Tagus Lux: екран на допир и предно светло

Тагус лукс

Божиќните празници доаѓаат и сите бараме идеален подарок за нашите најблиски и, се разбира, за нас самите. Ако сеуште не знаете што да му „советувате“ на Дедо Мраз или на тројцата мудри, за оваа година да не ви остават повеќе долна облека во чевлите, можете да поминете на линкот до овој напис, за да видите дали ќе го фатат „ навестување “.

Кога постојано се прашувам за предности (или не) на предното светло на Glo или Paperwhite пред моите тековни е-читачи без предно светло Куќа на книгата (репер во областа на читање за многу години) и го претставува својот нов читател Тагус лукс de екран на допир и предно светло и што се чита нема рефлексии. Еве ги нејзините главни карактеристики:

 • на бисерен екран 6 ″, допир и со резолуција од 1024 758. Веќе зборуваме за еден од читателите на HD екранот на годината.
 • Со процесор Кортекс А8 на 800 Mhz, со a Флеш меморија 256 MB ДДР
 • Капацитет на чување 4 GB може да се прошири до 32 GB преку microSD картичка.
 • Литиум јонска батерија 1600 mAh, дозволувајќи приближно 8000 вртења на страници. Како и кај сите читатели, користењето на wifi, светло и сите тие ситници го намалува времетраењето.
 • Conectividad: 802.11 b / g / n wifi, microUSB 2.0, 3,5мм приклучок за слушалки, слот за картичка Micro SD.
 • И, нешто многу интересно, е мултиформат.

Кутијата вклучува, освен Tagus Lux, USB кабел, упатство за брз почеток и гарантна картичка. Полнач / адаптер за струја и некаков вид на обвивка или заштита недостасува, иако во моментов, освен најскапите читачи, скоро никој не го вклучува.

На овие многу важни датуми, ќе бидеме позитивни: отсуство на обвивка Тоа ќе ни овозможи да прошетаме низ многу специјализирани продавници од оваа област и да избереме некои од скапоцените работи што тие ги нудат; дури и направете малку сам и сами направиме. Дали имате идеи?

Контроли на Тагус Лукс

на мерки на Тагус Лукс се многу слични на оние на повеќето читатели од средна класа 6 (171x125x10,9 мм), иако донекаде далеку од моделите што тврдат дека можат да се управуваат како PRS-T2. Истата работа ни се случува со тежината, нејзината 238 гр тие не го прават тоа мечка, но може да биде малку непријатно да се користи со една рака.

Друг аспект што не ме убедува многу е количината на меморија посветена на оперативниот систем пред просторот што го остава како место за складирање; од 4 GB што ги има, тој одвојува 3 GB на системот Tagus и остава само 1 GB за корисникот. Точно е дека книгите зафаќаат малку и ние би можеле да носиме библиотека со одредена големина, освен што можеме да ја прошириме со картички microSD, но пропорцијата на просторот што го зафаќа оперативниот систем е поголема отколку кај другите читатели.

Важна точка во корист на Tagus Lux е тоа Вклучен е речникот на РАЕ, нешто што е многу корисно за да можете да се консултирате додека читате. Идеалот е да се надополни со други речници како што се Ларус, некои шпанско-англиски / англиски-шпански и друг на англиски јазик (или друг странски јазик) како што е Колинс.

И една од точките што најмногу ми се допаѓа кај секој читател, Tagus Lux е компатибилен со pdf, epub (со и без DRM), txt, html, chm, pdb, mobi, fb2, djvu, doc, xls, rtf и со rar и zip, за да можеме да претпоставиме дека е компатибилен со cbz и cbr. Што се однесува до компатибилноста е скоро луксуз, иако не е изненадувачки со оглед на тоа што станува збор за клон (или скоро) на Onyx Boox i62HD Firely.

