Светлото на допир BQ Сервантес е блокирано

Светлото на допир BQ Сервантес е блокирано

Дали имате Светлото на допир BQ Сервантес е блокирано? Бидејќи има многу од вас кои се свртеа кон нас коментирајќи ги вашите проблеми со уред BQ Сервантес светло на допир и неговите проблеми со континуираното блокирање, решивме да направиме статија во која ќе бараме решение за тие проблеми.

Во моментот ја објавивме статијата со главните причини за блокада и со некои решенија што ги собираме преку мрежата на мрежи но написот останува отворен за можни ажурирања што ќе ги додадеме додека ги најдеме (на пример, побаравме помош од техничката служба BQ, но сè уште не добивме одговор).

Причини за блокирање на светлото за допир на BQ Сервантес

Светло на допир BQ Сервантес

на главните причини што обично ја блокираат светлината на допир BQ Сервантес се:

 • Пребарувајте за одреден број на страница во книга
 • Скокни на страница што не е следната или претходната
 • Свртете ги страниците многу брзо или многу брзо
 • Забележете ја страницата
 • Обидете се да пристапите до зачуваните обележувачи или белешки
 • Ставете го уредот на чекање
 • Во промените на апликациите

Сега, кога ги дознавме причините за блокадата, да видиме како може да се реши.

Поттикне
Поврзана статија:
Упатство: Направете колекција на вашиот Kindle

Решение за блокирање на светло на допир BQ Сервантес

Во првиот одговор од техничката служба BQ тие ни рекоа дека прво треба да се направи ажурирајте го или повторно инсталирајте го оперативниот систем на уредот. За да ја извршите оваа акција, мора да ги следите следниве чекори:

 • Преземете ја компресираната датотека што содржи ажурирање од http://www.bqreaders.com/descargas-cervantes-touch.html.
 • Отпакувајте ја преземената датотека и копирајте ја папката bqupdate во основната папка на празна форматирана картичка microSD. Оваа папка треба да ги содржи датотеките ажурирање.img y ажурирање.asc.
 • Исклучете го и вметнете ја картичката во нејзиниот слот за microSD (проверете дали имате доволно енергија од батеријата).
 • Притиснете и задржете ги копчето за почеток (централно квадратно копче) и копчето за вклучување / исклучување истовремено. Читателот ќе се напојува и ќе започне да го инсталира новиот систем. Сега можете да ги ослободите копчињата.
 • Кога овој процес е завршен, ќе се појави пораката "ажурирањето заврши успешно". Дотогаш, не обидувајте се да ја исклучите или отстраните картичката microSD.

Направено ова и според самата техничка служба, секој проблем треба да се коригира но ако не, треба да одите и да го упатите вашиот проблем до самата техничка служба, кој ќе ви помогне или ќе направи промена на производот.

Можете да го контактирате Техничка услуга BQ на следната веб-адреса.

Се надеваме дека со овој мал придонес од сите нас кои имате уред Светло на допир BQ Сервантес и страдате од различни проблеми, можете да ги решите и да започнете да уживате во вашиот eReader целосно и без никаков проблем.

Поттикне
Поврзана статија:
Конверзија на KFX, додаток за калибар за Kindle

Повеќе информации - Светло на допир BQ Сервантес, најновиот во читачите направени во Шпанија

Извор - bqreaders.com


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

49 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Безнадежен dijo

  рудникот паѓа и не ме заклучува или не го рестартира.

 2.   Фернандо dijo

  Колку трае батеријата на BQ Cervantes Touch Light (во реални услови на употреба) ??? Пред неколку месеци ми дадоа еден во верзијата Fnac и покрај тоа што го оставија исклучено WiFi и осветлувањето, за помалку од 4 дена одмор и само неколку минути користејќи ме обвинува за слаба батерија!

 3.   вера dijo

  Здраво, сакав да ти искоментирам да видам дали можеш да ми помогнеш, ми дадоа неколку книги во пдф кои се триологија, ја прочитав првата без проблеми, но во втората кога имам 6 листови или така да го завршам поглавјето Добивам еден како текстот Лево може да се види многу малку, а потоа празните листови додека не започне друго поглавје вака во сè и колку и да играм во формат и еао не можам да направам ништо наместо да нарачам целосна книга. многу ви благодарам

  1.    Мигел dijo

   Она што не е прифатливо е дека треба да обиколиме да ги решиме корисниците, што би требало да сторат BQ и одговорните

 4.   аурелио dijo

  Како очекувате да ја проверам батеријата и да ја исклучам за да добијам новости АКО Е ЗАКЛУЧЕНА?

 5.   столб dijo

  Зошто не можам да пристапам до продавницата?

