Ефтини е-книги

Дали барате ефтини е-книги? Во последно време, сè почесто е да се има електронска книга или eReader, иако најправилниот начин за именување на овој уред е е-книга, така што ќе го користиме овој термин низ целата статија, за да читаме и уживаме во читањето во кое било време и место удобен начин. Бројот на уреди од овој тип достапни на пазарот се зголемува, но денес сакаме да ви понудиме ефтини е-книги и тоа ни овозможува да уживаме во дигиталното читање без да трошиме премногу пари.

Затоа, по неколкудневно истражување на мрежата на мрежи, па дури и испробајќи ја непарната електронска книга, решивме да го објавиме овој напис во кој собираме 7 ефтини и идеални електронски книги за уживање во дигиталното читање. Ако сакате да ја купите вашата прва е-книга или едноставно не сакате да потрошите премногу пари, извадете молив и хартија за да земете белешки бидејќи еден од овие уреди што ќе ви покажеме може да биде совршен за вас било кој случај.

Индекс

Евтина споредба на е-книги

Основен поттик

Амазон Несомнено е еден од најважните производители на пазарот за електронски книги и нуди различни уреди во зависност од секој вид на корисник и што сакаме да потрошиме. Исток Основен поттик, што е обновено пред само неколку дена, е влезен уред за да го наречеме на некој начин и што ќе ни овозможи да започнеме во светот на дигиталното читање додека трошиме мала сума пари.

Време е потребно за да се заврши книгата
Поврзана статија:
Дали сакате да знаете колку време ќе биде потребно за да прочитате книга? Оваа веб-страница ви кажува

Овој основен поттик може да биде идеален и за сите оние корисници кои не бараат премногу од својата електронска книга и бараат само е-книга што ќе ја користат од време на време.

Тука ви го покажуваме главните карактеристики на овој основен Kindle кој е веќе достапен во својата нова верзија од минатиот 20 јули;

 • Димензии: 160 x 115 x 9,1 mm
 • Тежина: 161 грама
 • Екран: 6-инчен со технологија E Ink Pearl со оптимизирана технологија за фонт, 16 сиви скали и резолуција од 600 x 800 пиксели и 167 dpi
 • Поврзување: USB порта, Wi-Fi
 • Внатрешна меморија: 4 GB со капацитет за илјадници книги и бесплатно складирање во облак за целата содржина на Amazon
 • Батерија: според информациите дадени од Амазон, трае неколку недели без потреба од полнење на уредот
 • MP3 плеер: Не
 • Поддржани формати на е-книги: Формат 8 Kindle (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, незаштитен MOBI, НР Кина; HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP со конверзија

Поттикне Paperwhite

Сигурно многумина од вас ќе бидат зачудени од гледањето на оваа листа Поттикне Paperwhite, Но, дали е тоа Овој уред на Амазон е ефтин eReader, ако ги земеме предвид интересните карактеристики што ни ги нуди за цена што би можеле да кажеме дека не е претерана. Квалитетот и дефиницијата на екранот се несомнени, што исто така ќе ни овозможи да читаме во кое било опкружување и место, бидејќи ни нуди интегрирана светлина.

Сега ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на овој уред Амазон;

 • Димензии: 169 x 117 x 9,1 mm
 • Тежина: 205 грама
 • Екран: 6-инчна висока резолуција со 300 dpi и интегрирана светлина
 • Поврзување: WiFi, 3G и USB
 • Внатрешна меморија: 4 GB; со капацитет за илјадници книги
 • Батерија: Амазон бара батеријата да трае само неколку недели со нормална употреба
 • MP3 плеер: Не
 • Формати на е-книги: Kindle (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, незаштитен MOBI, НР Кина; HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP со конверзија

Цената на овој Kindle Paperwhite е со цена од 129.99 евра, можеби нешто за висока цена, но она што ни го нуди за возврат е повеќе од интересно. Исто така, ако не брзате да го купите вашиот нов eReader, треба да знаете дека Амазон од време на време во голема мера ја намалува цената на својот Kindle, па можеби со малку плач и внимателен може да го купите со повеќе од сочна цена .

