голем е-читач

Ако мислите дека 6-инчните или 8-инчните е-читачи не ви се доволни или имате проблеми со видот, треба да размислите купи голем е-читач. Тие се фантастична алтернатива која многумина ја оставаат настрана, но како што можете да видите, имаат големи предности.

Најдобрите големи модели на eReader

Што се однесува до најдобрите големи модели eReader што го препорачуваме, треба да се истакне следново:

Kindle Scribe 10.2"

Еден од најинтересните големи е-читачи што можете да ги купите е без сомнение Kindle Scribe. Станува збор за модел со екран на допир од 10.2 инчи e-Ink и резолуција од 300 dpi. Покрај тоа, ја има огромната Kindle библиотека со повеќе од 1.5 милиони наслови, 16 GB простор за складирање и саморегулирачка предна светлина.

И ако тоа ви изгледа малку, една од неговите главни карактеристики е тоа што ви овозможува да пишувате со вклучениот молив. На овој начин, можете да креирате списоци, да правите белешки за документи, да пишувате документи, да корегирате итн.

Пакет Кобо Елипса 10.3 инчи

Следен на листата е Kobo Elipsa Pack, голем е-читач кој директно се натпреварува со Kindle благодарение на големата библиотека на Kobo Store со повеќе од 0.7 милиони наслови. Покрај тоа, има 10.3-инчен екран на допир, анти-отсјај, прилагодлива осветленост, e-Ink carta екран и 32 GB внатрешна меморија.

Се разбира, како и неговиот најдиректен конкурент, вклучува и Kobo Stylus, пенкало што ќе ви овозможи да пишувате за да креирате прибелешки во вашите е-книги. И не само тоа, тој вклучува и SleepCover, паметен капак за заштита на вашиот eReader.

9.7 инчи PocketBook InkPad Lite

PocketBook е уште еден од најдобрите брендови во овој свет. Inkpad Lite има екран од 9.7 инчи, еден од најголемите од овој бренд што можете да ги најдете. Има висококвалитетна e-Ink технологија, предни копчиња за лесно користење, USB-C порта итн.

Што се однесува до складирањето, тоа е 8 GB. И на ова мора да додадеме дека има WiFi безжично поврзување и исто така Bluetooth за да ги поврзете вашите безжични слушалки и да уживате во вашите омилени аудио книги.

Таб оникс BOOX

Не се пронајдени производи

Конечно го имаме Onyx BOOX Tab X, уред кој е совршен хибрид помеѓу таблет и голем eReader. Станува збор за уред со Android 11, со екран од 13.3 инчи, предно светло, 128 GB достапна меморија, USB OTG, сензор за отпечатоци, WiFi и Bluetooth за аудио книги.

За разлика од таблетите, неговиот екран е e-Ink Carta дизајниран да прикажува текст и слики во вистинска големина А4. Се разбира, има 8-јадрен процесорски чип за забрзување на мултитаскингот, батерија од 4300 mAh која може да трае неколку недели со едно полнење, а има и Google Play за додавање мноштво апликации. А со неговиот молив можете да фаќате белешки и да цртате...

Која големина на екран се смета за голема за eReader?

Одговорот на ова прашање е лесно, бидејќи е-читачот обично се смета за голем. кога ќе надмине 9 инчи. Можеме да имаме дури и екрани од 10 до 13 инчи како што сте виделе претходно. Овие големини се многу повисоки од оние меѓу 6-8 инчи, кои се најзастапени на пазарот.

Како да препознаете дали голем е-читач е добар

е-читач со голем екран

Сега кога ги запознавте некои од најдобрите модели кои ви ги препорачуваме, доколку сè уште се сомневате кој да го изберете, еве целосен водич за сите нив. карактеристиките што треба да ги барате да знаете дали се соочувате со добар уред или не:

Екран

Ако сакате да купите голем е-читач, една од најголемите грижи треба да биде дека екранот е со добар квалитет, бидејќи главната карактеристика на овие уреди е токму големината на нивниот панел. За да го направите ова, разгледајте ги следниве точки:

Тип на екран

Тековните екрани се е-мастило или е-хартија, односно електронско мастило. Ова му овозможува на eReader да прикажува текст и слики на многу поефикасен начин од LCD екраните, така што ќе има корист од автономијата. И не само тоа, најважното кај овие екрани е што благодарение на нивната технологија нудат искуство слично на читањето на хартија, со помала непријатност и замор на очите.