  1.    Jordорди Кабезудо Торалба dijo

   Не можам да пристапам до трговската продавница или до речниците, ми кажува дека мора да биде поврзан, wifi е точен и секогаш кога ќе се обидам да го поврзам за да го активирам уредот и следната, страницата е празна, пробав сè и не е таму е начин. може ли да ми дадете решение

   1.    Emilio dijo

    Не можам да пристапам до продавницата. Мене ми се случува токму истото

 6.   alexandra dijo

  Не можам да го вклучам CTL. Кога ќе го вклучите, зеленото светло почнува да трепка многу побрзо од нормалното, како да се топи. Добро се полни, го имам поврзано со pc со usb и ништо. Ресетирав ... очаен сум. Не можам да најдам решенија на официјалната страница или на други. Дали некој се чувствува исто?

 7.   Марија Хозе dijo

  Штотуку го ослободив blet cervantista billet lingt и кога го оставив на чекање, кога отидов да го вклучам блокиран

 8.   Марија dijo

  Алехандра, мене ми се случи истото што и на тебе. Заклучена е и зелената светлина трепка многу брзо. Јас ставив неколку е-пошта преку официјалната страница, но тие не ми одговараат ... Не знам што друго да направам, бидејќи како тебе, јас направив апсолутно сè што тие ставаат и останува исто

 9.   Цезар dijo

  Ви благодарам многу, ја поправив несреќата.

 10.   antonio dijo

  АНТОНИО де де Хуелва
  Имам тагус 2011 со 8 месеци и само екранот е блокиран и пишува дека техничкиот сервис е расипан и екранот
  совршено е

 11.   Рут dijo

  Здраво, се обидувам да ставам книги во светлото за допир на сервантес и дури и компјутерот не го препознава, тој е втор откако го вратив првиот, мојот компјутер нема проблем, веќе проверив, може ли некој да ми помогне? Ви благодарам

  1.    Марија dijo

   Поздрав Рут, можеби веќе го најдовте решението, но ... во случај некому да му вреди:
   Кога ќе ми се случи, го исклучувам bq, директно го вклучувам и компјутерот веќе го препознава 🙂 мај 2017 година

 12.   Витни dijo

  Само што купив светло на допир сервантес
  книгите можат да бидат поднесени во папки, по автор, предмет итн ...?
  Како се прави ако да?

 13.   tsheaerer dijo

  Се обидувам да го сторам ова, но нема начин.
  -Ја преземав релевантната датотека (во овој случај, за Fnac Touch Light).
  -Форматирајте microSD
  - Ја отпакувам датотеката, ја копирам папката bqupdate во коренот на SD
  - Се обидувам да го вклучам е-читачот, како што е наведено овде, и кога ќе се појави екранот „уред за вклучување“, тој заглавува. Не ја покажува типичната анимација на лентите што укажуваат на тоа дека се вклучува, ниту пак покажува нешто за тоа што се ажурира, или што било друго. Се обидов да го оставам некое време (30 ′, но не знам дали прави нешто или не ...). Тогаш кога ќе го вклучам, се вклучува, но сè останува исто. Пробав со овој процес неколку пати. Дури ја преземав датотеката повторно во случај да не се преземе правилно.

  Ајде да видиме дали има некој идеи ... дека само и ја дадоа на мојата девојка, и од првиот ден (вчера) се расипува е-книга, колку време се обидуваш да направиш ... НИШТО (пристап до библиотеката, вклучи го светлото , исклучете го светлото, пристапете до поставките и сл.), до тој степен да бидете НЕОСОБРАВИ.

  Во минатото веќе имав е-книга fnac (првиот што излезе), и вистината е дека немам ценење за овие уреди. Тој исто така ми создаде многу главоболки (многу нестабилен софтвер). Не знам дали е нешто Bq или firmware-от fnac, но не би купила друга дури и животот да зависи од мене, веќе има 2 грешки ...

 14.   чувар dijo

  Само што ги вратив поставките на фабриката, и во мојот случај се чини дека работеше. Во моментот не е обесен ниту еднаш, додека порано, максималното време што уредот можеше да го задржи без закачување беше 30 ″ ...

  Можеби е проблем со најновото ажурирање на фирмверот ...

 15.   чувар dijo

  Па ништо. На крајот, по многу гужва (вклучително и инсталирање на неколку постари верзии на фирмвер), мојот проблем останува нерешен. Bq ја заменува е-книгата (со трошоците за враќање и испраќање на новата е-книга на мојата сметка, се разбира ...).

  За оние што успеавте во овој читател, мило ми е и се надевам дека уживате. Има потенцијал да биде радост, но моето искуство со тоа беше страшно. Најбезбедно е што наместо да го сменам, ќе го вратам (ако ми дозволат) и ќе купам Киндл. Веќе имав еден и НИКОГАШ не ми создаде проблеми.

