Преглед на боја на PocketBook

џеб во боја, анализа на електронско читање со мастило во боја

Ја тестиравме новата боја на PocketBook. Е биде прв читач со електронски дисплеј за мастило што го користам и тоа беше многу интересно искуство на технологија што сигурно ќе ни донесе многу радости.

Уред и дисплеј

 • Калеидо со мастило од 6 ″ Екран (1072 × 1448) 300 dpi
 • Сива скала од 16 нивоа
 • Димензии 161,3 x 108 x 8 mm
 • Тежина 160 g
 • Двојадрен процесор (2 × 1 GHz)
 • Капацитивен екран со повеќе допири
 • GB RAM меморија 1
 • Батерија од 1900 mAh (Li-Ion Polymer).
 • Хард диск од 16 GB

Conectividad

 • Безжична конекција Wi-Fi (802.11 b / g / n)
 • USB-интерфејс Микро-USB
 • Bluetooth
 • microSD (максимум 32 GB)

Otros

 • Заштита од HZO Protection TM (IPX 7)
 • Текст во говор
 • RSS вести, белешки, шах, клондајк, чкртка, судоку.
 • Формати што ги чита (ACSM, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, EPUB (DRM), FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF, PDF (DRM), PRC, RTF, TXT)
 • Аудио формати MP3, OGG
 • Формати на аудио книги M4A, M4B, OGG, OGG.ZIP, MP3, MP3.ZIP (преку микро USB адаптер и Bluetooth)
 • Информации во официјална веб-страница

Пакување

боја на џепарлак

Уредот е претставен во истиот формат како и остатокот од компанијата. PocketBook навикна на добро пакување што ви нуди прв впечаток за сериозноста и квалитетот на уредот. Со крута кутија што може да ја користите за да го зачувате уредот за читање подоцна.

Moreе се фокусирам повеќе на екранот и функцијата на бојата бидејќи останатите функционалности се многу слични на сè што реков за Допрете HD 3.

Дисплеј во боја

Без сомнение твоето дисплејот со eInk боја е најистакната новина. Особеноста што може да ве натера да одлучите да ја купите.

Навикнати на традиционалните читачи, ценето е да ги видите сите обоени корици на книги, исто како кога читате и кога ќе дојдете до илустрација или графика. Без сомнение, верувам дека ова ќе ги отвори вратите за поголема содржина да се генерира имајќи ги предвид овие типови уреди.

Бојата на почетокот изгледа малку чудна. Ако погледнете, можете да ги видите пикселите, но ако се пуштите ќе уживате. Имајте на ум дека тие се првите уреди што излегоа со оваа технологија и дека со текот на времето ќе се подобри.

Главниот проблем што го гледам во моментов е дека ако сакате да читате стрипови, 6 ″ изгледа премногу мал формат. Бојата треба да биде 10.

Оставив едноставно видео за подобро да можете да видите како работи екранот во боја и го споредува со екранот во сива скала.

Боја наспроти допир HD 3

компаративна боја на џепарлак наспроти допир HD 3

Исто така, чист е и екранот. Доаѓа со E Ink Kaleido ™ и екран со повеќе допири. Дека не е подобро, но различно. Бојата доаѓа со 1Gb наместо 512Mb. Ова подобрување на RAM меморијата е ценето што може добро да ги преместиме големите датотеки со кои ќе се справиме со овој уред.

Исто така, подобрете ја батеријата со одење до 1900 mAh што му дава идеална автономија, од она што го видов слично на она на нормалниот еИнк.

И друга работа што навистина ми се допаѓа е тоа има слот за microSD. Нешто што недостасуваше во претходниот уред.

Нема заштита од вода, но навистина е одлика што не ми е гајле.

Исто така, нема SMARTlight, но нормално е поради видот на екранот.

Проценка

Како читач воопшто, знаеме дека работи многу добро и дека сите опции за аудио книги итн. Се многу ценети.

Екранот во боја ве прави среќен, но мислам дека не е за секого, барем за моментот.

Ако нема да читате стрипови или документи во кои преовладува бојата и вашата намера е да читате нормални е-книги, подобро е да купите традиционална каде што контрастот со белото е многу подобар.

Со Colour можете да ги прочитате исто така, но со многу помалку удобност отколку со уредите за читање во сива скала.

Купете ја бојата

Нова технологија што ќе ни донесе многу радост во идните книги. Идеално ако сте заинтересирани да слушате аудио книги

Неговата цена е 199 €

читач на бои Боја на џепарлак
читач во боја на џепни книги
 • Оценка на уредникот
 • 3.5 ratingвезден рејтинг
199
 • 60%

 • Екран
  Уредник: 70%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • складирање
  Уредник: 70%
 • Траење на батеријата
  Уредник: 70%
 • Илуминација
  Уредник: 70%
 • Поддржани формати
  Уредник: 90%
 • Conectividad
  Уредник: 90%
 • цена
  Уредник: 60%
 • Употребливост
  Уредник: 75%
 • Екосистем
  Уредник: 75%

Добрите

 • Може да слушате аудио книги и музика
 • Дисплеј во боја
 • Можете да користите microSD
 • Contras

 • мала големина на екранот за добро читање стрипови
 • лош контраст ако сакате да читате нормални книги

 • Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

  Коментар, оставете го вашиот

  Оставете го вашиот коментар

  Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

  *

  *

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Јави dijo

   Се согласувам со она што го велиш дека бојата има најголема смисла на голем екран. Стрип, информативна книга со илустрации или прирачник, за што гледам најмногу значење во боја, најдобро се читаат на уреди со големина на екран од 10 ″ или повеќе. Факт е дека оваа технологија, Калеидо, има многу ниска резолуција, па пикселите се забележуваат и би било уште повеќе на голем екран.

   Долги години чекав да пристигнат рефлектирачки екрани во боја и искрено верувам дека ова е далеку од тоа да има најсоодветен квалитет, но барем е добро што има производители што се обложуваат на тоа. Доколку има интерес, технологијата сигурно ќе се подобри. Имам Onyx Boox Note 2 и ја обожавам неговата леснотија, батеријата и големината на екранот, но ми недостасува бојата.
   Се надевам дека еден ден ќе можам да читам стрипови, весници, научни книги итн. на голем, рефлектирачки, висококвалитетен дисплеј во боја. Исто така, мислам дека тоа би бил одличен изум за студентите ширум светот. Тој ден може да биде малку поблизу. .

   Патем среќни празници.