Нејзината работа е едноставна благодарение на фактот што ја има микрокапсули со пигменти во проѕирен течен слој. На овој начин, со примена на полнења на различни области на екранот, можно е да се генерираат текстот и сликата што е потребна, бидејќи црните и белите пигменти се соодветно наелектризирани негативно и позитивно.

Од друга страна, во рамките на оваа технологија постојат подваријанти:

 • визплекс: Членовите на MIT ја основаа компанијата E Ink и го патентираа брендот E-Ink. Нов дизајн на екрани со електронски мастило што пристигна со првата генерација во 2007 година.
 • Перл: Три години подоцна се појави оваа технологија која дозволува прикажување на почисти бели, а во тоа време беше многу популарна.
 • Mobius: Овие e-Ink екрани се разликуваа од претходните генерации по тоа што имаа проѕирен пластичен слој кој служеше како заштитник на екранот.
 • Тритон: првата верзија на овие екрани во боја се појави во 2010 година, три години подоцна ќе пристигне и Triton II. Тоа е еден вид електронски екран со мастило кој може да развие 16 нијанси на сиво и 4096 различни бои.
 • Писмо: Моментално е една од најпопуларните технологии. Првата верзија пристигна во 2013 година, а подоцна и подобрената Carta HD верзија. Carta има резолуција од 768×1024 px, со големина од 6 инчи и густина на пиксели од 212 ppi, додека Carta HD има резолуција од 1080×1440 px и 300 ppi, исто така со 6 инчи.
 • Калеидо– Уште едно подобрување на тритон дисплеите во боја што пристигна во 2019 година. Тоа го направи со додавање филтер за боја, подобрување на тоналитетот. Потоа би се подобрил со Kaleido Plus (2021) со подобра острина и Kaleido 3 (2022), со значително подобрување во опсегот на бои, со 30% поголема заситеност на боите од претходната генерација, 16 нивоа на сива скала и 4096 бои.
 • Галерија 3: конечно ја имаме оваа неодамнешна технологија, од 2023 година. Овие екрани се базирани на ACeP (Advanced Color ePaper) за да се подобри времето на одговор. На пример, тие можат да се префрлат од бело во црно, или обратно, за само 350 ms. За боја, потребно е малку подолго, помеѓу 500 и 1500 ms за низок и висок квалитет соодветно. Други дополнителни функции, сите тие веќе доаѓаат со ComfortGaze за да се намали количината на емитирана сина светлина, што ќе ви помогне подобро да заспиете и да го намалите заморот на очите.

допир наспроти копчиња

Сите е-читачи денес имаат екран на допир, што во голема мера ја олеснува употребата, што ги прави поинтуитивни. Ова може да има јасни предности, иако е исто така точно дека некои продолжуваат да вклучуваат копчиња, што овозможува функциите да се извршуваат подиректно. Секако, доколку изберете некој со копчиња, погрижете се да бидат на страна, бидејќи така се избегнува потребата од поширока рамка.

капацитет за пишување

пишување на голем читач

Некои модели на е-читачи, како оние препорачани погоре, го дозволуваат тоа употреба на електронски пенкала како Kobo Stylus, или Kindle Scribe (основен и премиум). Ова ќе ви овозможи да внесете пишан текст како да е на хартија, па дури и да цртате во некои случаи.

Резолуција / dpi

Ако веќе беше важно во другите е-читачи, кога одите да купите голем е-читач е уште поважно, бидејќи големите екрани значат дека резолуциите мора да бидат големи ако сакате да одржите добра густина на пиксели. Секогаш треба да изберете модели со околу 300 dpi. Ова ќе гарантира поголема острина и квалитет на сликата.