Кобо Клара 2Е

Кобо Заедно со Амазон, тие се двете најпознати компании на пазарот eReader. Двете компании, покрај тоа што имаат моќни и скапи електронски книги на пазарот, на корисниците им нудат и други поевтини уреди со подеднакво интересен квалитет.

Пример за ова е ова Кобо Клара 2Е дека со цена што надминува 100 евра за многу малку, тоа може да биде одлична опција да влезете во светот на дигиталното читање и да уживате во дигиталните книги во голема мера.

Следно ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на овој Kobo;

 • Димензии: 112 x 92 x 159 mm
 • Тежина: 260 грама
 • Екран: 6-инчен допир со мастило Pearl E
 • Поврзување: Wi-Fi 802.11 b / g / n и микро USB
 • Внатрешна меморија: 16 GB или што е исто, можност за складирање до 12.000 книги
 • Батерија: приближно времетраење и со нормална употреба до 2 месеци
 • MP3 плеер: Не
 • Формати на е-книги: EPUB, PDF, MOBI, JPG, TXT и Adobe DRM

Woxter eBook Scriba

Компанијата Woxter од своето создавање отсекогаш нуди интересни уреди за сите читатели. Во последно време на пазарот лансираа различни електронски книги, од кои некои имаат многу ниска цена. Ова Woxter eBook Scriba Тој е еден од нив и можеме да го купиме за најмалку 90 евра.

Следно, ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на овој eReader на Вокстер;

 • Димензии: 67 x 113 x 8,1 мм
 • Тежина: 170 грама
 • Екран: 6 инчи со резолуција од 600 x 800 пиксели
 • Поврзување: микро-USB
 • Внатрешна меморија: 4 GB може да се прошири преку картички microSD
 • Батерија: голем капацитет што ќе ни овозможи да го користиме уредот со недели
 • MP3 плеер: Не
 • Поддржани формати на е-книги: ePub, FB2, MOBI, PDB, PDF, RTF, TXT

PocketBook Basic Lux 3

Ако вашиот буџет за стекнување eReader е мал, ова е Е-книга на компанијата PocketBook Тоа може да биде одлична опција, иако како што сигурно сте свесни, за оваа цена нема да ни понудат уред кој не е ниту премногу моќен, ниту премногу интересен за уживање во дигитално читање.

Се разбира, ако сакате да започнете во светот на дигиталното читање, или не сте страствен читател, овој уред може да биде совршен за вас. Подолу можете да го знаете главни карактеристики и спецификации на овој eReader;

 • Димензии: 161.3 × 108 × 8 мм
 • Тежина: 155 грама
 • Екран: 6-инчно е-мастило со резолуција од 758 x 1024
 • Поврзување: Wi-Fi 802.11 b / g / n и микро USB
 • Внатрешна меморија: 4 GB со можност за проширување на меморијата преку microSD картички
 • Батерија: 1.800 mAh
 • MP3 плеер: Не
 • Формати на е-книги: PDF, TXT, FB2, EPUB, RTF, PDB, MOBI и HTML

Најдобри евтини е-читачи

Има многу евтини модели на eReader. Овде ги делиме помеѓу различни категории за да можете да ја изберете онаа што најмногу ви одговара:

Со светлина

На евтини е-читачи со светлина Тие можат да ви овозможат да уживате во читањето дури и во темница, без потреба од други извори на светлина и без да вознемирувате никого додека уживате во вашите омилени приказни. Меѓу препорачаните модели се:

Компатибилен со EPUB

Ако барате Евтин eReader компатибилен со формати EPUB, ве советувам да ги земете предвид следните модели:

Боја

Електронските читачи во боја се прилично скапи. Сепак, можете да најдете и некој модел на Евтин е-читач со екран во боја за да можете да гледате побогати слики или да уживате во вашите омилени стрипови:

