Боб Дилан нема да биде единствениот музичар што добил книжевни награди

да

Последните неколку дена беа изненадувачки за многу loversубители на книгите и светот на издаваштвото, за многумина кои не само што очекуваа дека Мураками ќе освои голема награда, туку не очекуваа дека победник ќе биде музичар, дури и музичар од големината на боб дилан.

Но, на крајот, овој факт не беше толку негативен како што изгледа, туку е позитивен затоа што добива повеќе музичари да заработат или освојат литературни награди за нивните книги или текстови на песни.

Пред неколку часа добив на мојата сметка на Твитер барање преку Change.org да направам Јоси Домингез ја освои наградата за литература „Принц на Астуриас“ во 2017 година, петиција која продолжува или што го рефлектира будењето создадено со наградата Боб Дилан и кое не би престанало да биде впечатливо за сите, и покрај фактот што Дилан беше првиот музичар што доби ваков вид награди.

Композиторот на Лос Суавес би можел да оди по патот на Боб Дилан

Јоси Домингез беше композитор на групата Суавес покрај тоа што е член на оваа голема шпанска музичка група, неговите текстови ги забавуваа сите, од деца до возрасни преку loversубители на многу музички жанрови. Оттука произлегува нејзината важност и постојаноста на ова барање за наградите „Принц на Астуриас“.

Лично, мислам дека многу текстови на песни се вистински уметнички дела, не само оние на Јоси, туку и на други музичари и музички композитори, но исто така ми привлекува внимание. дека наградата како што е Нобеловата награда или Наградата „Принц на Астуриас“ за букви е во рацете на музичари, Најлогично би било да им се дадат музички, а не литературни награди на овие луѓе, иако како големи уметници што се, наградите и признанието од сите продолжуваат да го заслужуваат тоа. Не мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.