Читање на премиерот Амазон, нов паушал за е-книги?

Барате чистач за затворање?

Многу луѓе не прашуваат кој чистач може да се купи за да се направи затворањето попријатно. Ако не сакате да одите директно на поентата, ви препорачуваме 2.

КАРАКТЕРИСТИКА 1
Поттикне Paperwhite

Најпродаваниот читач на пазарот. Станува збор за читателот на Амазон

КАРАКТЕРИСТИКА 2
Кобо Клара HD

За loversубителите на стандардите и квалитетот

Kindle eReader

И покрај паушални стапки е-книгите биле пред и после во светот на е-книгите, точно е дека сè уште има многу корисници кои не знаат ваков вид услуги. Кон оваа ситуација мора да се додаде и падот на неколку услуги за стриминг читање, како што се познатите Остриги или Скообе. И во оваа ситуација, Амазон, кој го предводи секторот со Kindle Unlimited, одлучи да сврти уште еден чекор, со новата услуга наречена Amazon Prime Reading. Но Која е оваа нова услуга? Дали е компатибилен со кој било eReader? Што ќе се случи со Kindle Unlimited? Следно ви кажуваме која е оваа нова услуга и каде се наоѓа во рамките на еко-системот на Амазон.

Што е Амазон премиер читање?

Амазон премиер читање

Amazon Prime Reading е нова неограничена услуга за читање за корисниците на Amazon Prime. Можеме да го класифицираме како уште еден паушал за е-книги што се натпреварува со Nubico, Kindle Unlimited или Scribd, за да наведеме неколку. Читањето на премиерот Амазон не ги содржи сите е-книги што ги содржи Amazon Kindle Unlimited но исто така го нема нискиот квалитет што го дадоа различните автори на е-книги бидејќи тие се оние кои ќе одлучат да бидат или не во услугата Kindle Unlimited. Значи, можеме да кажеме дека Amazon Prime Reading е премиум паушал каде квалитетот се издвојува над квантитетот. Барем за момент. Така, кога ќе го отвориме каталогот Amazon Prime Reading, ќе видиме дека е-книгите се поделени по жанр: неизвесност, хорор, научна фантастика, полиција, млади, водичи на Луни Планет и нефантастични книги.

Поврзана статија:
Пренослив калибар: Што е тоа, за што служи и како работи

Торбата со пари за плаќање на читања по страница, нешто што го направи познат првиот стриминг сервис за е-книги на Амазон, првично не е достапен на овој сервис, односно Амазон директно преговара со авторите и тие одлучуваат која цена да ја постават за изнајмување или заем на е-книгите и не создавајте торба со целиот приход од услугата и поставете ја цената за читање на страницата.

Како може да имате Amazon Prime Reading?

Секој корисник може да има Amazon Prime Reading и по пониска цена од Kindle Unlimited, Треба само да бидеме членови на Amazon Prime, а потоа да се приклучиме на услугата Amazon Prime Reading. Ова членство нема да вклучува никакви дополнителни трошоци и ќе биде компатибилно и со другите услуги на Amazon Prime и со Kindle Unlimited.

Амазон поттикне оаза

Уредите компатибилни со Amazon Prime Reading ќе бидат сите, односно читачи, таблети и апликации за мобилни уреди, со што ќе може да се чита насекаде. Откако ќе го сториме сето ова, треба само да бараме читање и ако припаѓа на каталогот Amazon Prime Reading, проверете го копчето „прочитај бесплатно“ и ќе се појави на нашиот уред за читање. Во моментов имаме ограничување на 10 симултани е-книги, па ако сме ја покриле квотата, треба само да одштиклираме е-книга што веќе сме ја прочитале и да ја означиме новата книга. Сите од платформата за управување со Амазон.

По што се разликува од Kindle Unlimited?

Ние мора да го потенцираме фактот дека Главната разлика помеѓу Amazon Prime Reading и Kindle Unlimited е во бројот на е-книги што секоја услуга ги има на располагање на своите клиенти и нивниот квалитет. Но, како што споменавме претходно, Amazon Prime Reading е полн со читања курирани, испитувани и проучувани за да уживаат во најголемиот дел од секое читање, додека Kindle Unlimited го нема или барем ние треба да го сториме тоа сами.

