Sony eReader

Друг од најпознатите модели е Sony eReader. Јапонската марка ги лансираше и своите модели, позиционирајќи ги меѓу најдобрите. Сепак, овој бренд веќе престана да ги нуди. Овде ќе ги знаете причините, како и неколку интересни алтернативи со карактеристики слични на Sony.

Алтернативи на Sony eReaders

Иако Sony eReaders повеќе не можете да ги купите (иако се уште ги има на залиха во некои продавници), можете да се одлучите за други слични алтернативи што го препорачуваме:

Кобо е-читачи

Една од алтернативите што ги имате на дофат се е-читачите на канадскиот Кобо. Оваа фирма има цени и карактеристики слични на Sony eReaders, како и обемна библиотека со книги со Kobo Store:

Kindle eReader

Друга алтернатива на Sony eReader е Амазон поттикне. Ќе можете да уживате во голема библиотека со повеќе од 1.5 милиони наслови на книги, стрипови, списанија итн., вклучувајќи и некои потполно бесплатни наслови. Затоа, размислете да купите еден од овие модели:

PocketBook eReader

е-читачи Џепна книга Тие се исто така фантастична алтернатива на Sony поради нивната технологија и карактеристики. Тие имаат големо богатство во однос на опциите и добра книжарница како PocketBook Store:

Модели на Sony eReader

ereader sony prs-t3

Уредите Sony eReader се поделени во две серии, во чии рамки има неколку модели:

PRS-серија

Оваа серија е составена од неколку модели. Тие имаат екрани со различни големини, како што е оној од 6 инчи. Тие се базирани на технологијата e-Ink Pearl, во црно-бела или сива скала и со 16 можни нивоа на сиво. Покрај тоа, има внатрешна флеш меморија и слот за мемориска картичка доколку сакате да ја проширите внатрешната меморија. Неговата автономија е неколку недели, во зависност од употребата, и има компатибилност за MP3 и AAC аудио книги, како и EPUB е-книги и BBeB.

PRS-T серија

Тоа е серијата со понапредни модели. Имаат компактни димензии и се лесни, со големина од 6 инчи, со екран на допир, e-Ink Pearl, 758×1024 px резолуција и складирање за повеќе од илјада книги во нивната внатрешна флеш меморија, со можност за проширување до 32 GB преку microSD картички. Има и WiFi конекција, компатибилност со формати EPUB, PDF, TXT и FB2, како и JPEG, GIF, PNG, BMP слики, како и поддршка за управување со DRM за содржини од други библиотеки преку Adobe DRM. Батеријата во овој случај е многу подобра од основниот модел PRS, бидејќи може да издржи до 2 месеци.

Карактеристики на моделите на Sony

Сони еридер

Како Карактеристики на Sony eReader што треба да ги знаете за да барате алтернативни модели најблиску до она што го нуди оваа јапонска фирма, вклучуваат:

E-Ink Pearl

La e-Ink, или електронско мастило, е посебен вид екран кој нуди искуство повеќе слично на читањето на хартија, со минимална потрошувачка на батерија и што генерира помал замор на очите поради неговите карактеристики, покрај тоа што избегнува трепкања и други непријатности што ги создаваат конвенционалните екрани на таблети и други. уреди.

El функционирање Се заснова на мали бели (позитивно наелектризирани) и црни (негативно наелектризирани) честички заробени во микрокапсули и потопени во проѕирна течност. На овој начин, со примена на полнења, пигментите може да се контролираат за да го прикажат текстот или сликата што е потребна. Дополнително, откако ќе се прикаже екранот, тие нема да трошат повеќе енергија додека не мора да се освежи, на пример кога ќе ја свртите страницата, што значи многу значителни заштеди на енергија.

Во случајот на екраните на Sony, се користат неколку варијанти на оваа технологија, но една од оние што се користат во неговите најнови модели е e-Ink Pearl. Ова за прв пат беше претставено во 2010 година, а го користеа моделите Amazon Kindle, Kobo, Onyx и Pocketbook, бидејќи имаше подобрен изглед во споредба со првите генерации на екрани за е-хартија, бидејќи е антирефлективен и има поголема флуидност. и острина.

Напредна технологија за освежување на страницата

Сони еридер со гестови

La напредна технологија за освежување на страницата од Sony е технологија единствена за овие е-читачи. Она што го прави оваа технологија е спречување на треперењето на страницата што често се случува кај другите читачи на е-книги, со помазна и појасна транзиција при вртење на страницата.

WiFi

Се разбира, овие Sony eReaders исто така се одликуваат Поврзување WiFi, за да можете да се поврзете од вашиот уред и да пристапувате до библиотеки и онлајн услуги од каде што можете да ги добиете омилените наслови, без да мора да го користите кабелот за да ги префрлите од компјутерот.