Отпорен на вода

Конечно, можете исто така да најдете Евтини е-читачи со IPX8 сертификат за отпорност на вода. Меѓу препорачаните модели имате:

Компатибилна со аудио книга

Ако сакате и да ви помогне да слушате книги, наместо да ги читате, додека правите други задачи, треба да знаете дека постојат модели на Евтини е-читачи со можност за слушање аудио книги како што се:

Евтини брендови на eReader што треба да се земат предвид

Следната работа е да се идентификуваат некои од евтини брендови за читачи работи што треба да се земат предвид, како што се:

Поттикне

Тоа е брендот Амазон. Овие е-читачи се меѓу најпродаваните поради нивната добра вредност за парите и огромната библиотека Kindle зад нив. Затоа, тие се меѓу најдобрите опции достапни денес. Од друга страна, мора да се каже дека има и некои евтини модели како оние препорачани погоре. Покрај тоа, исто така треба да се забележи дека тие имаат добар квалитет, бидејќи се произведени од познатиот тајвански Foxconn.

Џепарлак

PocketBOok е мултинационална компанија позната по своите читачи за е-книги базирани на екрани со е-мастило. Овој бренд е основан во 2007 година во Украина, со седиште во Лугано, Швајцарија. Тој е еден од најпознатите брендови денес, заедно со Kindle и Kobo, така што може да биде добра алтернатива. Покрај тоа, нуди одличен квалитет, функционалност и иновации во своите производи. Исто така, има голема библиотека како што е PocketBook Store и нејзините уреди се собрани во фабриките Foxconn, Wisky и Yitoa.

Кобо

Кобо е најголемиот ривал на Киндл. Овие е-читачи имаат добра вредност за парите. Ова е компанија која ги произведува овие уреди во Торонто, Канада. Покрај тоа, моментално припаѓа на големата јапонска групација Ракутен. Од 2010 година тие се изненадени од нивните уреди и со нивниот голем број на наслови достапни за преземање, бидејќи продавницата Kobo е уште една од најголемите книжарници заедно со Амазон.

Денвер

Денвер е уште еден популарен бренд на Амазон, со сите видови електроника, како нивните евтини е-читачи. Оваа фирма има добра вредност за парите во своите производи. Затоа, тоа може да биде уште една алтернатива на претходните евтини брендови претставени погоре.

Толино

Толино е бренд на читачи и таблети е-книги кој се појави главно за продавачи на книги во Германија, Австрија и Швајцарија од 2013 година, кога книжарниците Club Bertelsmann, Hugendubel, THalia и Weltbild ја основаа Алијансата Толино заедно со компанијата Дојче Телеком. Една година подоцна, овој бренд се продава и во други земји. Исто така, треба да знаете дека тие се развиени од Kobo, што е одлична гаранција за квалитет, иновативност, функционалност и перформанси.

Како да го изберете најдобриот евтин eReader

Основен поттик

Кога избирање на најдобрите евтини е-читачи, мора да земеме предвид неколку точки што ќе ја направат разликата:

Екран (тип, големина, резолуција, боја…)

La Екранот на eReader е најважниот дел при изборот на вашиот совршен уред. Треба да земете во предвид неколку размислувања за овој аспект:

Тип на екран

Секогаш препорачувам да изберете е-читачи со екран е-мастило пред LCD екраните. И тоа е затоа што електронското мастило не само што помалку ги напрега очите, туку ви овозможува да уживате во искуство слично на читањето на вистинска хартија, покрај тоа што троши значително помалку енергија од батеријата од обичните екрани. При изборот на екранот е-мастило или е-хартија, треба да знаете дека денес постојат неколку технологии достапни, како што се:

