е-читачи компатибилни со аудио книги

Читањето понекогаш е мрзливо, или можеби имате проблеми со видот и не можете да го правите како што би сакале, па дури и ако сте зафатени со нешто друго, или пак сте малечкото во куќата што сè уште не научило да чита. Без оглед на вашиот случај, на Модели на е-читач со аудио книга Тие се решението, бидејќи ќе ви овозможат да уживате во омилените приказни, приказни или книги преку нарации, слушање, без потреба да читате.

Дали сте заинтересирани за овие уреди? Па да видиме се што треба да знаете во овој водич...

Најдобрите модели на eReader со аудио книги

Меѓу Најдобрите модели на eReader компатибилни со аудио книги Ги препорачуваме следниве модели:

Кобо Мудрец

Kobo Sage е еден од најдобрите читачи на е-книги способни за аудио книги. Има 8-инчен екран на допир, антирефлективен тип E-Ink Carta HD. Станува збор за модел со прилагодливо предно светло во топлина и осветленост, со технологија за намалување на сината светлина и водоотпорен (IPX8).

Исто така, има моќен хардвер, 32 GB внатрешен капацитет и има безжично поврзување со WiFi и Bluetooth, за да можете да ги поврзете омилените безжични слушалки за да не морате да зависите од кабли за да ги слушате вашите аудио книги.

Пакет Кобо Елипса

Ја имате и оваа опција Kobo Elipsa Pack, е-читач со екран на допир од 10.3 инчи, тип e-Ink Carta, антирефлективен третман и резолуција од 300 dpi. Се разбира, вклучува и пенкало Kobo Stylus за пишување и белешки, и заштита SleepCover.

Има прилагодлива осветленост на светлината, содржи капацитет од 32 GB внатрешна меморија, моќен хардвер, а има и WiFi безжичен интернет и технологија за поврзување Bluetooth за безжични звучници или слушалки.

Киандл оаза

Следниот производ што го препорачуваме е новата генерација на Kindle Oasis, со 7-инчен e-Ink Paperwhite екран и резолуција од 300 dpi. Исто така, има прилагодлива светлина во топлина и осветленост, како и капацитет до 32 GB внатрешна меморија за блиц.

Покрај тоа, тој нуди и IPX8 заштита од вода, услуги на Amazon Kindle и Kindle Unlimited, како и компатибилност за аудио книги со звук.

Ера на читач на е-книги PocketBook

Следна на листата е оваа PocketBOok Era, една од најпознатите на сцената заедно со Kobo и Kindle. Овој европски бренд нуди 7-инчен екран на допир e-Ink Carta 1200 со висока резолуција, SmartLight, 16 GB внатрешна меморија и мноштво функции.

Секако, има PocketBook Store, одлична поддршка за различни формати и можност за репродукција на аудио книги. Има и WiFi и Bluetooth.

Оникс BOOX Нова2

Конечно, друга опција е Onyx BOOX Nova2. Модел на eReader од 7.8 инчи, способен за аудио книги. Со e-Ink екран со висока резолуција, вклучен молив и оперативен систем Android со можност за инсталирање дополнителни апликации од Google Play.

Хардверот вклучува моќен ARM Cortex процесор, 3 GB RAM, 32 GB складирање, долготрајна батерија од 3150 mAh, USB OTG, WiFi и Bluetooth.

Најдобри брендови за е-читач компатибилни со аудио книги

Како најдобри брендови Од е-читачите компатибилни со аудио книги, истакнуваме:

Поттикне

Еден од најдобрите брендови и модели кои најмногу зафатија е Амазон поттикне. Овие е-читачи нудат сè што можете да очекувате од овие уреди, тие се квалитетни, имаат разумни цени и нудат огромна предност да се има Kindle како една од продавниците со најмногу книги, а исто така и компатибилност со Amazon Audible за купување аудио книги.