Ние се приближуваме до крајот со друга точка што ја сакам, репродуцира аудио датотеки, за разлика од двата читатели на starвезди за 2012 година (Sony PRS-T2 и Kindle Paperwhite). Јас веќе го кажав тоа во други прилики, но огромните можности што ги нуди системот TTS (Text To Speech) и аудио книгите изгледаат одлични кога станува збор за учење јазици или за луѓе со некаков вид на оштетување на видот, или можност за слушање музика во позадина додека читам (знам дека ова може да се направи и со друг уред, но, на пример, кога патувам, зошто треба да носам повеќе од еден уред и повеќе од еден полнач?).

Освен сето ова, Tagus Lux ни овозможува купувајте во целосна удобност во Casa del Libro и пристап до една од најголемите електронски библиотеки на книги на шпански јазик, со лесен, удобен и совршено интегриран систем со овие читатели (да, добро, едноставно требаше да не биде).

Заклучок: Tagus Lux е одличен читач од средна класа, со повеќе од прифатливи одлики по прилично разумна цена (139 € на официјалната веб-страница на Casa del Libro).

Повеќе информации - Екрани осветлени со ЛЕР: мода или потреба?

Извор - Куќа на книгата


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

20 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   К4 Т. dijo

  се чини добро, но дали можете правилно да ги прочитате pdf-овите? Тоа е, не за да ги видам, туку за да може удобно да ги читам (функција Reflow), друга работа што загрижува е услугата за пост-продажба, има многу луѓе што критикуваат на форуми како што е куќата на книгата не ги реши проблемите со претходниот уред за чистење, и конечно дека оперативниот систем зафаќа 3Gb оставајќи само 1 GB слободен, дава впечаток дека операциите нема да бидат рамномерни со толку тежок ОС, ќе мора да видите тест видео.

  1.    Ирина Бенавидес dijo

   Навистина, искуството ми кажува дека услугата за клиенти во Casa del Libro не е секогаш најсоодветна (и за традиционалната книга и за нејзините читатели и е-книги).

   Општо земено, од моја гледна точка, читачите од 6 читатели не се најпогодни за читање на pdf, освен ако датотеките не се создадени специјално за таа големина. Поголемиот дел од времето, pdf-овите се направени за А4 и резултатот во мал читач е разочарувачки (е мазен): големината е несоодветна, вртењето на страницата е сè друго освен флуидно, итн. И, без оглед колку е добар софтвер на читателот, обично е подобро да користите други видови датотеки (што не е секогаш можно).

   3 GB за оперативниот систем изгледа како варварство, како што велите, но на долг рок може да нè изненади (или не).

 2.   Селарис dijo

  Го имам една недела и сум презадоволен. Осветлувањето работи правилно и во останатите карактеристики не разочарува. Течно прочитајте многу формати. Има повторен документ за pdf документи што го поддржуваат. За остатокот, тој може совршено да се прилагоди на маргините од екранот на допир. Успех што La Casa del Libro се одлучи за Onyx Boox.

  1.    Ирина Бенавидес dijo

   Да се ​​биде „мелодија“ на Onyx Boox i62 Firefly квалитетот се претпоставува, бидејќи ониксот го има. Но, сите знаеме дека поривот за прилагодување понекогаш доведува до катастрофа.
   Јас сум многу среќен што знам дека во овој случај Casa del Libro го задржа квалитетот на оригиналниот производ и дека, како и Оникс, тој се вубува.

 3.   лаура мурузабал dijo

  Го купив Tagux Lux и воодушевен сум од неговата изведба и квалитетот на екранот. Мал проблем што го имав беше решен совршено во услугата за клиенти. Јас го препорачувам.

 4.   адолфо dijo

  Го имам и ми оди одлично, засега

 5.   Gema dijo

  Здраво, тие ми го дадоа и тоа е еден од најдобрите подароци што можеа да ми го дадат, јас сум воодушевен од тоа и една од причините што најмногу ми се допаѓа е тоа што чита многу формати за разлика од другите што ве читаат помалку и светлината е корисна во мојот случај од време на време ја користам, јас целосно ја препорачувам. Се најдобро.