 • визплекс: Тоа беше првата генерација на електронски екрани со мастило и користени од некои познати брендови во таа 2007 година.
 • Перл: три години подоцна беше претставено ова друго подобрување што го користеше Amazon за својот Kindle, а исто така и во други модели како што се Kobo, Onyx и Pocketbook.
 • Mobius: Ова е слично на претходните, но вклучува слој од проѕирна и флексибилна пластика на екранот за подобро да се спротивстави на шок. Еден од оние кои го користеа овој екран беше кинескиот Оникс.
 • Тритон: Првпат беше претставен во 2010 година, иако втората подобрена верзија ќе пристигне во 2013 година. Оваа технологија за прв пат вклучи боја во екраните со електронски мастило, со 16 нијанси на сиво и 4096 бои. Еден од првите што го користеше беше Pocketbook.
 • Писмо: беа претставени во 2013 година, а има две различни верзии. e-Ink Carta има резолуција од 768×1024 px, со големина од 6 инчи и густина на пиксели од 212 ppi. Што се однесува до верзијата e-Ink Carta HD, таа оди до резолуција од 1080×1440 px и 300 ppi, задржувајќи ги 6 инчи. Овој формат е многу популарен, користен од најдобрите модели на тековни е-читачи.
 • Калеидо: Оваа технологија ќе пристигне во 2019 година, со верзија Plus во 2021 година и верзијата Kaleido 3 во 2022 година. Ова се подобрувања на екранот во боја, базиран на панелите на сиви тонови со додавање слој со филтер во боја. Верзијата Plus ја подобри текстурата и бојата за поостра слика, а Kaleido 3 нуди многу побогати бои, со 30% поголема заситеност на боите од претходната генерација, 16 нивоа на сива скала и 4096 бои.
 • Галерија 3: Тој е најновиот модел, кој штотуку пристигна во 2023 година, се базира на ACeP (Advanced Color ePaper) за постигнување поцелосни бои и со еден слој на електрофоретска течност контролирана од напони компатибилни со комерцијалните TFT задни авиони. Станува збор за технологија e-Ink во боја која го подобрува времето на одговор, односно времето потребно за префрлање од една боја во друга. На пример, од бело до црно за само 350 ms, а помеѓу боите, во зависност од квалитетот, може да оди од 500 ms до 1500 ms. Дополнително, тие доаѓаат со предното светло ComfortGaze кое го намалува количеството на сина светлина што се рефлектира од површината на екранот, така што подобро заспивате и не предизвикува толкаво оптоварување на очите.

допир наспроти редовно

Повеќето актуелни е-читачи, без разлика дали се евтини или скапи, обично веќе ги имаат екрани на допир за да управувате со нив на едноставен начин со гестови за вртење страница, пристап до менијата итн., само со еден допир. Сепак, има некои модели кои сè уште имаат копчиња за дејства како што е вртење страница. Ова може да биде корисно за вртење на страницата напред или назад со еден прст, ако вашата рака е полна и не можете да го држите вашиот eReader.

Што се однесува до евтините ечитачи со способност за пишување, вистината е дека нема да најдете евтини модели. Сите овие имаат тенденција да имаат прилично високи цени.

Големина

Може да се каже дека можеме каталог на големината во две групи најчесто:

 • Екрани од 6-8 инчи: Тие се најкомпактни и најчести. Овие типови на екрани ви овозможуваат подобра мобилност и удобност при држење на eReader, бидејќи тежи помалку и е покомпактен. Може да биде идеален и за деца, за да не се заморуваат да го држат. И, се разбира, тие се дизајнирани за оние кои сакаат да го однесат своето читање каде и да одат, како на пример кога патуваат, додека чекаат превоз итн.
 • Екрани од 10-13 инчи: Не често наоѓате евтини е-читачи со толку големи екрани, но постои и оваа друга група која може да биде добра за оние кои сакаат да гледаат поголем текст или слики или за луѓе со проблеми со видот. Сепак, овие се потешки, поголеми и нивната батерија обично трае помалку.