Сепак, Kindle eReaders со Bluetooth што поддржуваат аудио книги се Kindle 8th Gen, Kindle Paperwhite 10th Gen и нагоре. Тоа е нешто што треба да се има на ум. Еве листа на модели поддржани од Audible:

 • Kindle Paperwhite Signature Edition (11th Gen)
 • Kindle Paperwhite (10-та генерација)
 • Kindle Oasis (9-та генерација)
 • Kindle Oasis (8-та генерација)
 • Kindle (8-ма генерација)
 • Kindle (1 и 2 генерација)
 • Киндл допир
 • Тастатура Киндл
 • Киндл ДХ
 • Kindle Fire (1 и 2 генерација)
 • Kindle Fire HD (втора и трета генерација)
 • Kindle Fire HDX (3-та генерација)

Кобо

Кобо е канадска фирма која е најголемиот конкурент на Амазон. Неговиот Kobo е многу популарен и е доста сличен во однос на квалитетот и карактеристиките на Kindle. Затоа, ако барате алтернатива за Амазон, ова се најдобрите. Во моментов Kobo е купен од јапонскиот Rakuten, но тие продолжуваат да ги дизајнираат во Канада и да ги произведуваат во Тајван.

Повеќето од нивните сегашни модели на eReader поддржуваат аудио книги, кои можете да ги најдете и во продавницата Kobo. Покрај тоа, тие исто така имаат Bluetooth е вклучен за користење безжични слушалки, звучници итн.

Џепна книга

Оваа фирма е основана во Украина, а подоцна ја пресели својата база во Лугано, Швајцарија. Овој европски бренд се издвојува по својот квалитет, дизајнирање во Европа и производство во Тајван, со престижни производители како Foxconn, кој исто така произведува за Apple, меѓу другите големи брендови.

Покрај квалитетот и одличната функционалност на овие уреди, ќе имате опции како што се Текст во говор за трансформирање на текстот во аудио и поддршка за аудио книги, со технологијата Bluetooth за безжични слушалки.

Како да го изберете најдобриот е-читач за аудио книги

џебна книшка за читање со светлина

Да изберете добар модел на eReader со аудио книга не се разликува многу од изборот на кој било друг модел на eReader. Затоа, треба да обрнете посебно внимание на следниве технички делови:

Екран

За повеќето е-читачи тоа може да изгледа како најважно, но во овој случај тоа би можело да биде најмалку важно од сите. Дозволете ми да објаснам, ако сте избрале е-читач со аудио книги за слепи лица, деца кои не знаат да читаат или секогаш да го користите во режим на аудио книги и на крајот само за е-книги, тогаш екранот станува целосно спореден.

Од друга страна, ако сакате да го користите и за е-книги и за аудио книги, во еднакви делови, тогаш е важно изберете добар екран:

 • Тип на панел: За добро искуство во читањето, без непријатност и помал напрегање на очите, секогаш треба да избирате екрани со e-Ink.
 • Резолуција: Ако барате добар екран кој обезбедува острина и квалитет на сликата, тогаш најдобро е секогаш да избирате екрани со 300 dpi. Исто така, ако е е-читач за луѓе со проблеми со видот, имањето голем екран би можело да биде добра идеја, а во овие поголеми димензии е најдобро забележлива добрата резолуција.
 • Големина: Ако ќе го користите скоро секогаш за аудио книги, тогаш би ви препорачал една со компактен екран, 6-8 инчи, бидејќи тоа ви овозможува да имате уред со помала тежина, покомпактен и со помала потрошувачка. Наместо тоа, за да го користите за читање, особено за луѓе со проблеми со видот, можеби би бил интересен голем екран, како на пример 10-13 инчи.
 • Боја наспроти Б/Ш: Ова е нешто за што не треба да се грижите премногу за аудио книгите, бидејќи тоа нема да влијае премногу на искуството, во најмала рака. Затоа, ако имате можност да купите екран со црно-бел или сив екран, толку подобро, бидејќи ќе биде поевтин и со подобра автономија.

Автономија

Имајте на ум дека кога имате вклучен Bluetooth или звук, ова троши повеќе енергија отколку е-книга. Затоа, важно е да изберете модел со добра автономија, барем тоа да трае неколку недели со едно полнење, и дека не те остава на половина пат со нарацијата.

Bluetooth конекција

Ова е особено важно кога станува збор за е-читач со поддршка за аудио книги, бидејќи покрај тоа што ќе го слушате преку звучникот што некои модели можат да го интегрираат, ќе ви овозможи и поврзување на уредот со звучници или безжични слушалки да ви даде поголема слобода, без кабли.

складирање

џепарлак со екран на допир

Во овој случај нешто мора да се разјасни, а тоа е дека аудиокнигите доаѓаат во формати како на пр OGG, MP3, WAV, M4B итн., кои обично заземаат повеќе простор отколку конвенционалните е-книги. Затоа, големината на вашиот eReader станува поважна ако сакате да имате голема библиотека подготвена за репродукција офлајн. Затоа, треба да изберете модели од најмалку 16 GB или повеќе.