Поврзана статија:
Преглед на Кобо Аура Еден

Во моментов ова е главната разлика помеѓу двата услуги. Постојат и други разлики, како што се цената на услугата или насловите што можат да се читаат истовремено.

Цената е јасна дека Amazon Prime Reading е поевтина од Kindle Unlimited, оттогаш Kindle Unlimited има цена од 9,99 евра месечно, додека Amazon Prime Reading чини 19,95 евра годишно. Читањето на Amazon Prime е придружено со Prime Video, Amazon Prime и други услуги на кои Amazon им се придружува на оваа врвна услуга. Накратко, разликата во цената помеѓу една услуга и друга е очигледна. Другите разлики помеѓу услугите за читање на Амазон не се толку очигледни.

Важна функција во рамките на услугите на Амазон е бројот на е-книги што можеме да ги читаме истовремено. Додека Kindle Unlimited ви овозможува да читате неколку е-книги истовремено, иако не на сите уреди што би сакале, Amazon Prime Reading ви овозможува само да читате 10 наслови истовремено, мора да оставите наслов ако сакаме да додадеме нов е-книга

Вистина е дека оваа одлика ја прави услугата донекаде досадна, барем за оние кои сакаат само да избираат и читаат, но исто така е точно дека каталогот Amazon Prime Reading не е толку голем, половина илјада книги приближно, за да има квота на е-книги поголема.

А ти, со каква опција добиваш од овие паушални стапки?

Дојдовме до точка што многумина од вас ја чекаат Која услуга вреди?

За најсложените корисници со своите читања, Amazon Prime Reading е одлична опција, можеби многу од овие наслови веќе ги прочитале. Но, вистина е дека ценовиот мршојадец лета околу Amazon Prime Reading.

Со месеци, неколку извори блиски до Амазон Тие најавуваат дека Амазон ќе го подигне уделот на Амазон премиер, од 19,95 евра на 40 или 100 евра годишно, што би ја зголемило цената на овие услуги и како последица на тоа, цената на Kindle Unlimited би била пониска. Но, исто така е точно дека промената на цената сè уште не е применета, ниту пак е познато кога ќе се примени, така што можеме да ја искористиме цената засега и да уживаме барем половина година во услугите на Prime.

Поттикне Неограничено

Лично, Јас се наклонувам кон паушалната стапка на Kindle Unlimited и би ја препорачал оваа услуга и за корисниците кои бараат курациони читања и за корисниците чии читања со низок квалитет се рамнодушни Зошто? Па, бидејќи Kindle Unlimited има повеќе е-книги и разумно ниска цена (не толку ниска како Amazon Prime Reading), оставајќи ми ја курацијата на содржината, нешто што сите можеме да го направиме, па дури и подобро од многу експерти или вештачка интелигенција оттогаш нема никој подобар од нас да ги знае и познава нашите литературни вкусови.

Но, ако навистина сакаме да добиеме добри читања брзо или сме корисници кои купуваат сè преку продавницата Амазон, можеби најдоброто нешто за моментот е Amazon Prime Reading, не само за неговите читања, туку и за бесплатната испорака за која Амазон сè уште нуди нејзините повеќе премиум клиенти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Тонино dijo

  Тоа е всушност само рехабилитација на сите книги што поминале низ Kindle Flash (не би бил изненаден ако исчезнат еден ден за доброто на Prime Reading)
  Освен тоа, замислувам дека ќе има и многу први томови саги, така што подоцна ќе платите за остатокот.

  Но, ако е бесплатно, тогаш нема можна поплака. Никој не нуди ништо слично во другите продавници.

 2.   Хорхе Луис Круз Перез dijo

  Јас сум во Мексико, затоа купувам од Амазон, САД. Дали бесплатната испорака е само во САД или меѓународни пратки, исто така? Прашувам зошто, по еден месец, сакав да купам повеќе од посочената сума, така што мојата испорака е бесплатна, како што е наведено од платформата Амазон, а ограничувањето беше само да се однесува на пратките во САД Ви благодарам, добар ден.

 3.   втора барајазара dijo

  Како можам да се откажам од главно читање, се надевам дека ќе одговориш на честитка