Анализа на енергијата eReader Макс

анализа и преглед на читачот на енергетскиот систем макс

Овој уред го тестирав последните неколку месеци благодарение на момците во „Енерџи Систем“. Е првиот читач на Андроид што го пробав и сега ќе видиме што ми се чинеше

El Енергија eReader Max е читач од 6 ″, допир и НЕ осветлен што можеш ти купи со цена од 99 - 125 €  во која ги истакнува можностите што ги нуди со употреба на Android.

Прво ги оставам техничките податоци за да ги видите неговите карактеристики, а потоа ќе ви кажам за сензациите што ми ги предизвика и што мислам за овој уред.

Технички карактеристики Енергетски чистач MAX

ЕКРАН

 • 6 screen екран на допир
 • Е-дисплеј за букви со мастило со електронско мастило и 16 нивоа на сива боја.
 • Резолуција: 600 x 800 пиксели (H x V) / 166 dpi
 • Антирефлексивен систем
 • X x 163 116 8 mm
 • 160 g

ПРОЦЕСОР

 • Двојадрен процесор ARM Cortex A1.0 со 9Ghz

ОПЕРАЦИОНЕН СИСТЕМ

 • Андроид 4.2 Желе Bean

МЕEMУВАЕ

 • 512 MB DDR3 RAM меморија
 • 8 GB внатрешна меморија што може да се прошири преку microSD / SDHC / SDXC картички (до 64 GB)

ПОВРЗАЕ

 • WI-FI 802.11 b / g / n

БАТЕРИЈА

 • Вид на батерија: Полимер литиум, на полнење
 • Капацидад: 2.000 mAh
 • Се напојува со порта MicroUSB
 • Траење на батеријата: употреба до шест недели со едно полнење (засновано на половина час дневно читање, со исклучена конекција за Wi-Fi)

СОДРИНА

 • Слот за microSD / SDHC / SDXC (до 64 GB)
 • MicroUSB порта.

ДРУГИ

 • Поддржани формати: Книги: TXT, PDF, EPUB, FB2, HTML, MOBI.
 • Поддржани формати на слика: JPEG, BMP, PNG, GIF
 • Поддржува книги со содржина заштитена од Adobe DRM
 • Илјадници апликации за Android достапни преку Google Play Store

Пакување

Пакување и кутија со чистачот Макс

Сакам да зборувам за тоа како се спакувани читачите, бидејќи тоа ни дава многу важен прв впечаток.

Уредот ние пристигнува многу добро претставено, со робусна и убава кутија и ентериер со детали што оставаат многу добар прв впечаток. Јакна од црна прашина со срцето на Енеги систем што го штити уредот при отворање на куќиштето, кадифеното дно итн. Тие се мали детали кои без да ги ценат генерираат доверба во направената набавка.

енергетски систем за внатрешно пакување

Во оваа смисла тие завршија многу добра работа. Но, да разговараме за самиот уред и сè што ни даде.

Впечатоци и изглед

енергетски систем Макс

На естетско ниво тоа е прекрасен уред. Со страничен панел за копче за вртење на страницата од двете страни, што го прави идеален и за десни и за леви или за различни начини на држење на читателот. Исто така, има централно копче на дното за да одиме на почетокот кога ќе се изгубиме помеѓу менијата.

Задниот дел е изработен од мазна пластика и нејзиниот изглед не мами, бидејќи се чини дека ќе се лизне, но навистина добар стисок. Можеме да го држиме со една рака совршено, без да го допираме екранот на допир по грешка. Ми се допаѓаат широките рамки во читачите, особено во тактилните бидејќи тие ни овозможуваат, како што велам, добро да го држиме уредот и да не го активираме екранот постојано и да ја вртиме страницата.

енергија Макс заден дел со добар зафат

Во рака, допирот е пријатен. Целиот капак е направен од мазна пластика и како што рековме со многу добар зафат, ништо не се лизга и тоа е многу пријатно. Големината е точна за 6 ″ уред. И иако може да изгледа малку тешко, сметам дека е нормално. Како што реков, има симетрично странично копче за контролирање на вртења на страници.