Многу подобро ако имате можност да се проширите користејќи microSD мемориски картички, или компатибилност со облак услугите за прикачување на вашите наслови кога зафаќаат премногу локална меморија.

Библиотека и формати

Од библиотеки или онлајн книжарници а поддржаните формати зависат од богатството на содржината што може да ја репродуцира е-читачот со светлина. Секогаш барајте е-читачи со најголемите можни библиотеки со книги, како што се Audible, Storytel, Sonora итн.

Други аспекти што треба да се земат предвид

Други технички аспекти кои не се толку критични како претходните, но и тоа не треба да се презира:

 • Процесор и RAM меморија: Важно е да има добар процесор и добар капацитет на RAM меморија, на пример со најмалку 4 процесорски јадра и 2 GB RAM за да нуди што е можно пофлуидно искуство, без падови или грчеви.
 • Система operativo: Ова не е толку важно за аудио книгите, бидејќи без разлика дали се работи за вграден Linux или Android, ќе можете да репродуцирате аудио книги без никаков проблем. Меѓутоа, ако сакате повеќе функционалност, можеби Android ви отвора повеќе можности.
 • WiFi конекција: Се разбира, модерен eReader мора да има WiFi конекција за да се поврзе на Интернет за да ги купи и преземе вашите омилени аудио книги.
 • Дизајн: Не е толку важно, бидејќи како е-читач со поддршка за аудио книги нема да мора постојано да го држите, само ставете го на место за слушање.
 • капацитет за пишување: Тоа е целосно опционално, бидејќи воопшто не е важно во овие случаи, а уште помалку дали со уредот ќе ракува некој кој е слеп или има сериозни проблеми со видот.
 • Отпорен на вода: Некои модели поддржуваат сертификација за заштита IPX8, што овозможува е-читачот да се потопи подлабоко и подолго без да претрпи оштетувања. Ова е совршено за да избегнете несреќи, но не е толку важно како кога избирате е-читач за читање е-книги. На пример, ако сте во када и слушате аудиокнига, не треба да ја имате во близина на вода, можете да ја оставите.

цена

Конечно, е-читачите способни за аудио книги обично не ја зголемуваат цената толку многу како во другите случаи. Поради оваа причина, ќе најдете модели од кои може да започнете нешто повеќе од 100 € до 300 или нешто повеќе во некои други случаи.

Предности на eReader со аудио книга

голем е-читач

на предност дека има е-читач со аудиокнига се сосема очигледни, истакнувајќи:

 • Им овозможува на најмалите во куќата, кои сè уште не знаат да читаат, да се забавуваат со своите омилени приказни и басни.
 • Тоа ќе ви овозможи да уживате во вашите омилени приказни додека вежбате, готвите, возите или се релаксирате.
 • Совршен е за оние кои се мрзливи да читаат, а со тоа им овозможува да консумираат култура без да читаат.
 • Идеален за луѓе со проблеми со видот или слепило.
 • Тие дозволуваат да се споделуваат приказни меѓу неколку членови на семејството, без да мора да биде непријатно споделувањето на екранот за читање.
 • Ќе имате поголемо богатство, бидејќи ќе можете да избирате помеѓу е-книги и аудио книги во споредба со другите е-читачи кои прифаќаат само формат на текст.
 • Ако има функција „Текст во говор“, не само што ќе можете да уживате во нарациите од вашите омилени книги, туку можете да ја користите оваа функција и за да читате кој било друг текст или документ.
 • Совршено за студентите бидејќи тие можат да ги репродуцираат снимките од книгата одново и одново за да ги запаметат.
 • Добар сојузник за оние моменти кога сте уморни од гледање во екрани и претпочитате да го оставите видот да одмори за момент.
 • Ќе можете да слушате нешто повеќе од аудио книги, тие овозможуваат и репродукција на подкасти од секаков вид.

Што е аудио книга и како функционира?

Un аудио книга е снимка на книга прочитана на глас. Тоа ви овозможува да уживате во литературна или друга содржина без да мора да читате на екранот. Овие книги може да се раскажуваат на повеќе јазици и со гласови кои понекогаш одговараат на познати личности кои го позајмуваат својот глас.

