Бодликава жица

Дента кога отидов на фронтот, мајка ми беше покрај мене. Секако, таа сакаше да ме прегрне, но не можев да возвратам. Таа, повредена од моето неизбежно отфрлање, беше свесна за секој мој потег, како со тоа да може да ги запише засекогаш во нејзиното сеќавање и на тој начин да ги натера моите спомени да проникнат во куќата. Татко ми не ми обрна внимание. Приврзан за неговите патерици, тој одеше од тука до таму, одеше низ дневната соба на нашата мала куќа како да е место на спортска награда, оддалечувајќи стол таму, опкружувајќи го софата таму. Тој се движеше со голема вештина со оние дрвени додатоци што самиот ги имаше направено. Таа фантазираше за идејата да се осакати, да ампутира нога во коленото, како што некои мајки им правеа на своите деца, осигурувајќи ја така кариера во државната служба далеку од смрт, раце и промени. Тој фантазираше за унапредување ако може да собере нерв за да се намали веднаш под коленото на коленото. Татко ми никогаш не би разбрал што ме натера да се одлучам да одам на фронтот. Тој беше себичен, неспособен. Никогаш не би разбрал патриот.

Ја видов мајка ми како плаче, скршена од болка, од задниот дел на камионот што не пренесуваше до непријателските линии. Сакав да ја споделам нејзината болка, да плачам како таа, но тоа беше нешто што исто така ми беше забрането. Така, јас само ја размислував таму, на сред градски плоштад, сам, тагувајќи за моето отсуство, бидејќи брат ми тагуваше во тоа време, додека камионот замина и нè доведе до ужасот на Големата војна.

Тој сподели патување со уште тројца војници, модифицирани како мене. Два ровови седнаа пред мене, и покрај мене Бајонет, од оние со остро оружје за рака и минлив поглед. Рововите ги криеја своите лица зад масивниот 'рѓосан мотор кој служеше како нивна маска. Челичните пропелети кои изникнаа од вратилото, долги скоро половина метар, го четкаа покривот на возилото и го правеа непријатно секое негово движење. Тие молчеа, рацете свиткани во скутките. Не знаев дали тие навистина можат да зборуваат, никогаш не сум видел еден од нив одблизу. Се сеќаваше на нив од весниците во весниците, каде што фотографиите од предниот дел покажаа дека многу од нив работат во земјата, дупчејќи го за да ги формираат тунелите што ќе служат како прибежиште од непријателот. Тука, толку блиску, нивните лица исчезнаа во темна дупка покриена со 'рѓа, јама што не дозволуваше да се забележи ниту една трага на човештвото што преживеа по модификацијата.

-Цигара? Бајонетот ми рече, а јас реков не, затоа што мислев дека ми го нуди тоа.

Тој всушност го бараше тоа, и мојот гест го направи непријатно. Тој погледна надолу, замавна со невооружената рака во имагинарните џебови на униформата, без резултат. Булењето на моторот на камионот ме држеше буден, но се што сакав беше да ги затворам очите и да стигнам таму каде што требаше да одам. Да се ​​бори против непријателот. Да победам во војна што не беше моја. Да умрам, како брат ми. Малку по малку ме надвладеа напнатоста на денот. Малку по малку дозволив сонот да ме освои.

И сонував.

Сонував за германски војници, нивните лица беа покриени со маски за гас од кои никнуваа цевки и им се нурнуваа во трупот. Сонував за блиндирани автомобили со човечки лица, за цепелини управувани од безлични луѓе кои го бомбардираат нашиот мал град. И сонував за татко ми, осакатен, како ползи низ градскиот плоштад, додека брат ми, приврзан за остатоците од двопланот, кој беше неразделен дел од неговото тело, се смееше гласно и плачеше крв.

Се разбудив со почеток. Се потев. Се наведнав од камионот за да го почувствувам ветерот на моето лице. И ги видов таму горе, толку блиску, досега. Толку величествено. Дво авиони. Мажите закачени на платформите од ленена ткаенина со челични жици летаа над бојните полиња, најпрво во воздушни извидувачки мисии, а потоа во задачи за бомбардирање. Кога излеговме од камионот беше темно, но неколку од нив лебдеа над нашите глави, силуетирани на полна месечина. Мојот брат беше еден од нив сè додека не го собореше еден од тие Германци. Тој сè уште се сеќаваше на фрагментите од неговото модифицирано тело, скршени како дрвото што покриваше голем дел од неговите екстремитети, кога неговото тело беше предадено на нас.