 6.   Ангел dijo

  Во јануари оваа година го купив Тагус лукс во продавницата Ла каса дел Либро во Виторија. Од првиот ден не можеше да купи книги од самата книга, мораше да го стори тоа преку компјутер, а потоа да се синхронизира за да го пренесе на Таг. Покрај тоа, рекламирањето што осигурува 8.000 чекори на страницата е целосно лажно, јас никогаш не сум можел целосно да го вчитам и покрај тоа што го имав поврзано на компјутерот цела ноќ и по третото оптоварување, кога го имав е-книгата на половина товар, одеднаш во среде читање, добив порака за брзо полнење, нешто што сторив, но пораката не исчезнува, црвената сијаличка за полнење поминува и жолтото светло не се појавува. Го однесов во продавницата за да можат да ми дадат решение и да ми кажат дека треба да го испратам во Мадрид на моја сметка. Постојат и одредени книги како што е „Астробиологија“ кои заедно со текстот на книгата имаат написи за поддршка на објаснувањето што може да се види во целост само ако големината на фонтот е поставена на минимум, односно дека треба да се читаат со лупа.

  Затоа препорачувам да не го купувате, услугата за продажба е страшна и важи само за читање романи, а не за технички и популарни книги.

  1.    Паулино dijo

   Уредите, вклучително и мобилните телефони, кои се полнат преку USB-врска, поради карактеристиките на овој тип на врска (првично не беа врски наменети за полнење) на компјутер, ќе наплаќаат 80% од вкупната батерија, исклучувајќи се со достигнувањето на ова ниво. За 100% полнење, мора да се наплаќа преку струјата.

   Во врска со услугата по продажбата, ми ја испратија од продавницата, тотално бесплатна, без никаков проблем. Но, мојата беше во друга продавница.

   И, за останатото, ми изгледа како „краставица“, оди глатко и засега, една година по купувањето и со многу голема употреба, реагира прекрасно.

 7.   Карлос dijo

  Може ли да слушам музика додека читам? Дали оди добро од една на друга страница?

 8.   Кончи dijo

  Минатиот 25 јануари купив луксуз. Меѓу апликациите што се појавуваат дека ги има е речникот и преведувачот. Tagus lux што го стекнав има функција, но кога барате збор, дефиницијата не се појавува. Во менито со алатки за речник, кога избирам речник, се појавува текст во долниот централен дел на екранот кој вели: „Нема речник“. Дали е тоа производен дефект? Ако не, како можам да ја најдам дефиницијата за зборот? Ги прочитав упатствата, ги следев чекор по чекор, но ниеден збор не ме дефинира. Исто така, нема преведувач. Во Ел Корте Инглес (каде што го купив) тие не знаат како да ми кажат ништо и во продавницата Каза дел Либро (што јас сум го прашал). Можете да ми помогнете.
  Благодарам
  Кончи

  1.    Хулио dijo

   Здраво Кончи, штотуку го купив taugus lux и ми се случува токму истото, не знам дали
   Тие веќе ви дадоа решение ако е така, би го ценел ако можете да ми кажете како да го решам, поздрав

   1.    Мартин dijo

    Здраво, јас сум Мартин, истото ми се случи, не ми ја дава дефиницијата за посочениот збор, мислам дека нема да го инсталира речникот. Јас би ценел ако можете да кажете дали сте го решиле и како.

 9.   Елена dijo

  Здраво, би сакал да ми помогнете шестмина, ве молам. Како можам да префрлам книги од PDC на е-книга, во која папка, ги пренесувам, но потоа тие не се појавуваат во неа или не ги препознавам. Благодарам

 10.   Елена dijo

  Купив тагус лукс во англискиот суд, ми се случува исто како што Кончи не се појавува речник, и се појавува истата кутија, исто така, wifi е исклучен многу, му даваме да не се исклучува никогаш и се исклучува сам по себе, штета е затоа што многу ми се допаѓа ебокот, но тоа ми прави проблеми, па ќе одам во продавница да видам што ќе ми кажат затоа што сум во 15-те дена тестирање, бев многу возбудена, но не оди добро и wifi, проблем на Куќата не е дома лаптопот и десктоп компјутерот се совршено во ред, ако некој може да ми одговори нешто што би го ценел.

