е-читачи од втора рака

Многу луѓе имаат идеја за купете втор рачен eReader за да заштедите пари. Ова може да има свои предности, но и некои недостатоци за кои треба да бидете свесни. Овде ќе можете да дознаете дали навистина сте заинтересирани да купите некој од овие користени уреди или има подобри евтини опции.

Ако сакате да видите кои модели на eReader се достапни половни со целосна гаранција, можете Внесете ја оваа врска и проверете што е достапно веднаш.

Добрите и лошите страни на купување на половен eReader

штанд за читање

Купувањето половен е-читач има свое предности и недостатоци како и сè. Треба да ги оцените пред да започнете со користен производ:

Предности од купување на половен е-читач

 • цена: ќе најдете половни предмети кои ќе имаат пониска цена од новите.
 • Estado: ако добро пребарувате, можете да најдете зделки за половни е-читачи кои се речиси неискористени или сè уште во нивното оригинално пакување.
 • прекинати предмети: Има многу е-читачи кои се прекинати, како што се bq Сервантес, моделите на Sony итн., кои можете да ги најдете на пазарот на втора рака.
 • Одржливост: наместо да го завршите eReader на место за рециклирање како што е е-отпад или електронски отпад, ќе можете да имате втора шанса со друг корисник.

Недостатоци од купување на половен eReader

 • Употребен член: eReader може да има знаци на употреба, како што се дамки, гребнатини, абење или други флеки. Многупати, на сајтовите за купување и продавање производи кои не се сериозни, продавачот може да се обиде да ги прикрие овие штети или да не ви ја каже целата вистина за состојбата на производот. Значи, тоа е ризик, освен ако не можете сами да го тестирате пред да го купите.
 • Измами: Понекогаш, на половни платформи за купување и продавање, може да има и измами или измами, на пример, да не го добиете она што сте го нарачале или да пристигне нешто друго. Важно е да се внимава во овие случаи. Може да има дури и половни е-читачи со цени повисоки од новите. Исто така, никогаш не треба да користите несигурни начини на плаќање.
 • Трошоци за испорака: Некои половни платформи за eReader функционираат на меѓународно ниво, а производот може да биде евтин, но тогаш ќе се најдете со долги и скапи времиња за испорака, ако тие треба да доаѓаат од друга земја.
 • Гарантија: Иако некои страници за половни производи се одговорни за преглед и потврдување дека сè работи правилно и состојбата на уредот, покрај вклучувањето гаранција, тоа не се случува во сите случаи.

Совети за купување користен eReader

kobo ereader со екран без отсјај

Кога купувате половен eReader, треба да имате на ум Неколку совети за да не бидете измамени:

 • Оценка на продавачот: Многу платформи за половни уреди имаат систем за оценување на продавачите и мислења од други корисници. Ова може да ви помогне да видите дали продавачот на eReader е реномиран или не.
 • Оценете го производот: секогаш треба внимателно да го анализирате производот што ќе го купите, дури и ако можете да отидете до местото каде што е продавачот и да го видите на лице место, многу подобро. На овој начин можете да се уверите дека работи правилно, и дека навистина е она што сте го виделе во рекламата. Ако не можете да го направите ова, обидете се да го контактирате продавачот и да поставите онолку прашања колку што ви треба за да бидете сигурни дека тоа е она што го барате.
 • Внимавајте на многу евтини цени: понекогаш може да видите екстремно евтини цени, мора да внимавате на нив, бидејќи може да биде измама.
 • Вид на испорака: Пред купување, проверете го типот на испорака, трошоците за испорака, условите, условите итн.
 • Безбедни плаќања: Ако сте купиле eReader од блискиот продавач, плаќајте рачно. Ако е преку Интернет, проверете дали платформата за плаќање е безбедна и доверлива. Не правете трансфери и не користете други несигурни начини на плаќање.
Ако сакате да купите половен eReader со гаранции, можете Внесете ја оваа врска и проверете што е достапно веднаш.

Обновени наспроти половни е-читачи

читачи од втора рака

Друга опција што ја имате на дофат за да заштедите пари е да купите е-читачот е обновен наместо од втора рака.