Камионот беше запрен до мал амбулант, само неколку лошо наредени вреќи со земја и кутија за чување што го покриваше влезот во зоната четвртина на рововите. Надвор од тоа, можевме да го почувствуваме фронтот, таа пустелија што ги одделуваше нашите два мали подземни града, рај за стаорци и суштества напуштени на нивната судбина. Ја кренав раката кон човекот што дојде кај нас. Тој имаше чин поручник и веројатно беше на моја возраст.

„Добредојдовте на фронтот, момци. Убаво што те видов “, рече тој, но очите му се спротивставија на неговите зборови.

Таа нè погледна како младата жена која влегува во штанд на саемот со своето момче, вовлечена во темниот и миризлив ентериер, преплашена од очекувањето да размисли за некој хорор на природата. И неговите зеници уште повеќе се проширија кога ме виде пред него.

„Сине, колку тежиш? -Се прашувам.

Бев гол пред него. Пред сите всушност. Кожата беше изменета за да го издржи студот, а стапалата на нозете беа променети за да не ја чувствувам влагата од калта што ја газивме. Тие не сакаа да ја изгубат својата двегодишна работа поради крвавите стапала во ровот, секако не. Мојата претпоставена кревкост, неопходна за правилно лоцирање, беше токму тоа, претпоставувано. Не му требаше нејзиното сочувство, па дури и нејзината наклонетост. Ми требаше да ме остави да бидам дел од фронтот, да ми дозволи да си ја заработам платата. И покрај тоа, разговарав со него со почит, бидејќи тој беше поручник, веројатно мој.

„Триесет и две килограми, господине“.

И поручникот кимна со главата, го соблече капачето и ја предаде раката преку челото.

-Многу добро. Многу добро. Toе се разделиме. Сине, оди кај наредникот. Има уште еден како тебе што чекаш со него. Youе ве однесе до вашите објави. Ровови, ве молам следете ме. И ти исто така.

Тој посочи на бајонетот кој, со главата надолу, тргна по него. Почнуваше да врне. Одев зад напаѓачки наредник, оние со оклопни глави и дупки за очи. Тој не зборуваше многу, се разбира, бидејќи неговото лице претрпе толку многу измени што неговата уста е тешко слабо исцрпена процеп, потреба што не беше во можност да се потисне за да се овозможи негово хранење. Тој гестикулираше патот до мене. Дождот беснееше и theидовите на рововите се распаѓаа како 'ржан леб. Додека ме капеше калта, поминав покрај мажи, модифицирани или не, кои ме гледаа со гадење и почит. За сите нив бевме нови, различни. Бевме изненадувањето, она што Германците не можеа да го очекуваат. Ние бевме Ла Аламбрада.

Подземниот лавиринт ме збуни. Тој едвај се држеше чекор со наредникот. Со секој чекор ги ставав нозете во калта, налетав на стаорци, живи и мртви. Дождот сега беше бура. Ноќта беше темна. Совршено. Наредникот крена рака, застанавме. И таму беше мојот партнер. За некој друг ќе поминеше незабележано, но во тој невозможен изобличување на бодликавите жици можев да го откријам телото на човекот со кого наскоро ќе се ракувам.

Се збогував со наредникот, се искачив на малото дрвено скалило кон надворешноста. Се плашев, се разбира. Паника. Тие можеа да ме пукаат токму тогаш и таму и не можев да сторам ништо за да го запрам тоа. Но, ништо не се случи. Беше темна ноќ. Врнеше дожд. И, сите знаевме дека тоа беа ноќите кога трупите напредуваа и рововските војни беа потонати во крв.

„Здраво“, рече другата бодликава жица.

„Здраво“, прошепотив.

Јас му подадов рака. Го ставив моето тело во позиција невозможна за друго човечко суштество. Двајцата бевме бодликава жица. Ние веќе бевме дел од тоа. Почувствував како бодликавата жица на мојот партнер тоне во кожата на мојата дланка. Ја чувствував болката, болка што ќе ме држи буден, што ќе ме остави буден. Затоа што тие ќе доаѓаа вечерва. Wouldе напредуваа под закрилата на темнината, на дождот. И таму ќе бевме, чекајќи.

Чекајќи да ги прегрнам.

Податоци за приказната

  • Автор: Сантијаго Ексимено
  • Наслов: Бодликава жица
  • Тема: Терор
  • Број на зборови: 1370

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.