Кобо Вага 2, удри на маса во средниот опсег [Анализа]

Кобо продолжува да работи на нудење одлични алтернативи во рамките на околината на eReader, а нивните најнови дополнувања на нашата табела за прегледи овде во TodoeReaders не би можеле да изостанат. За тоа и многу повеќе, сакаме со нас да го откриете овој нов Kobo Libra 2 кој доаѓа да ги постави темелите на средниот опсег со иновативна карактеристика што многу корисници ја бараа.

Го анализиравме новиот Kobo Libra 2, уред кој има Bluetooth и продавница за аудио книги за да ги задоволи барањата на корисниците. Ви кажуваме што мислиме за овој нов Rakuten Kobo уред и дали навистина може да вреди.

Дизајн: Стандардизирање на опсегот на производи на Kobo

Првото нешто што го привлекува вниманието на овој Kobo Libra 2 е неговата сличност со „постариот брат“, Kobo Sage, заштедувајќи ги разликите во големината и функционалноста. За почеток, оваа нова Kobo Libra 2 има димензии од 144,6 x 161,6 x 9 mm, за мене речиси совршени мерења за секојдневна употреба. Го земам предвид фактот дека некои корисници бараат поголеми димензии во последно време, но во мојот случај претпочитам рамнотежа помеѓу преносливост и удобност што ја обезбедуваат овие мерки. Сето ова е придружено со едвај 215 грама тежина.

Kobo Libra 2 Заден дел

 • Димензии: 144,6 x 161,6 x 9 мм
 • тежина: 215 грамови

Како и обично на Ракутен Кобо, уредот Доаѓа во две бои, основна бела и црна. Имаме „мека“ пластика со многу пријатен допир и далеку од тврдата и кршлива пластика на другите брендови, повторно Kobo се издвојува во рамките на производите кои сакаат да понудат нешто повеќе. Задниот дел го има логото на брендот и копчето што ни овозможува да го заклучиме уредот заедно со низа перфорации кои имитираат низа геометриски фигури и чија функција е да обезбеди дополнително држење на уредот. Единствената физичка порта што ја имаме е добро познатиот USB-C.

Технички карактеристики

Rakuten Kobo сакаше да се обложи на познат хардвер во овој Libra 2 од средна/висока класа, па се монтира процесор од 1 GHz за кој замислуваме дека е еднојадрен. Доволно за да го придвижите уредот, кој на лесен начин ги извршува нашите упатства преку корисничкиот интерфејс (како што можете да видите на видеото што ја придружува оваа анализа). Имаме 32 GB простор, уште еднаш Кобо не е грешен и ни дава тешко проодна способност за читателите на eReader и повеќе од доволно за нови аудио книги.

Кобо Вага 2 фронт

На ниво на поврзување сега имаме три опции: WiFi 801.1 bgn што ќе ни овозможи пристап до мрежи од 2,4 и 5 GHz, нов модул Bluetooth чија верзија не успеавме да ја знаеме и конечно веќе класичното и разноврсно пристаниште USB-C 

Како белег на уредите Rakuten Kobo, оваа Libra 2 е и водоотпорна, можете да читате на плажа, во базен, па дури и во када без страв, имаме вIPX8 сертифициран до длабочина од два метри до 60 минути.

15 природно поддржани формати на датотеки (EPUB, EPUB3, FlePub, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR). Од своја страна, Kobo Audiobooks моментално се ограничени на некои земји. Истото се случува со достапните јазици, во моментот англиски, француски, француски (Канада), германски, шпански, шпански (мексико), италијански, каталонски, португалски, португалски (Бразил), холандски, дански, шведски, фински, норвешки, турски, јапонски, традиционален кинески.

Аудио книгата пристигнува со малку работа

Лесна е интеракцијата со новите аудио книги вградени во продавницата на Ракутен. Имаме неколку опции кога станува збор за поврзување на нашите слушалки Bluetooth, Или репродуцирајте аудиокнига што ќе повика конфигурациски скокачки прозорец за слушалките или одете во новиот дел за поврзување Bluetooth што се наоѓа во делот за конфигурација на долниот десен агол на Kobo Libra 2 во неговиот кориснички интерфејс.

