Energy Sistem го сведочи шпанскиот eReader благодарение на Energy eReader Max

Енергија EReader MAX

Во последниве месеци не видовме многу нови модели на eReader и неколку што се појавија имаат меѓународен или глобален карактер (второто ако ги земеме предвид моделите Киндл и Кобо Аура). Што остава стари модели на шпанскиот пазар или со значително помалку функции од новите уреди.

Се чини дека компанијата Energy Sistem ја зеде диригентската палка на шпанскиот eReader и лансираше нов модел тоа не само што го ажурира целиот свој опсег, туку е добра опција и на пазарот при избор на eReader. Овој уред е именуван како Енергија eReader Макс.

Овој нов eReader го носи доброто на нормалниот eReader и најдоброто од Android eReader, што го прави уредот добра опција за оние што бараат уред за читање и информации. Овој Energy eReader Max е лесен уред со 6 ″ екран, удобен за употреба со една рака. Мерењата на уредите се 163 x 116 x 8 mm и неговата тежина е 160 gr., под тежината на Energy eReader Pro.

Energy eReader Max има приказ на 6 инчи со резолуција од 600 x 800 пиксели, 166 ppi и технологија Letter. Овој уред има екран на допир и странични копчиња кои ќе ни помогнат да ја свртиме страницата, како и антирефлектирачки систем што ќе ни овозможи да читаме во лоши услови на осветлување како што е плажата. Овој нов уред има двојадрен процесор од 1 Ghz придружен од 512 Mb рам и 8 Gb внатрешна меморија. Ова складирање може да се прошири благодарение на слот за микросд картички што ни овозможува да додадеме дополнителни 64 GB.

Енергија EReader MAX

Покрај ова, уредот има Wi-Fi конекција што ќе ни овозможи да се поврземе со која било веб-страница, да преземаме нова содржина или едноставно да инсталираме нови апликации. Срцето на овој Energy eReader Max има Android, малку стара, но моќна верзија што ќе ни овозможи да инсталираме многу апликации за да бидеме информирани, како што се апликацијата Amazon или Kobo, Алдико или едноставно апликација за читање вести. Ова е голема предност бидејќи му овозможува на корисникот да додаде нови функции или нови извори на читање, како што се читање со паушални стапки. Energy eReader Max ја вклучува апликацијата Nubico, како и едномесечна претплата на оваа услуга.

Батеријата во овој eReader има капацитет од 2.000 mAh, батерија со голем капацитет тоа ќе ни овозможи да читаме шест недели, сè додека не користиме Wi-Fi конекција или апликации што трошат многу ресурси на нашиот уред, како што се социјалните мрежи.

Energy Sistem MAX е компатибилен со многу формати за читање е-книги, но има Андроид, тој веројатно ги препознава сите формати, бидејќи форматот што не го препознава може да биде поддржан со соодветната апликација. Но, исто така, уредот го препознава DRM на Adobe, така што многу е-книги со ова ограничување можат да се користат на овој уред.

Цената на овој уред е близу 125 евра, многу интересна цена за ваков eReader, близу до Kindle Paperwhite и со можност да може да се користи со која било платформа. Ова е местото каде што мислам дека сјае Energy eReader MAX. Бидејќи нејзината цена е малку повисока од другите уреди како што се основниот Kindle или Кобо Аура, но можеме да избереме која платформа за е-книги ќе ја користиме, од која книжарница да купуваме е-книги или едноставно ќе можеме да имаме агенда на уредот. „Енерџи Систем“ е компанија која е присутна на повеќе континенти, но тоа си направи ниша на шпанскиот пазар. Значи, наоѓањето на овој модел eReader во главните продавници во земјата нема да биде нешто ретко.