 16.   рафлик66 dijo

  Би замрзнал по некое време читање. Ви благодарам многу, повторното инсталирање работеше за мене.
  .

 17.   Елена dijo

  Индикаторот на долната страница го нема, не знам како да го вратам

 18.   ГЕМА dijo

  Здраво, ми го дадоа светлото за допир на BQ CERVANTES и не знам ако е нормално екранот да влезе во било каква апликација (поставувања, библиотека, WiFi и дури во книга) не престанува да се блокира сè до апликацијата, ТОА Е НОРМАЛНО ?? Некој може да ми каже нешто? PQ ВО ПРОДАВНИЦАТА КАДЕ што го имаат набавено, тие не знаат ако тоа е нормално или не. ВИ БЛАГОДАРАМ

 19.   Carmen dijo

  Зошто не можам да преземам архивирана книга? Не го гледам зборот неархив што е оној што се појавува во синопсисот на книгата

 20.   Луис dijo

  Здраво, мојот компјутер не ја препозна ниту светлото за допир BQ и тоа се должи на кабелот што го користите, јас користев една од HTC телефон и ја препозна.

 21.   bibi dijo

  здраво мој бп, добив лого на Нубико на горниот дел од екранот и нема да ми дозволи да читам книги, изгубив дел од екранот и нема да биде како да го извадам ако некој може да ми помогне.

 22.   бегоша dijo

  Случајно го ставив јазикот на баскиски јазик и не знам како да го отстранам, што правам за да го ставам на шпански јазик

 23.   arantxa rus dijo

  Не ми дозволува дури и да го исклучам. И беше фер да ја прифатам пораката d nubico каде ме известија дека мојата претплата завршува. Пишувам нубико затоа што мислам дека ми го блокираа е-книгата. Погледнете дали ќе одговорат наскоро.

  1.    Мартин dijo

   Препорачувам да барате „информации за уредот“ и потоа „враќање на фабричките поставки“. За да дознаете како да ги лоцирате во вашата е-книга, користете преведувач од Сан Гугл. Среќа.

 24.   кауни01 dijo

  Мојот почина ... долго време даваше проблеми ... не прави ништо ... програмирана застареност ... :(

 25.   кауни01 dijo

  застареност ... хехехехех ... толку многу прочитано

 26.   Ампаро ЛОренс Арока dijo

  Купив Сервантес (што не сакав), но тие инсистираа на тоа колку е добро, така и така, добро што со Нубико имав 2000 книги за читање, добро, но знаете (претпоставувам, не) мораше да се претплатите со 9 евра месечно за да пристапите до книгите, па јас останав сам со оние во продавницата, но сега доаѓа стапицата, до продавницата се пристапува кога таа сака, и тие ви нудат само 16 од последните книги, ми се чини измама дека Предупредувам во продавницата за ова, затоа што сакав друга и ми ја ставија да или да.
  Моето прашање не може да функционира без среќниот Нубико? Не можете да деститал? и да пристапите до веб-страница за книги? Легално е за е-книга веќе да е инсталирана оваа измама Нубико

 27.   Тереза dijo

  Ateално е што за да се поправат дефектите што куќата bq требаше да ги реши пред да ги продаде своите производи, ние, паганите, секогаш мораме да креваме мозок и да не можеме да читаме, откако ќе ги потрошевме парите на „фијаско“.
  Да научат, изгубат.
  Тоа ќе биде последното нешто што ќе го купам од bq.

 28.   Клаудија Ц. dijo

  Здраво на сите. Многу добро ми одговараше до вчера кога копчето за вклучување / исклучување исчезна целосно.
  Имате податоци за техничка услуга, каде можам да одам?
  Благодарам

 29.   Јосу И. dijo

  Светло на допир Сервантес.
  Екранот ми се расипува во сомнителни околности и ви пишувам за да ми дадете препораки за резервни делови за да ги однесам во независна техничка служба (20 евра за работна сила).
  BQ ми кажува дека тие не ги даваат тие информации и дека ако сакам да ги поправам, однеси ги во нивната техничка служба (100 евра).
  Јас нема да го поправам, но од мене се забранети доживотно за кој било нејзин напис.

 30.   Federico dijo

  Здраво вчера, моето светло за допир bq cervantes од fnac го ажурирав преку wifi, кога заврши, започна да се рестартира, но оттогаш остана со пораката „вклучување на уредот“ и не напредува. Ниту се вклучува, ниту се исклучува. Се обидов да го стартувам повторно, да го исклучувам и вклучувам, да ја пуштам батеријата да се испушти и да ја наполни и да не се наполни ништо…. Што правам?