Покрај тоа, тие не се ограничени само на читање како што може да направи вештачката интелигенција или софтверот Text-to-Speech, тие исто така му даваат интонација за да може подобро да пренесува сензации и емоции, со правилни паузи, па дури и со амбиентална музика. во позадина.да го направи тоа повеќе извонредно искуство. Уште повеќе, со тоа што нема да мора да читате, тие ќе ја овозможат вашата фантазија да се разбуди додека се потопувате во приказната.

Овие снимки исто така можат се движи напред или назад за да отидете до точката што ја сакате, паузирајте ги моментално, оставете ги запрени во еден момент за да продолжат во друго време итн. Тоа е, истото што би го направиле со е-книга.

Каде можете бесплатно да слушате аудио книги?

Звучен

Имате неколку опции за да можете да слушате бесплатни аудио книги, како и бесплатни е-книги. Сепак, онаму каде што ќе најдете најголем број наслови е на платформите за плаќање претплата, како што е Audible (иако можете пробајте бесплатно 3 месеци од овој линк), Сторител, Сонора итн. Меѓутоа, ако сакате сајтови каде да најдете бесплатни аудио книги, еве листа:

 • Целата книга
 • AlbaLearning
 • ПланетКнига
 • Либривокс
 • Подкаст на Google
 • Лојални книги
 • Проектот Гутенберг

Што е подобра аудио книга или е-книга?

е-читачи компатибилни со аудио книги

И аудиокнигата и е-книгата имаат свои добрите и лошите страни што треба да го знаете Не можете да изберете едно толку лесно, бидејќи треба да анализирате кои се овие карактеристики на едното и на другото за да можете да го оцените според вашите преференции:

Предности на аудио книгата наспроти е-книгата

 • Тие ви дозволуваат да уживате во вашите омилени приказни без да морате да читате.
 • Можете да уживате во литература или подкасти додека вршите други задачи.
 • Тоа е форма на пристапност за луѓе кои не знаат да читаат или имаат проблеми со видот.
 • Тие можат да ви помогнат да го подобрите богатството на вашиот вокабулар.
 • Нема да го оштетите видот со читање на екранот.

Недостатоци на аудио книга наспроти е-книга

 • Тие можат да заземат повеќе простор во меморијата.
 • Тие исто така трошат повеќе батерија од е-книгите.
 • Тие нема да ви дозволат да развиете вештини како што се читање со разбирање, правопис итн.
 • Читањето може да биде подобро за вашиот мозок, на пример за спречување на Алцхајмерова болест.

Каде да купите е-читач со аудио книга

Конечно, исто така треба да знаете каде што можете да купите е-читачи со аудио книга по добра цена. И ова се случува преку продавници како што се:

 • Амазон: Платформата на Amazon има најголем избор на брендови и модели на eReader со можност за репродукција на аудио книги, покрај различните понуди. Исто така, ви ги обезбедува сите гаранции за купување и враќање, со сигурни плаќања и доколку сте клиент на Prime, исто така и некои ексклузивни предности за вас.
 • Англискиот суд: ECI е шпанскиот продажен синџир кој има и некои модели eReader со капацитет за аудио книги. Тие не се карактеризираат со разновидност или цени, но исто така е сигурно место за купување. Дополнително, ќе имате можност да изберете помеѓу купување онлајн од нивната веб-страница или лично.
 • пресекот: Францускиот синџир супермаркети има и дел за технологија и електроника каде што можете да најдете е-читачи со аудио книги. И тој нема голема разновидност, но можете да најдете. Исто така, можете да изберете помеѓу испраќање до вашиот дом или одење во кое било од неговите блиски продажни места.
 • Медијамаркт: Овој германски трговски ланец е исто така опција за наоѓање е-читачи со аудио книги. Тие обично имаат добри цени, иако не толку многу разновидност. Се разбира, можете да изберете да купите преку нивната веб-страница или да отидете на кое било од продажните места низ главните градови.
 • Компоненти за компјутер: Конечно, PCComponentes од Мурсија е исто така одлично место за наоѓање широк спектар на е-читачи по добра цена и со добра поддршка. Испораките обично се брзи и во повеќето случаи можете да го изберете само начинот на купување преку Интернет, освен ако не живеете во Мурсија и можете да отидете во продавница за да го подигнете пакетот.