Јас лично сметам дека е интересен овој модел eReader Ми недостига екран со осветлување, за што ништо не е кажано во неговата документација. Но, и покрај ова, за оние на кои не им треба помошно светло или не сакаат премиум уред да ги чита своите е-книги, овој уред е добра опција. Не мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јави dijo

  Интересен дизајн, како и копчиња за вртење страница што на многумина ќе им се допадне и носи Android, но тешко е да успее кога практично за таа цена имате цел Kindle Paperwhite. Без Андроид и без копчиња и без SD но со целата гаранција на Амазон и нејзината голема библиотека.
  Останува да потврдиме за светлината.

  Од друга страна, новата Oasis ме прави сè покорисна и покрај цената. Мислам дека Начо Морато подготви преглед на стариот модел… Начо, дали можете да го коментирате вашето мислење дури и ако не ја објавите рецензијата? е дека ако ми кажеш дека старото вреди, ќе одам по новото.

 2.   Начо Морато dijo

  Здраво Јави. Willе го објавам прегледот за да го документирам уредот, иако овој модел застари додека го тестирам, не знам дали ќе го објавам како новина.

  За мене, вистината е дека бев воодушевен ако цената е оправдана или не, тоа е веќе поперсонално прашање. Како да мора да потрошиме 1000 € за мобилен телефон.

  Toе ти кажам за „стариот“ модел кој е 6, новиот е 8 и никогаш немав 8 eReader, чекам Kobo Aura One, но во моментов не допрев ниту еден .

  Бев изненаден од тоа колку е мал со мали рамки што те принудуваат да го земеш е-читачот од тастатурата. Тенката страна, без рамки, има допир што се чини дека се лизга иако не паѓа, од друга страна страната на панелот за копчиња обезбедува сигурност, како резултат на промената на материјалот и промената на дебелината. Како и да е, ако земете насловна страница и читате со неа, ова не е важно.

  Јас го имам основниот Kindle, но 4-те без допир, и јас сум навикнат да го земам со лепење на прстот на екранот. Но, штом еднаш ќе се навикнеш на оазата, пуф, јас навистина го сакав тоа.

  Светлината е многу добра, единственото нешто што без светлина контрастот е помал отколку во мојот стар поттик што има побела позадина.

  Но, ајде, јас не го допрев Патувањето, но помеѓу Paperwhite и Oasis останав со вториот со затворени очи.

  Тастатурата е многу ценета.

  Ако имате дополнителни прашања, кажете ми и ќе го погледнам / пробам.

  честитки

 3.   Јави dijo

  Фала многу Начо, многу ми појасни. Треба само да ја убедам сопругата да ми дозволи да се препуштам лол.

  Само разјаснете дека новите се 7 ″ не 8 ″ ако има Кобо Аура што ја коментирате. Во право си во она што го кажуваш за цената, тоа е многу пари во споредба со другите модели кои ја вршат истата функција, но секако, јас обично читам легнато, држејќи го еридерот со една рака и мислам дека дизајнот на Оаза е совршена за вакво читање. Мислам дека вреди. Во неговото време не го ценев моделот што го имате затоа што не верував дека е доволен напредок, но сега со поголемиот екран ...

  Исто така, значајно е и она што го коментирате за контрастот со исклучено светло ... е нешто што секогаш го кажував и драго ми е што не сум единствениот што го забележува тоа. Сестра ми го имаше основниот поттик (без светло) и секогаш сметав дека има подобар контраст од мојата Paperwhite со вклучена светлина. Несомнено. Iousубопитни. Претпоставувам дека светлосниот екран има врска.

  Па, ако конечно ја купам новата Oasis, ќе коментирам како беше ...

  Благодарам уште еднаш.

 4.   Јави dijo

  Патем ... дали мислите дека ќе има важни вести следната година во светот на бришење? IMX 7? Пред 2 години се зборуваше за овој процесор и сè уште го чекаме ... нов електронски екран со мастило? Колку време е-мастилото не иновира?
  Повеќе не ги кажувам тие гласини за приказите на бои во ACeP. Се разбира, дури и „електроелектричноста“ нема да пристигне ...

  Но, дали ќе има новости или сè ќе остане исто? тоа е прашањето.