Боја

Постојат е-читачи со екран со e-Ink во црно-бело (сиви тонови) или во боја. Во принцип, за читање на повеќето книги, црно-бел екран е доволен, но ако сакате да уживате во содржини во целосна боја, како што се илустрирани книги, стрипови итн., најдобро е да изберете е-мастило во боја.

компатибилност со аудио книги

читач од 10 инчи амазон

Ако вашиот голем модел на eReader е способен за репродуцирајте аудио книги или аудио книги, подобро. Аудио книгите имаат големи предности како што се:

 • Тие ви дозволуваат да уживате во гласовното раскажување додека готвите, возите или вежбате.
 • Идеален е за мрзливи луѓе кои не сакаат многу да читаат.
 • Тоа може да биде опција за пристапност за луѓе со проблеми со видот.

Процесор и RAM меморија

Кога зборуваме за процесорот и RAM меморијата, навистина се грижиме за перформансите и флуидноста. Ова е особено важно кај оние е-читачи кои имаат Android како свој оперативен систем, бидејќи ќе бара повеќе ресурси. Затоа, секогаш избирајте модели кои имаат најмалку 4 процесорски јадра и 2 GB RAM или повеќе.

складирање

Постојат големи модели на eReader со повеќе капацитети. Внатрешната меморија може да се движи од 8 GB до 128 GB во некои случаи. За да ви дадеме идеја, просечниот број на наслови на еКниги што можете да ги зачувате по гигабајт е околу 750, иако тоа ќе зависи од големината на книгата и нејзиниот формат, бидејќи може да варира. Тоа значи дека со 8 GB би имале гарантиран капацитет за околу 6000 наслови, а со 128 GB би можеле да достигнеме 96000 наслови.

Сепак, имајте на ум дека некои е-читачи имаат слот за microSD мемориска картичка, дозволувајќи капацитетот да се прошири доколку е потребно во одреден момент. Исто така, тие исто така имаат облак услуги за да ја прикачат содржината што ја сакате и што не зафаќа простор локално.

Система operativo

запали писар

Некои е-читачи од минатото беа базирани на вграден Linux. Во моментов тие исто така продолжуваат да користат Linux, но ова јадро доаѓа во рамките на Оперативен систем на Android. Благодарение на ова, тие можат да дозволат поголемо богатство на апликации и функции. Некои дури вклучуваат Google Play за преземање на вашите омилени апликации и игри. Односно, тоа ќе биде нешто најблиску до таблет што ќе го имате.

Поврзување (WiFi, Bluetooth)

Меѓу големите е-читачи можеме да ги истакнеме два типа на безжично поврзување:

 • WiFi: ќе можете да се поврзете на интернет секогаш кога сте блиску до точка на покриеност, со што ќе ви овозможите да управувате со вашата библиотека со книги онлајн, да купувате, да преземате апликации итн.
 • Bluetooth: Технологијата BT ви овозможува да поврзете безжични звучници или слушалки за да не морате да зависите од кабли додека уживате во вашите аудио книги или звуци.

Автономија

Со оглед на тоа што се големи е-читачи, автономијата може да биде засегната со тоа што треба да се нахрани толку голем екран. Сепак, многу производители го решија овој проблем со додавање на Li-Ion батерии со висок капацитет (mAh), за да можат да имаат и автономија на неколку недели со едно полнење.

Финиш, тежина и големина

големи предности на читачот

Имајте на ум дека завршницата и материјалите не се важни само на тактилно и естетско ниво, туку треба да имаат и Ергономски дизајн што ви овозможува да го држите eReader поудобно и без непријатност.

Исто така, од друга страна, тежината и големината е многу важно кај овие е-читачи, бидејќи има такви големи екрани, јачината на звукот расте, а исто така и неговата тежина, така што тие можеби не се најдобри за патување.

библиотека

eReader е важен, без разлика дали е голем или мал, тој ви овозможува да уживате во сите наслови и содржини што ги сакате, без ограничувања. И, за тоа, заедно со поддржаните формати на датотеки, исто така е важно да имате а онлајн книжарница со широк каталог. На пример, Amazon Kindle веќе има повеќе од 1.5 милиони достапни книги, додека продавницата Kobo има околу 0.7 милиони.

