Скрипто, бесплатен лаптоп за писатели

Скрипто

Разговаравме со вас за FocusWriter, интересен слободен софтвер кој ни овозможува да пишуваме без одвлекување на вниманието. Крег Лам се обиде да отиде чекор понапред на овој софтвер и создаден од него лаптоп наречен Скрипто кој е идеален за писателите и пишување професионалци кои сакаат да работат без одвлекување на вниманието.

За ова, Скрипто не само што користи слободен софтвер, туку исто така користи и бесплатен и достапен хардвер што го прави лаптопот достапен за секого, без разлика дали го објавиле својот одличен е-книга.

Скрипто користи табла Пи Зеро, намалена верзија на малина Пи и дисплеј Pixel Qi. Ова значи дека корисникот може да чита без проблем и исто така дека уредот троши малку енергија што резултира во автономија повеќе од 10 часа со стандардна батерија.

Скрипто има тастатура qwerty со тачпад и капак за печатење што може да се замени како кориците на старите мобилни телефони. Покрај тоа, големината на екранот е иста со ширината на страницата, нешто интересно за оние кои се најнови во технологијата што ги прави да имаат помалку проблеми при користење на оваа алатка.

Скрипто не може да се купи… но може да се изгради

Да се ​​гради со бесплатен хардвер и да се има дизајн што можеме да го пресоздадемеСекој може да изгради Scripto или сличен лаптоп за малку пари. Плочката Пи Зеро чини 5 долари и електронски екран со мастило може да се купи за малку пари (запомнете електронската продавница Е-мастило) Но, постојат и мали кутии за лаптопи што треба да ги поврземе само таблата Raspberry Pi. Потоа, на софтверот Raspberry Pi мора да го инсталираме FocusWriter за да ги добиеме предностите на овој софтвер. И ако имаме стар поттик, можеме дури и да создадеме нашето сопствено Скрипто за помалку од 150 американски долари. Нешто интересно и многу практично Не мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   л0к0 dijo

    Па, 10 часа батерија, земајќи во предвид дека нема да има многу енергија (ако е само за пишување) и згора на тоа, екранот е направен од електронско мастило ...