 31.   Делфин dijo

  Здраво на сите, барам светло на допир BQ Cervantes што има расипан екран и што сакате да го продадете, односно случаите што би сакал да бидат што е можно подобри, бидејќи во мојот случај предниот дел е расипан и во BQ I зарем тие не го продаваат резервниот дел.

 32.   кн dijo

  Здраво, имам иста несреќа кога започнувам со светло на допир. Ги следев чекорите и ставам фирмвер 6.0.3 на 16 GB SD HC. Ги додадов и датотеките наведени во коментарите.
  Проблемот е во тоа што секогаш укажува на грешка при читање на SD-картичката при подигнување со притиснати копчиња, и оттаму тоа не се случува. Форматиран е од компјутер како ExtFAT. Имате идеи зошто не ја чита картичката?
  Благодарам и почит

 33.   Помогни ми! dijo

  Добро попладне, веќе три дена сум блокиран со мојот Fnac Touch плус со пораката „Масовно внатрешно складирање ...“. Може да го поврзам со компјутерот и да пристапувам до моите книги, но не можам да направам ништо друго. Нема да ми дозволи да го исклучам, или да го ресетирам на илјада начини што ги прочитав на форуми и на Јутјуб .. Јас сум многу очаен. Батеријата е полна и сигурно ќе потрае долго време да се потроши за да се види вашата реакција. Имате идеи?
  Благодарам и поздрав!

 34.   Свеќа dijo

  Вртење на страницата во мојот ebook. Светилката за допир Fnac ме блокираше и зеленото светло е вклучено. Едно од решенијата што ми ги даде техничката служба е: наполнете ја е-книгата два часа и потоа притиснете го копчето за напојување една минута. Како што мислев, не успеа. Тоа е уште едно од многуте решенија што ни ги дава техничката служба, а кои не функционираат, претпоставувам дека треба да се ослободиме од клиентите и дека повторно не се јавуваме од досада. Сега ќе морам да чекам, без книга, 15 или 0 дена додека не се испразни батеријата за да видам дали можам да ја отклучам. Може ли некој да ме советува за книга што го нема овој проблем и има физичко ресетирање за веднаш да ја купи.
  Поздрав до сите заболени од BQ Сервантес

 35.   Хозе Лопез dijo

  Имам е-книга bq cervantes два месеци, батеријата се троши за два дена, тоа е нормално во овој производ, бидејќи во другите книги на моето семејство батериите траат до два месеци.

 36.   Хозе Лопез dijo

  Имам е-книга bq cervantes два месеци, батеријата ми се испушта за два дена, тоа е нормално за овој производ, бидејќи во другите е-книги во моето семејство батериите траат до два месеци.

 37.   Карлос дел Кастиloо dijo

  Проблеми со екранот на BQ Сервантес. Мојот BQ Сервантес 4 трае помалку од еден месец… екранот покажува линии и точки и BQ има намера да ми наплати 100 евра за да го поправам, занемарувајќи ја гаранцијата. Освен ова, читателот се чинеше многу слаб. Тој често се слушаше. Ние дури и не зборуваме за услуга по продажба (профитот преовладува над услугата за клиенти). Како што галичаните би рекле никогаш повеќе!

 38.   столб dijo

  вклучувањето и исклучувањето не работи многу добро за мене

 39.   Јоли dijo

  Ви благодарам многу.
  Советот многу добро ми служеше.

  Врската што се појавува не работи, но јас отидов на веб-страницата bq во делот за поддршка / преземања и ја преземав најновата надградба и во спротивно ги следев чекорите како што наведовте и сè што е во ред

 40.   тесен dijo

  преземете го ажурирањето што рече 6.0.3, но сепак исто. Не ми одговара кога ќе го допрам екранот. Не знам дали е проверено или има друг проблем. помош

 41.   Esther dijo

  Не можам да превземам никакви чекори за да го отклучам, бидејќи тоа не ме дозволува ниту да го исклучам !!

 42.   Miriam dijo

  Не можам да пристапам до продавницата и интернерот

 43.   Габриел dijo

  Не можам да пристапам до трговската продавница или до речниците, ми кажува дека мора да биде поврзан, wifi е точен и секогаш кога ќе се обидам да го поврзам за да го активирам уредот и следната, страницата е празна, пробав сè и не е таму е начин. може ли да ми дадете решение

 44.   Габриел dijo

  Добро утро не можам да пристапам до трговската продавница или до речниците, ми кажува дека мора да биде поврзан, wifi е точен и секогаш кога ќе се обидам да го поврзам за да го активирам уредот и следната, страницата е празна, пробав сè и нема начин. може ли да ми дадете решение