Некои модели поддржуваат и синхронизација со вашиот општинска библиотека да купат книги таму. А, оние што поддржуваат аудио книги, можат да поддржат и продавници како Audible, Storytel, Sonora итн.

Илуминација

голем читач со светлина

Често доаѓаат и големи е-читачи со предно светло да може да чита во секоја ситуација, дури и во темница. Некои од овие светла обично се самоприлагодуваат, други ви дозволуваат рачно да ги прилагодите осветленоста и топлината, што е дефинитивна предност.

Отпорен на вода

Некои модели на е-читачи имаат Сертификат за заштита IPX8. Тоа значи дека тие се водоотпорни, а не само отпорни на прскање, тие исто така ќе издржат целосно потопување под вода без оштетување. Ова ви овозможува да уживате во вашиот eReader каде и да сакате, без грижи, дури и додека се бањате за релаксација, во базен, на плажа итн.

Поддржани формати

Поддршката на формати на датотеки Тоа е исто така клучно кога станува збор за побогата содржина, бидејќи ќе ви овозможи да читате повеќе датотеки. На пример, меѓу најистакнатите треба да бидат:

 • Документи DOC и DOCX
 • обичен текст TXT
 • Слики JPEG, PNG, BMP, GIF
 • HTML веб-содржини
 • Електронски книги EPUB, EPUB2, EPUB3, RTF, MOBI, PDF…
 • Стрипови CBZ и CBR.
 • Аудио книги MP3, M4B, WAV, AAC, OGG…

Речник

Многу е-читачи исто така имаат вградени речници, и на шпански и на други јазици. Ова ќе ви овозможи да ги консултирате оние зборови што не ги разбирате додека ги читате со малку труд. Доста корисна карактеристика дури и за студенти.

Опсег на цени

Последно, но не и најмалку важно, кога сакате да изберете голем е-читач, како што видовте меѓу нашите препораки, речиси ниту една од нив не доаѓа од 300 евра. сите се над него. Постојат дури и некои модели кои одат над и подалеку, иако исто така е точно дека тие вклучуваат повеќе функции од било кој друг.

Предности и недостатоци на голем е-читач

голем водич за читање

За да знаете дали вреди да се купи голем eReader или не, еве одете некои добрите и лошите страни Што треба да размислите за да го оцените вашиот избор:

Предност

 • Поголема работна површина за прегледување на содржината.
 • Супериорна големина на текст и слика, за луѓе со проблеми со видот.
 • Подобро од другите големини за пишување или цртање.

Недостатоци

 • Со поголема големина на екранот, автономијата ќе биде нешто помала доколку нема добар капацитет на батеријата.
 • Поголемиот панел исто така се претвора во поголеми димензии и тежина, со што се намалува подвижноста.
 • Не е идеално за деца бидејќи ќе се уморат држејќи ги овие големи екрани.

Каде да купите голема е-книга

Конечно, за да го завршите овој водич, исто така треба да знаете каде да најдете одлична е-книга по добра цена:

Амазон

Амазон е една од најдобрите платформи за наоѓање на овој тип на големи е-читачи, бидејќи има најголем број од нив. Покрај тоа, можете да уживате и во гаранцијата за брзина и враќање доколку е потребно. И ако сте клиент на Prime, можете да уживате во бесплатна испорака и во еден ден.

Медијамаркт

Германскиот технолошки ланец е исто така уште едно место за наоѓање на повремен голем модел eReader, иако тој нема толку голема разновидност како Amazon. Се разбира, можете да изберете помеѓу модалитетот за купување лице в лице или онлајн модалитет од неговата веб-страница.

Фнак

Тоа е уште една позната продавница со француско потекло каде што има и голем модел на eReader, иако нема многу да се избере. Дополнително, во овој случај можете исто така да изберете помеѓу испорака до вашиот дом или купување лично од која било од неговите продавници.

Компоненти за компјутер

PCComponentes има и разновидни големи е-читачи и многу конкурентни цени, како и добра техничка услуга и брза испорака во повеќето случаи. Покрај тоа што ќе го испратите дома, можете да изберете и да го земете во неговата централна канцеларија во Мурсија.