Екран и работа на уредот за читање Макс

приказ, контраст и работа на читачот

Ова е местото каде ние ќе го заостриме чистачот на Energy Sistem. Има е-мастило Carta Display со 16 нивоа на мастило и резолуција од 600 × 800 и 166 dpi. Изгледа добро иако не е квалитетот на другите уреди, сепак останува малку фер.

Можеме добро да читаме и да уживаме, но кога ќе споредиме со други познати брендови е кога ќе ги видиме разликите и дека нема што да биде одличен читач. И покрај сода ако погледнеме ја забележуваме таа позадина со мастило со буквите тоа беше порано и нема малку контраст

Главниот недостаток на MAX од енергетскиот систем е флуидноста во неговото работење. Вртењето на страницата е бавно и со непознат човек во транзиција во помала мерка на стартување (потребни се 35 секунди за да се започне, но не сметам дека е многу важна карактеристика). Онаму каде што особено забележуваме, овој недостаток на флуентност е кога користиме функција за пишување и гледаме колку е тешко да бидеме во чекор со нашиот ритам на пишување.

На ниво на батеријата, совршено одговара на она што е читач, заборавајќи за неколку недели да мора да се наполни. Непросветлувањето многу помага.

Силната страна. Андроид и неговите можности во уредот за читање

Карактеристики на Макс и преглед. читач со андроид

Тоа е првиот читач со Android што го пробувам и вистината е дека бев изненаден од неговите можности.

За мене, силна страна на уредот е тоа што го вклучува Андроид како оперативен систем. Можностите за користење на eReader вртоглаво растат.

Идејата е НЕ да се претвори во таблет. Секој гаџет има различна функција и читачите се за читање, но можноста за користење на апликациите на Play Store ни овозможува да се поврземе со социјални мрежи и да испраќаме информации до читачот. Благодарение на Андроид можеме да уживаме во голем број апликации и интеграции до нашите читања.

Можеме да ги поврземе Твитер, Фејсбук, за да споделуваме цитати или фрагменти од текстот што го читаме. Гудридс и сл. Но, тие не се интеграции. Ја користите апликацијата како што правите со вашиот паметен телефон.

Но, онаму каде што навистина можеме да го искористиме тоа е кога испраќаме информации до читачот. Можеме да користиме џеб, диск, пошта, можеме да испраќаме книги, документи или да читаме статии што сме ги обележале од нашиот прелистувач на компјутер, лаптоп или паметен телефон.

Заклучок

Точен уред за читање со кој ќе уживате во читањата, но не е уред за најсложените или споредливи со високите опсези. Андроид ви дава многу интересни опции за употреба кои не се можни во конвенционалните уреди за читање, но му недостасува екран и флуидност кога го користите.

Гледам во MAX со Android, база за подобрување. Со промените на екранот и флуидноста, може да стане одличен читач. Основата е таму.

Енергија eReader Макс
 • Оценка на уредникот
 • 3.5 ratingвезден рејтинг
99 a 129
 • 60%

 • Екран
  Уредник: 60%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 60%
 • складирање
  Уредник: 75%
 • Траење на батеријата
  Уредник: 75%
 • Поддржани формати
  Уредник: 90%
 • Conectividad
  Уредник: 75%
 • цена
  Уредник: 70%
 • Употребливост
  Уредник: 60%
 • Екосистем
  Уредник: 40%

 

Добрите

Оперативен систем Андроид
Многу добар зафат

Contras

Недостасува флуентност при вртење на страници и работење на апликацијата


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јави dijo

  Интересно за темата Андроид, SD, мноштвото формати и копчињата што ќе ве задоволат некои (лично, ниту фу ниту фа).

  Но, прашањето е ... дали вреди да се вложат тие пари во ова кога за таа цена (или малку повеќе) имате Kindle Paperwhite со подобра резолуција, светлина и повеќе течност?

 2.   Начо Морато dijo

  Тоа е дека не сакав сè да темелам на споредба со Киндл. Ако требаше да изберам за себе, ќе се држев до Paperwerite или Kobo.