Менито за аудио книги е доволно за момент, и во однос на ќе ни ги овозможи следните функции:

Кобо Вага 2

 • Изменете ја јачината на звукот на слушалките
 • Изменете ја брзината на репродукција на книгата
 • Однапред / премотување назад 30 секунди
 • Добијте информации за книги и индекси

Не obstante, Ја пропуштив интеграцијата на аудио книгите со традиционалните верзии, Мислам со ова дека можеме да продолжиме да слушаме книга од истата точка што ја оставивме претходно да ја чита, а потоа да продолжиме со традиционалното читање каде што ја оставивме нејзината „аудио“ верзија. Ова би било особено пресудно, во моментов Ракутен Кобо прикажува само две индивидуализирани верзии во зависност од тоа дали се работи за аудио книга или „традиционална“ книга.

Мораме да нагласиме дека не само што можеме да користиме слушалки, очигледно можеме да го поврземе и нашиот Kobo Libra 2 со надворешен звучник со Bluetooth.

Добро познат екран

За останатите, Kobo Libra 2 има 7-инчен E Ink Carta 1200 панел со висока дефиниција, кој достигнува 300 пиксели по инч со резолуција од 1264 x 1680. Стапката на освежување е она што би го очекувале од овој добро познат екран. .

Светлосен екран на Kobo Libra 2

Исто така, интегрира и други веќе вообичаени технологии на Kobo како на пр ComfortLight Pro Автоматски ја прилагодува осветленоста на екранот според потребите, како и топлината на бојата за подобро да заспие. Од своја страна, TypeGenius ни нуди 12 различни фонтови со повеќе од 50 различни стилови.

Светлината на панелот, како што се случува со меморијата, е губење на Кобо, тој нуди максимален капацитет што никогаш нема да го искористите за неговата моќ и третман против рефлексии од десет.

 • Батерија: Ние изгребавме повеќе од три недели автономија без тешкотии, да, не вклучува полнач, само USB-C кабел.

Доволно е искуството во тактилна интеракција со него, иако лично повеќе ги користам страничните копчиња при вртење на страницата.

SleepCover, неопходен додаток

Оваа корица која пие директно од јапонски оригами ни нуди многу добро искуство, особено љубопитно што се отвора „како книга“, како и доработка на неговите материјали кои покажале отпор во секојдневната употреба. Имаме можност да го набавиме во четири различни бои: розова, црвена, сива и црна. Нејзиното поставување е едноставно и ни овозможува бескрајни позиции.

Заден екран на Kobo Libra 2

Ако постојано доаѓате и одите со вашиот Kobo Libra 2, Сметам дека е од суштинско значење да се здобијат со една од овие корици, а не така што кога одите да направите домашна употреба, можете да заштедите 39,99 евра Тоа чини во официјалната продавница на Кобо или во Фнац.

Мислење на уредникот

Овој уред има малку повисока цена од некои алтернативи како Amazon, но одредени карактеристики се разликуваат за оваа намена. Корисничкиот интерфејс на Kobo Libra 2 е сè уште многу добар, како и неговите дисплеи и хардвер. Можете да го купите од 189,99 евра и во Фнац и во официјалната веб-страница на Кобо во Шпанија.

Вага 2
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
149,99
 • 80%

 • Вага 2
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Екран
  Уредник: 95%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • складирање
  Уредник: 99%
 • Траење на батеријата
  Уредник: 99%
 • Илуминација
  Уредник: 95%
 • Поддржани формати
  Уредник: 90%
 • Conectividad
  Уредник: 90%
 • цена
  Уредник: 80%
 • Употребливост
  Уредник: 80%
 • Екосистем
  Уредник: 80%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Добри завршетоци и општи завршетоци
 • Навлаката SleepCover ви стои како ракавица
 • Ништо не му фали во хардвер

Contras

 • Не ја интегрира компатибилноста со Kobo Stylus
 • Може дополнително да ја прилагоди големината на рамката

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.