 11.   Тагус лукс dijo

  Добро е да се купи. Како што вели статијата: нејзината меморија не е она што сите очекуваме, бидејќи нуди само свирка на вистинско складирање. Меѓутоа, ако сакаме повеќе меморија, секогаш можеме да ставиме картичка за да ја прошириме.

  Она што најмногу ми се допаѓа: Има многу елегантен дизајн, ги чита практично сите формати и мислам дека е еден од најлесните на пазарот. Покрај тоа, нејзината цена не е лоша (129 евра) што е просек за читателите од овој опсег. Што се однесува до неговиот екран, тој има добра резолуција и во однос на батеријата, неговото времетраење е добро.

  Како заклучок, станува збор за е-книга што нема на што да и позавиди на кој било опсег (разгори хартија од бела боја, сони prs t3, итн.).

 12.   Olолу dijo

  Ги споделувам со Ајрин Б. Нејзините коментари за читателите на трудовите А4, купив Tagus Magno и тој навистина не се споредува со Kindle DX кој беше познат во 2011 година, иако е нов производ. Не го препорачувам затоа што претставува многу Fallas и Casa de Libro Espanna мора да поправат така што ќе имаат прифаќање на пазарот .320 евра за вода.
  Olолу

 13.   Iулијан Андрес Пинтор Руиз dijo

  Купив и е-книга во El Corte Inglés TAGUS LUX и ниту речникот на RAE, ниту преведувачот не се достапни (откако се обидов 3 дена да дознаам зошто). Исто така, моторот TTS Tagus не работи. Кога отидов во англискиот суд, тие ми рекоа дека го знаат тоа, тоа е фабричка грешка на низа единици и дека не предупредуваат затоа што многу клиенти не ги користат овие речници. Се чини дека проблемот е решен со линк што ви го испраќаат за да можете да го инсталирате. Како е можно тие да знаат за тоа и сепак да го продаваат? Исто така, ако побарате промена за друга единица, тие ќе ви кажат дека сите што ги имаат се неисправни ... Дали склучиле договор за „вметнување во облик“ на неисправните книги на клиентите на „Ел Корте Инглес“? Сметам дека е неверојатно дека овие работи се случуваат затоа што цената по која го продаваат не е ни поевтина отколку на страницата „Ла Каза дел Либро“ и пред се укажуваат на тоа дека е намалена кога не е, барем во споредба со другите продавници. Дали не земаат за будали?

 14.   Кончи dijo

  Проблем со тагус лукс. Не го користев неколку месеци и кога ќе се обидам да го вклучам, започнува, но тој е блокиран на почетната страница. Не сте ја вчитале ниту последната прочитана книга. Не реагира со ниту едно копче, ниту при ресетирање. Дали некој знае што може да се случи со него? Како може да се отклучи?

 15.   Карлос dijo

  Здраво на сите:
  Јас сум нов за еReaders. Само што купив тагус лукс 2016 за подарок во Casa del Libro и сфатив дека доаѓа само со USB кабел и дека треба да го купам адаптерот за напојување одделно. Од она што го прочитав, исто така е неопходно да се добијат 100% оптоварувања. Дали знаете дали можам да користам полнач за телефон со слична miniUSB конекција?
  Имам неколку телефони и таблети со овие типови полначи (Samsung Galaxy J5, Samsung Galaxy TAB S, Samsung Galaxy TAB S2, Samsung Galaxy ACE 2). Идејата би била да користам полнач од Samsung Galaxy ACE 2 што повеќе не го користам за да го користам со уредот за читање. Дали знаете дали е тоа можно?
  Ако имате официјален полнач за tagus lux 2016, можете ли да ми ги кажете карактеристиките на адаптерот за напојување?
  Поддржан напон, фреквенција, засилувачи и излез
  Благодарам