Откријте во овој инфографик «Битката на книжевните жанрови»

Инфографици

Сурфајќи ја мрежата на мрежи, наидов на интересен инфографик, крстен како „Битка на половите“, создадена од агенцијата Медијаворкс, за Мебел Велика Британија и на која не можев да одолеам да ви го покажам тоа. Одете напред дека оригиналниот инфографик е единствена слика, но јас одлучив така што сите ќе можеме да го видиме и анализираме многу подобро, решив да го исечам на мали парчиња.

Инфографикот покажува најпродавани книги во историјата класифицирани по жанр, што ни овозможува не само да ги знаеме најпопуларните жанрови, туку и најпродаваните дела на секој од жанровите.

Подолу, на графикон ги гледаме сите литературни жанрови анализирани во инфографикот, со процентот на продажба на секој од нив:

Инфографици

Сега дојде време да се знае најважните жанрови и исто така најпродаваните дела на секој од овие книжевни жанрови.

Магичен реализам

Магичен реализам

Мистерија

Мистерија

Современа фантастична литература (по 1950 година)

Современа фантастична литература

Класична фантастична литература

Класична фантастична литература

Фантазија

Фикција

Белетристика за деца / адолесценти

Измислување за деца

Историска фантастика

Историска фантастика

Фантастика за возрасни

Инфографици

Дали замислувавте дека некои од овие книжевни жанрови можат да имаат толку голема продажба?.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.