Carrefour eReader

El eReader Carrefour се вика Nolim. Тоа е комерцијален уред што француската фирма го продаваше до не така одамна.

Овој читач на е-книги е многу основен и евтин, и можеби ќе сакате да размислите за други алтернативи. Овде ви ги прикажуваме сите информации за да можете сами да оцените какви биле овие читачи на е-книги и нивните ривали.

Алтернативи на Nolim eReader на Carrefour

Меѓу алтернативните модели на eReader Carrefour (Nolim) ние ви препорачуваме следното:

Kindle Basic

Еден од препорачаните модели за кој нема да зажалите и покрај тоа што има нешто повисока цена од NolimBook+ е Amazon Kindle. Со се што очекувате од Nolim и многу повеќе:

PocketBook Lux 3

Овој друг е-читач за џебни книги, исто така, може да биде супериорен во однос на е-читачот на Карфур, надминувајќи го речиси во сè. И тоа не чини премногу:

СПЦ Дикенс светлина 2

Следниот препорачан производ е овој SPC, друг модел со добра цена и кој исто така ви овозможува одлични карактеристики кои се супериорни во однос на оние на Nolim:

Woxter E-Book Scribe

Конечно, ја имате и евтината опција Woxter, со карактеристики слични на Nolim на Carrefour и со конкурентна цена:

Модели Nolim eReader

Нолим

Кога зборуваме за eReader Carrefour, навистина се мислиме на моделот Nolim. Овој бренд имаше две верзии на пазарот, иако не сите беа достапни во Шпанија. Дали две верзии звук:

NolimBook

Es NolimBook, најприфатливиот Carrefour eReader, продаден за околу 69 евра, што е исклучително ниска цена. Затоа, не треба да очекувате одлични карактеристики како кај другите марки и модели. Во случајот со Nolimbook ги имаме следните спецификации:

 • 6'' екран на допир со повеќе точки
 • Резолуција 758 × 1024 px
 • WiFi
 • Внатрешна меморија 4 GB
 • Слот за проширување Micro SDHC за картички до 32 GB
 • Приклучок за MicroUSB 2.0 + Вклучен кабел
 • Батерија од 1900 mAh со автономија од 2 недели
 • Поддржан формат:
  • Текст: ePUB, PDF, Adobe DRM, HTML, TXT, FB2
  • Слики: JPEG, PNG, GIF, BMP, ICO, TIF, PSD
 • Allwinner A13 SoC со 8GHz ARM Cortex A1 CPU
 • 256 MB DDR3 RAM меморија
 • 15 јазици достапни шпански / каталонски / еускера / галициски вклучен
 • Функционалност на софтверот: додавање белешки, страници за обележувачи, задебелени букви
 • Мерења: 116x155x8 mm
 • Тежина: 190 g

NolimBook+

Од друга страна е NolimBook+, модел со нешто подобри карактеристики од претходниот, иако цената се уште е многу евтина, се продава од Carrefour за околу 99 €. Во овој случај, за таа цена ги добивате следните технички карактеристики:

 • Екран на допир со повеќе точки од 6 инчи
 • FrontLight (осветлен екран): Невидлив филм со светлосен дифузер за читање во темница
 • Резолуција 758 × 1024 px
 • Внатрешна меморија 4 GB
 • Слот за проширување за Micro SDHC картички до 32 Gb
 • Микро USB поврзување + вклучен USB кабел
 • WiFi
 • Автономија до 9 недели
 • 15 јазици достапни шпански / каталонски / еускера / галициски вклучен
 • Allwinner A13 SoC со 8GHz ARM Cortex A1 CPU
 • 256 MB RAM од типот DDR3
 • Поддржан формат:
  • Текст: ePUB, PDF, Adobe DRM, HTML, TXT, FB2
  • Слика: JPEG, PNG, GIF, BMP, ICO, TIF, PSD
 • Функционалност на софтверот: додавање белешки, страници за обележувачи, задебелени букви
 • Мерки 116x155x8 mm
 • Тежина 190 гр

Како што можете да видите, разликите се во поголема автономија и во вградувањето на предното светло да чита во темница. Останатите карактеристики се идентични со претходниот.

