20 фрази што ни ги даде Оскар Вајлд за потомство

Оскар Вајлд

Овие денови се одбележуваат 161 година од раѓањето на Оскар Вајлд, и иако овој датум помина тотално незабележано од повеќето луѓе, за нас не. И затоа денес сакаме да го запаметиме големиот ирски писател, поет и драматург на малку curубопитен начин.

И, не најдовме подобар начин отколку да ги прославиме 161 години од раѓањето на Вајлд повеќе отколку со правење А. избор на некои од неговите најдобри фрази, кои ни ги остави за потомството, и кои многу луѓе ги користат и денес. Дури и тие фрази можат да се видат напишани на огромни wallsидови во некои локали, иако за жал ниту келнерите ниту некој од тој бар не можеше да ми каже чија е фразата. Сиромашниот Оскар Вајлд ако ја крене главата и види дека неговите легендарни фрази украсуваат шипка без неговиот потпис и без никој да знае кој го кажал тоа.

Овој популарен писател е дел од историјата на универзалната литература благодарение на дела како што е Сликата на Доријан Греј o Важноста да се нарече Ернесто, но и за некои фрази што ги изговорил и кои остануваат за историјата. Ова се некои од тие фрази;

„Понекогаш можеме да поминеме години без воопшто да живееме и наскоро целиот наш живот се концентрира во еден момент“

„Најмалку вообичаено на овој свет е живеењето. Повеќето луѓе постојат, тоа е сè "

„Мажот може да биде среќен со секоја жена се додека не ја сака“

„Сакањето себе си е почеток на авантура што трае цел живот“

„Areените се создадени да бидат сакани, да не бидат разбрани“

„Ако сакате да знаете што навистина вели една жена, погледнете ја, не ја слушајте“

„Нема ништо како убовта кон мажена жена. Тоа е нешто за кое никој сопруг нема ни најмала идеја “

„Бидејќи не беше одлично, тој немаше непријатели“

„Искуството е името што им го даваме на нашите грешки“

„Нема да престанам да разговарам со него само затоа што тој не ме слуша. Сакам да се слушам себеси. Тоа е едно од моите најголеми задоволства. Јас често имам долги разговори со себе, и сум толку интелигентен што понекогаш не разбирам ниту збор од тоа што го зборувам “

„Извинете, не ве препознав: многу се сменив“

Цитат на Оскар Вајлд

„Единствената предност на играњето со оган е тоа што учиш да не се палиш“

„Кога луѓето се согласуваат со мене, јас секогаш се чувствувам како да морам да грешам“

„Јас не сум толку млад за да знам сè“

„Прашањата никогаш не се нападни. Одговорите, да “

„Има само една работа на светот полошо отколку што зборуваат за тебе, а тоа е дека тие не зборуваат за тебе“

„Простете му на вашиот непријател. Ништо повеќе не го разбеснува “

„Можеме да дадеме само непристрасно мислење за работи што не нè интересираат, без сомнение затоа е непристрасно мислењето дека нема вредност“

„Биди свој, останатите трудови се веќе земени“

„Постојат само две правила за пишување: имајте што да кажете и кажете го тоа“

Дали знаете повеќе фрази на Оскар Вајлд кои не сме ги вклучиле во оваа листа?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)