Резолуција / dpi

Уште еден од техничките детали на кои треба да обрнете внимание при изборот на вашиот евтин eReader е резолуција на екранот и густина на пиксели. Колку е поголема резолуцијата и иста големина, добивате и поголема густина на точки или пиксели, што во превод значи супериорен квалитет и острина на сликата, особено кога ќе ја погледнете одблизу. Секогаш треба да одите за модели кои се најмалку 300 dpi.

Б/Ш наспроти Боја

Иако нема многу модели на евтин eReader во боја, бидејќи овие се најскапитеДа, можете да најдете по разумна цена како онаа што ја прикажавме погоре. Сепак, најзастапено е тоа што се во црно-бело или сиво, бидејќи се најевтини. Но, за да знаете кога да изберете едно или друго, обрнете внимание на следново:

 • црно-бели екрани: Тие можат да бидат совршени за читање литературни дела или весници итн.
 • Екрани во боја: тие ќе ви овозможат да видите повеќе содржини во целосна боја, како што се слики кои ги содржат книгите што ги читате, панелите на стриповите итн. Многу побогата содржина и со повеќе можности, иако е исто така точно дека екраните во боја трошат малку повеќе батерија од црно-белите екрани.

компатибилност со аудио книги

Поттикне Paperwhite

Од друга страна, треба да земете во предвид и дали евтиниот eReader е способен репродуцирајте аудио книги или аудио книги. Ова ви овозможува глас да ги раскажува вашите омилени книги, без да морате сами да ги читате. Така, можете да уживате во највозбудливите приказни додека извршувате други задачи, како што се возење, готвење, вежбање итн.

Процесор и RAM меморија

Процесорот и RAM меморијата на овие евтини ечитачи се исто така многу важни, исто како кога одите да купите други уреди како мобилни телефони, компјутер итн. Сепак, немојте да се закачувате и на ова, бидејќи дигиталните читачи на книги често се ограничени во функционалноста и тоа не е толку важно. Сепак, за Добијте непречено искуство без пелтечење, би препорачал уред кој има најмалку 4 ARM процесорски јадра и 2GB RAM.

Система operativo

Многу од евтините е-читачи се базираат на оперативни системи базирани на Linux, како на пр Андроид или негови модификации. Ова може да влијае на бројот на функции достапни на вашиот таблет. Некои што имаат Android може да имаат и други апликации кои не се читаат, како на пример за прелистување, комуникација итн., иако тоа не е важно при изборот на е-читач, бидејќи не се користи за овие цели. Без оглед на системот или софтверот, важно е тој да може да прима ажурирања за да биде секогаш ажуриран со безбедносните закрпи и без грешки.

складирање

кобо фунта

Можете да најдете неколку видови евтини е-читачи според складирањето:

 • Од една страна ги имате оние кои имаат само еден внатрешна флеш меморија што може да оди од 8 GB до 32 GB во некои случаи, односно со капацитет за сместување помеѓу 6000 и 24000 книги во просек, иако тоа ќе зависи од секоја книга и форматот. Исто така, аудио книгите имаат тенденција да заземаат малку повеќе.
 • Од друга страна се оние кои Поддржани се и SD мемориски картички, што ви овозможува да го проширите просторот ако треба да складирате повеќе книги и тие повеќе не се вклопуваат во внатрешната меморија.

Сепак, и во едниот и во другиот случај, речиси сите еЧитачи имаат можност да ги прикачат насловите на облакот за да не заземаат простор на вашиот диск, иако за тоа ќе ви треба интернет конекција. И, запомнете, книгите преземени во складиштето ќе бидат достапни за читај офлајн.

Поврзување (WiFi, Bluetooth)

Многу од денешните е-читачи, дури и евтините, имаат безжична конекција. И тие можат да презентираат две технологии:

 • WiFi: Ова ви овозможува да се поврзете на Интернет за да можете да купувате, да преземате книги, да ги прикачувате на облакот итн., без да мора да го правите тоа преку компјутер и да ги пренесувате преку кабел.
 • Bluetooth: Идеален е за оние кои имаат способност да репродуцираат аудио книги, бидејќи можете да поврзете звучник или безжични слушалки за да ги слушате вашите омилени наслови без потреба од кабли.