Карактеристики на eReader Carrefour (Nolim)

Ако сте предложиле да добиете е-читач на Carrefour (Nolim), пред да знаете дека се повлечени или се сомневате дали ги претпочитате алтернативите што ви ги нудиме, треба да знаете кои се тие главните моменти на овој е-читач за споредба:

вградено светло

Во случајот со NolimBook+ тој има a интегрирано предно светло кое ќе ви овозможи да читате кога сте во темница. Ова дури ќе ви овозможи да читате во кревет без да мора да го вклучите светлото на собата за да не го вознемирувате вашиот партнер. Ова е прилично честа карактеристика кај многу модели на eReader, иако не е достапна на основниот модел NolimBook.

Екран на допир

NolimBook и неговата Plus верзија исто така имаат 6 screen екран на допир да можете да ракувате со Carrefour eReader исто толку интуитивно и лесно како што би ракувале со кој било друг мобилен уред. Ова го олеснува извршувањето на дејства како што се работење со менијата, вртење страница, зумирање итн.

Простор за складирање

Се разбира, двата модели на Carrefour eReader имаат малку простор за складирање, околу 4 GB. Ова, ако се земат предвид е-книгите со средна големина, би можело да се пополни со околу 3000 наслови, иако ако имате други потешки книги или аудио фајлови итн., може да се пополни уште порано. Сепак, позитивната работа е што имаат слот за SD мемориски картички, со можност за вметнување картички до 32 GB, што е повеќе од значителен простор, бидејќи тоа ќе ви даде можност да складирате до 24.000 наслови на картичката.

WiFi

Конечно, како и обично кај сегашните читачи на е-книги, исто така има безжично поврзување за да останете поврзани на Интернет безжичен. На тој начин, се додека имате покриеност со WiFi, можете да пристапите до мрежата за да ги купите и преземете вашите омилени книги.

Што е NolimStore?

NolimStore е името дадено на книжарницата за Carrefour eReaders. Е онлајн продавница за книги Има илјадници наслови на книги по доста пристапни цени, како и многу други кои се бесплатни. Едноставно е како да влезете од вашиот NolimBook поврзан на мрежата, да го барате насловот или авторот што го барате, да ја преземете книгата и за неколку минути ќе ја имате на располагање за да уживате во читањето. Дополнително, треба да земете предвид дека не само што можете да пристапите до NolimStore од Carrefour eReader, туку и од домашна апликација за Android или од самата веб-страница. NolimStore.

Можете ли да преземате е-книги од Kindle?

За жал одговорот е не. Не можете да преземате е-книги директно од продавницата на Kindle на вашиот Nolimbook. Проблемот е што не ги поддржува домашните формати што Амазон ги користи за својата онлајн продавница за книги.

Сепак, секогаш можете да се обидете да конвертирате од еден формат во друг користејќи софтвер како Calibre, а потоа да го пренесете преку USB-кабел на вашиот eReader од вашиот компјутер. Иако запомнете дека DRM-заштитата на Amazon е прилично робусна и во многу случаи нема да можете да го направите тоа.

Вреди да се купи Carrefour eReader

Carrefour eReader, кога беше на продажба, можеше да изгледа многу атрактивен поради неговата ниска цена. Беше многу поевтин од просечните е-читачи на пазарот. Меѓутоа, бидејќи не дозволува користење на големи книжарници, може да биде малку ограничена како продавница со илјадници наслови во споредба со другите кои имаат стотици илјади, па дури и повеќе од милион.

Од друга страна, мора да се земе предвид уште едно фундаментално прашање, а тоа е NolimBook нема напреден екран со e-Ink, како и другите конкурентни модели, кои нема да ви дадат толку добро искуство, затоа, може да биде уште една негативна точка за разгледување...

Какви формати може да чита eReader Carrefour (Nolim)?

Конечно, многу корисници се прашуваат што форматите можат да читаат Nolim eReader. Во овој случај, достапните формати се доста богати, како што се:

 • Електронски книги или е-книги: EPUB, PDF, Adobe DRM, HTML, TXT и FB2.
 • Датотеки со слики: JPEG, PNG, GIF, BMP, ICO, TIF и PSD.