Простор за складирање

Иако Sony eReaders имаат пристојна количина на внатрешна меморија од типот на блиц, со можност за складирање до 1000+ книги, исто така е важно да се напомене дека тие можат да се прошират со користење на мемориски картички. тип на меморија SD, до 32 GB, што значи вкупно околу 26000 книги.

долга автономија

Со оглед на многу малата потрошувачка на екранот e-Ink и ефикасноста на остатокот од хардверот, овие модели на Sony eReader можат да имаат навистина висока автономија, достигнувајќи во некои модели до 2 месеци без користење на WiFi конекција и до повеќе од 1 месец користејќи го ова поврзување.

Брзо полнење

Од друга страна, Sony го обезбеди и својот eReader брзо полнење за да не чекате премногу долго за повторно да ја подготвите батеријата. За три минути полнење ќе имате доволно автономија да прочитате цел роман од околу 600 страници.

Evernote Clearly

Ја има оваа функција која овозможува зачувајте веб-содржини што ве интересира да го читате кога ви треба. На овој начин не само што ќе имате книги, туку и можност за читање на вашите омилени блогови или веб-страници.

Мислење за е-книгата на Sony

Сони еридер

Сони почна да го продава PRS (Пренослив систем за читање) во Соединетите Американски Држави во 2006 година, достигнувајќи до Канада и Обединетото Кралство во 2008 година, за подоцна да се прошири во многу други земји. Овие е-читачи имаат добра технологија и функционалност, и секако ви го нудат она што го очекувате од толку важен бренд во електронскиот сектор како што е јапонскиот Sony.

Сите корисници на моделите на Sony се сосема задоволни од овие производи, како за квалитет, перформанси а исто така и за доверливоста на овие уреди. И многумина особено ја истакнуваат високата автономија што ја имаат, пред многу од конкурентните модели.

Кои формати ги чита читачот на Sony?

Sony им даде на своите eReaders добро Компатибилност со формат на датотека е-книга, иако не толку како другите конкурентни модели, кои имаат супериорна компатибилност. Поддржаните формати во овој случај се:

  • EPUB
  • PDF
  • JPEG
  • GIF
  • PNG
  • BMP
  • TXT

Зошто Sony eRedaders престанаа да се продаваат?

Sony беше фокусиран на други пазари пред да дојде во Европа. Покрај тоа, некои понови модели не беа лансирани за шпанскиот пазар. Понатаму, сега откриваме дека Sony престана да ги развива овие е-читачи Засега, иако сè уште имате некои производи на залиха во некои продавници, покрај тоа што ќе продолжите да имате официјална поддршка на веб-страницата на брендот.

Причината? Иако Sony беше пионер во овој сегмент, јапонската компанија направи големо реструктуирање и елиминираше некои од нејзините поделби кои не беа толку профитабилни, вклучувајќи го и Sony Reader. Причината е што Јапонците признаа дека Амазон со својот Kindle бележи огромна продажба, и не може да продолжи да се натпреварува. Сметките на корисниците на овие е-читачи беа префрлени на Коби, бидејќи продавницата сè уште работи во Јапонија.

Каде да купите алтернатива на евтината е-книга на Sony

Конечно, ако сакате да знаете каде можете најдете алтернативи за Sony eBook по евтини цени, најистакнатите продажни места се:

Амазон

На американската платформа можете да најдете огромна разновидност на брендови и модели, со многу разновидни цени, кои можат да бидат фантастични алтернативи на Sony eReader. Покрај тоа, имате гаранции за купување и враќање на Amazon, како и сигурни плаќања. И не само тоа, ако имате претплата за Prime, можете да сметате и на бесплатна и побрза испорака.

Медијамаркт

Германскиот технолошки ланец е исто така друга опција за наоѓање алтернативни модели на Sony eBook. Сепак, нема толку разновидност како Amazon, иако ги има истите гаранции и конкурентни цени. Дополнително, можете да изберете помеѓу купување преку Интернет на нивната веб-страница или, исто така, да одите до кое било од нивните најблиски продажни места.

Англискиот суд

Имате и модалитет за двојно купување во шпанскиот ланец ECI. Односно, можете и двајцата да купувате преку интернет за да ви го испратат или да отидете во некој од трговските центри на овој синџир за да купите на лице место. Сепак, вие исто така немате толку голема разновидност и цени толку конкурентни како претходните опции.

пресекот

Конечно, имате и алтернативи за Sony eReader. Како и ECI, нема да најдете толкава разновидност, но во овој француски синџир можете исто така да изберете помеѓу купување преку Интернет, како и лично ако одите во некоја од неговите точки распространети низ Шпанија.