Зошто тие се поевтини од новите модели, и можете да заштедите многу пари. Сепак, како и со половните, тие исто така имаат свои предности и недостатоци:

Предности на обновените е-читачи

 • Тестирано: Една од предностите на обновените е тоа што тие се ставени на тестови за евалуација за да се потврди дека сè работи како што треба. Половните автомобили не секогаш ги поминуваат овие тестови и мора да го прифатите зборот на продавачот за тоа.
 • гаранција: Многу обновени продажни платформи нудат до 12 месеци гаранција или повеќе во некои случаи. Во случај на втора рака, обично нема гаранција.
 • Estado: Обично е во доста добра состојба, во некои случаи сосема нов, во други со некои знаци на употреба, некои мали оштетувања итн. Во случај на половни, тие би можеле да бидат повеќе влошени. Дополнително, некои обновени платформи за продажба обезбедуваат информации за потеклото и состојбата на производот.
 • Заштеда: можете да заштедите помеѓу 30 и 70% со купување на овие е-читачи во споредба со цената на новиот.

Недостатоци на обновените е-читачи

 • Не го знаеш потеклото: овие обновени уреди може да бидат целосно нови, како оние што откажале пред да заминат од фабриката и биле поправени, или оние што биле изложени на излог или изложувач или што биле отворени од нивната оригинална амбалажа, имаат мали оштети или ги немаат сите елементи што ги носи во кутијата затоа што некои се изгубени, дека е производ што муштерија го вратил итн.
 • Животниот век: Обично имаат пократок животен век од новите, иако би можеле да имаат прилично долг живот во други случаи.

Евтини модели на eReader што треба да се земат предвид

Како подобра алтернатива на половни е-читачи и обновени е-читачи, треба да размислите за купување купете сосема нов евтин eReader, со сите гаранции и поголема сигурност. Ви препорачуваме неколку евтини модели:

Кобо нија

Kobo Nia е еден од најдобрите достапни модели што можете да ги најдете. Тоа е престижен бренд, лидер заедно со Kindle на пазарот на eReader, но овој модел на Nia е прилично евтин. Има 6-инчен e-Ink Carta екран на допир и е анти-отсјај. Има прилагодливо предно светло за температура и осветленост, поврзување со WiFi и 8 GB внатрешна меморија.

СПЦ Дикенс

SPC Dickens Light 2 е исто така уште една евтина опција што треба да ја разгледате. Уред со екран со позадинско осветлување, предно светло со 6 нивоа на прилагодлив интензитет, предни копчиња, екран на допир, можност за ротирање на екранот во режим на портрет и пејзаж, 32 GB внатрешна меморија и 1 месец траење на батеријата со едно полнење .

Денвер ЕБО-625

Може да го купите и овој друг модел Denver EBO-625 со 6-инчен e-Ink екран, анти-отсјај, резолуција 1024×758, простор од 4 GB со можност за проширување до 32 GB со microSD картичка, батерија од 1500 mAh за времетраење до 20 часа читање и голема поддршка на формати за да можете да читате речиси сè.

Woxter e-Book Scriba 125

Конечно, го имате и овој евтин модел од Woxter. 6-инчен e-Ink Pearl со резолуција од 1024×758 px, 16 нивоа на сива скала, 4 GB внатрешна меморија со слот за microSD картичка, компатибилност со мноштво формати и долготрајно траење на Li-Ion батерија од 1800 mAh.

Каде да купите користени и обновени е-читачи

Конечно, треба да знаете каде да купите користени и обновени е-читачи. Нас ги препорачуваме следните сајтови:

 • eBay: Американската платформа eBay не само што продава нови производи, можете да најдете и мноштво половни предмети. Овие артикли се продаваат директно или се нудат и понуди за да се добијат по најдобра цена. Покрај тоа, таа е безбедна платформа за купување е-читачи.
 • Магацин на Амазон: Амазон исто така има користен пазар како што знаете, а Amazon Warehouse има многу обновени е-читачи за да ги купи поевтините модели на Kindle, на пример. Се разбира, ќе имате гаранции за купување и враќање, како и безбедна платформа.
 • Wallapop: Тоа е апликација каде што можете да купувате и продавате секакви артикли, каде што ќе најдете и половни е-читачи. Можете да најдете мноштво уреди и по добри цени, но секогаш треба да се држите до добрите и лошите страни што ги споменав погоре за овие страници од втора рака.
 • Позадински пазар: Станува збор за позната американска продавница која стигнала и во Европа. Тоа е портал за онлајн купување на обновени производи по добри цени. Дополнително, тоа е безбедна платформа, имаат асистенција и даваат гаранција за производите на продавачите кои продаваат преку порталот.