаснувам. Иако е точно дека 40% од сите веб-страници се направени со WordPress и отстранувањето на Javascript не би влијаело на добивање информации, остатокот од Интернет страниците не ги користат и трендот во информативни веб-страници се користат статички страници кои се претежно изградени и користат JavaScript, така што оневозможувањето на толкувањето на овој јазик би предизвикало неправилно функционирање на овие страници и не можат да ги добиваат овие информации.

Како да направите прелистувачот за читање да работи побрзо?

Како што рековме во текот на овој напис, трикот до дека веб прелистувачот работи побрзо е со оневозможување на JavaScript. За да го направите ова, ние го отвораме веб прелистувачот на нашиот Kindle и одиме до иконата за поставки на веб-прелистувачот до кој се пристапува преку копчето со трите точки. Во конфигурацијата одиме до опцијата „да го оневозможиме Javascript“ и да ја оставиме проверена. Сега тој веб прелистувачот ќе работи побрзо, како што споменавме. За да го активираме, треба да ги повториме претходните чекори и да ги означиме како овозможени. Конечно да кажам дека ова не се однесува на целиот уред и на JavaScript во е-книгите и тој ќе продолжи да работи, со неговите добри и лоши точки.

3 Алтернативи на овој трик исто толку добри

За среќа има повеќе алтернативи на овој трик што ќе ни овозможи да ги читаме нашите веб-страници на побрз, побезбеден начин и без губење на функционалностите.

Првата од овие алтернативи е користете услуга за читање подоцна, можеби е најдобрата опција, бидејќи покрај подобрувањето на читањето на нашиот Kindle, можеме да го примениме на кој било друг уред за читање, да ги смениме читањата помеѓу уредите или да ги вратиме во кое било време, како што претходно го прочитавме, без да се грижиме дали се отстранети или променети.

За корисниците на Киндл имаме можност за SendtoKindle а за корисниците на други уреди имаме можност за Џеб. Двете се многу добри и не само дозволете ни да ги читаме веб-страниците во нашиот читач како да се е-книга но можеме да го користиме и речникот, да ја подвлечеме или да ја смениме бојата.

Втората алтернатива за оневозможување на JavaScript е употребата на AMP, технологија на Google што ја имаат многу веб-страници и тоа направете ги корисниците да имаат минимална, брза и функционална верзија на мрежата. Во многу случаи, оваа верзија се добива со ставање / AMP на крајот. На пример, во Todo eReaders имате верзија со посета на https://todoereaders.com/amp. За жал не сите веб-страници ја користат оваа технологија но тоа е многу интересно и добра алтернатива.

Третата алтернатива е најстарата, но исто толку функционална. Би било да ги преземете вестите или информациите од веб-страницата преку калибар и испратете го како е-книга до нашиот читач. Оваа функција на калибар е многу стар, но работи многу добро а единствената разлика во однос на претходните е во тоа ни овозможува да имаме голема контрола врз читањата, повеќе отколку со претходните методи.

Лично мислење

Од разни лични причини, во минатото, во минатото кога испраќав страници со Flash, наидов на употреба на оневозможување на JavaScript. Вистина е дека прелистувач како што е Kindle или дури и веб прелистувачот на Kobo или PocketBook се основни прелистувачи и дека со оневозможување на JavaScript тие добиваат ресурси и помалку код што го вчитуваат, но исто така е точно дека е присутен кај сите веб-страниците и дека секој развивач го користи како што сака, или да скрие работи, да им покажува на другите, да испраќа податоци, итн ... и дека оневозможувањето на JavaScript за читање на две веб-страници може да биде многу добро, но ако заборавиме да го овозможиме тоа , можеме да имаме сериозен проблем при навигација. Така лично Јас сум склон да користам алтернативи како Pocket, Sendtokindle или Caliber пред да го оневозможам JavaScript што мислиш? Дали веќе сте го пробале? што мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.