Има некои модели со Поврзување со LTE, односно да додадете SIM картичка со брзина на пренос на податоци и да можете да уживате на Интернет каде и да сте благодарение на 4G или 5G. Но, овие обично се многу поскапи и не се вклучени меѓу евтините…

Автономија

eReaders имаат литиумски батерии кои лесно се полнат со помош на USB полначи слични на оние на мобилните уреди, а има дури и модели со безжично полнење, иако тие не спаѓаат во опсегот на евтините, како оние со брзо полнење. Како и да е, она што е важно да се знае е дека треба да изберете е-читач со најголема можна автономија, а тоа се случува преку дека батеријата трае најмалку неколку недели со едно полнење. Дури и моделите во боја со e-Ink успеаја да ги достигнат тие бројки…

Финиш, тежина и големина

kobo ereader со екран без отсјај

Друг фактор што треба да се земе предвид е да се погледне на финиш и квалитет на евтиниот eReader, за да бидете сигурни дека е добар. Има дури и некои модели, како Kindle, кои користеле рециклирана или обновена пластика за да бидат поодржливи и почит кон животната средина, нешто исто така многу важно.

Покрај тоа, исто така е од витално значење да се погледне на големината и тежината, особено ако сакате да се носи од едно до друго место. И не заборавајте за ергономијата и леснотијата на користење, бидејќи некои се дизајнирани да обезбедат удобност, па дури и да ви овозможат да читате и хоризонтално и вертикално.

библиотека

Во принцип, повеќето евтини е-читачи ви дозволуваат да пренесувате книги со голем број формати. Сепак, јас би препорачал да се даде приоритет на Кобо и Киндл, бидејќи и двете имаат книжарници за купување книги со широк каталог, така што полесно ќе го најдете тоа што го барате.

Илуминација

осветлување на читачот во боја

Некои модели на eReaders исто така имаат дополнителни извори на светлина, како што се предните или страничните LED диоди за да ви овозможат читање дури и во темница, без потреба од надворешни извори на светлина. Покрај тоа, некои дури признаваат дека го менуваат или прилагодуваат интензитетот на светлината и топлината на светлината, за поголема удобност за вашите очи.

Отпорен на вода

Иако ова е премиум функција, можете да најдете и некои евтини модели на eReader со сертификат за заштита IPX8, односно водоотпорни. Овие водоотпорни модели може да се користат додека се релаксирате во када или додека уживате во базен, плажа итн. може да биде потопи под вода целосно и нема да се оштети.

цена

Последно, но не и најмалку важно, кога станува збор за евтини е-читачи, треба да одредите што е евтин eReader. И во овој случај би било неопходно да се одреди цена под 200 €. Можете да најдете некои модели од 70 € дури. Цените над 200 евра веќе не се сметаат за евтини, а веќе влегуваме во премиум модели.

Евтин наспроти половен е-читач

ефтина книга

За да знаете дали треба да се одлучите за а Евтин или користен е-читач, еве што треба и не треба да се купува половно за да видите дека ефтин нов eReader може да биде подобра алтернатива:

Предности на купување од втора рака

 • Цените се пониски од новите производи, бидејќи се работи за користен производ.
 • На пазарот за половни производи можете да најдете дури и прекинати производи.
 • Може да најдете поволни цени за eReader по цена на евтин eReader.
 • Можете да му дадете втора шанса на е-читач од кој сака да се ослободи за да не придонесе за создавање повеќе е-отпад.

Недостатоци на купување од втора рака

 • Можете да купите неисправни предмети или предмети со дефект, како што се гребнатини, скршени, дефекти итн. Купувачите не се сите искрени за состојбата на производите што ги продаваат.
 • Во некои локации за купување и продавање од втора рака може да има измами или измами.
 • Цените не секогаш одат преку проценител, така што тие би можеле да бидат непропорционални со моделот или возраста на eReader.
 • Во многу случаи немаат гаранција.

Евтин наспроти обновен eReader

Ако барате половен или обновен eReader со сите гаранции, ви препорачуваме да погледнете наоколу од кои сите се достапни на Амазон Магацин

Од друга страна, за да заштедите при купувањето, може да ви помине и помеѓу купувањето евтин е-читач или обновен модел Тие значително ги намалија цените. Повторно, како и во случајот со производите од втора рака, ќе ги видиме добрите и лошите страни за да можете да оцените дали вреди:

Предности на реновирана

 • Пониски цени од новите производи.
 • Тие имаат своја гаранција како нов производ.
 • Некои реновирани се во совршена состојба.

Недостатоци на реновирани

 • Некои производи може да имаат намалена гаранција.
 • Тие можат да претставуваат проблеми на краток рок.
 • Некои модели може да предизвикаат физичко оштетување како што се гребнатини.
 • Не ја знаете причината зошто е означен како обновен (бидејќи на дисплеј, немаше оригинална кутија, вратен од друг корисник,...).

Каде да купите евтин eReader

Конечно треба да знаете каде можете да купите евтини е-читачи. И тоа се случува преку продавници како што се:

Амазон

На платформата Амазон имате голем број на брендови и модели на евтини е-читачи за избор. Покрај тоа, ги имате сите гаранции за купување и враќање понудени од оваа веб-локација, покрај тоа што имате сигурни плаќања. Од друга страна, запомнете дека ако сте клиент на Prime ќе имате побрза испорака и бесплатни трошоци за испорака.

aliexpress

Тоа е кинеската алтернатива на Амазон, уште една одлична платформа за продажба на сите видови производи по добра цена, вклучително и е-читачи. Сепак, имајте на ум дека овде производите што ги продава самиот Aliexpress ги имаат сите гаранции, додека другите производи што ги продаваат трети лица преку оваа платформа можеби не се толку сериозни. Исто така, тие можеби се производи од кинескиот пазар и доаѓаат на тој јазик, затоа погрижете се добро да ги прочитате описите на производите. Од друга страна, има и рокови за испорака, кои се подолги бидејќи во многу случаи мора да минат царина.

Медијамаркт

Овој германски ланец на продавници за технологија нуди и доверливост и добри цени. Сепак, нема толкава разновидност како во случајот со претходните две. Се разбира, тоа ќе ви овозможи да купувате и онлајн преку неговата веб-страница и лично во најблискиот Mediamarkt.

Англискиот суд

ECI е голем шпански продажен синџир кој исто така има точки низ шпанската територија каде што можете да отидете за да го купите вашиот евтин eReader или, исто така, да изберете веб-модалитет за да го испратите до вашиот дом. Иако нивните цени не се најдобри, можете да ги искористите понудите како што се Technoprices.

пресекот

Како алтернатива, го имате и Carrefour, другиот синџир со француско потекло кој исто така можете да го најдете во ваша близина или да го нарачате преку неговата веб-страница. Како што е случајот со Mediamarkt и ECI, во Carrefour нема да најдете толку многу брендови и модели како во првите две опции.

Дали веќе сте одлучиле кој eReader од сите што ви покажавме дека ќе купите?. Кажете ни во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни. Исто така, кажете ни дали ќе додадете на евтина е-книга од овој тип на списокот, со намалена цена, а тоа може да нè натера да уживаме во дигиталното читање.

Ако сакате да видите повеќе модели на eReaders, на овој линк Findе ги најдете најдобрите понуди за да можете да ја изберете онаа што најдобро одговара на она што го барате.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Маријан dijo

  Добро утро. Имам за прв пат уред за читање, поточно Energy eReader Screenlight HD и не знам како да купувам книги за да ги преземам на неа. Многу страници ми велат дека нивните е-книги не се компатибилни со мојот ередир. Може ли да ми помогнете јас?, Благодарам